Malowidło zostanie stworzone w ramach projektu "Szyfrodziewczyny" i będzie opowiadało o wybitnych kobietach - prekursorkach w dziedzinie matematyki, informatyki czy kryptologii. Dzieło częściowo będą mogli namalować sami mieszkańcy podczas warsztatów, które odbędą się w czwartek, 23 listopada. Wstęp wolny.

W Centrum Szyfrów Enigma trwa projekt zatytułowany "Szyfrodziewczyny", składający się z wystawy oraz szerokiego programu wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Jego celem jest interpretacji i popularyzacji dziedzictwa kobiet, które odegrały ważną rolę w historii, w dziedzinie szyfrów i kryptologii oraz związanych z nimi nauk matematycznych i informatycznych. Jednym z elementów projektu jest także rezydencja artystyczna Zuzanny Kamińskiej i Weroniki Jaźwińskiej, w ramach której powstanie niezwykłe dzieło. 

Twórczynie poprowadzą w czwartek, 23 listopada od godz. 17:00 otwarte spotkanie warsztatowe w Strefie Szyfrów w Centrum Szyfrów Enigma przy ul. Święty Marcin 78. W trakcie zajęć uczestnicy wykonają na płótnie fragmenty malowidła, które później zostaną złożone w całość w holu centrum. Artystki opowiedzą także o technikach malarskich i tajnikach tej sztuki. Na warsztaty nie obowiązują zapisy, wstęp darmowy. 

Uroczyste odsłonięcie dzieła odbędzie się 6 grudnia, o godz. 17:00, podczas finału rezydencji artystycznej Zuzanny Kamińskiej i Weroniki Jaźwińskiej. Tego dnia odbędzie się też premiera zina o polskich "Szyfrodziewczynach".  

Przypominają o niezwykłych kobietach 

Centrum Szyfrów Enigma to miejsce, które pokazuje historię złamania szyfrów niemieckiej maszyny przez polskich kryptologów, opowiada o dziejach utajniania informacji na przestrzeni wieków oraz o rozwoju świata komputerów i informatyki. Projekt "Szyfrodziewczyny" włącza w tę narrację inspirujące historie o życiu i osiągnięciach wybitnych filozofek, matematyczek, naukowczyń, wynalazczyń, kryptolożek i szyfrantek, bohaterskich kurierek i łączniczek oraz wielu innych nieznanych postaci. Więcej na ten temat można znaleźć na stronie cseenigma.pl

JZ