15 pracowni dołączyło w tym roku do miejskiego programu wspierającego rzemieślników. Wśród nich znajdują się przedstawiciele różnych branż. Reprezentują oni wielopokoleniowe firmy, od lat działające na lokalnym rynku, a także nowo powstałe pracownie. Wspólnym mianownikiem jest jednak zawsze zarówno ogromna specjalistyczna wiedza oraz pasja do wykonywanego zawodu.

"Zaułek Rzemiosła" gromadzi wokół siebie poznańskich rzemieślników od 2017 roku. Głównym celem programu jest promocja i ochrona różnych specjalności rzemieślniczych, a także aktywizacja zawodowa młodych osób zainteresowanych rękodziełem. W tym roku do grona zaułkowiczów dołączyło aż 15 pracowni. Jedną z nich jest Szewc Mateusz. Zakład wykonuje typowe i niecodzienne napraw obuwia, ale też usługi kaletnicze i drobne naprawy rymarskie. Znajduje się przy ul. Św. Marcin 34. 

Wyjątkowe rękodzielnicze przedmioty oferuje Retro & Folk sztuka użytkowa. To pracownia zlokalizowana przy ul. Św. Marcin 30. Można tam zaopatrzyć się m.in. w autorską rzemieślniczą biżuterię, tradycyjne hafty w nowoczesnych formach czy unikatową odzież. Zakład zajmuje się także naprawą różnego rodzaju przedmiotów. Innym nowym uczestnikiem programu jest Pracownia Fotograficzna Dark, prowadzoną przez Darię Bielienkov, która realizuje zarówno projekty artystyczne, jak i komercyjne. Zakład można znaleźć przy ul. Garbary 30. 

Każdy, kto szuka niepowtarzalnej biżuterii, torebek czy odzieży wykonanej np. z lnu powinien zainteresować się ofertą Szumidło. Sklep, będący jednocześnie pracownią, znajduje się w centrum miasta przy ul. Fredry 5. W tym roku Zaułek Rzemiosła wzbogacił się także o firmę Dr Shoes. Zakład specjalizuje się przede wszystkim w personalizacji butów, jednak w ofercie znajdują się również usługi z zakresu naprawy, czyszczenia oraz renowacji obuwia. Dr Shoes działa przy Al. Marcinkowskiego 26. 

Kolejny nowy uczestnik miejskiego programu to pracowania krawiecka z tradycjami. Od blisko 100 lat Krupa & Rzeszutko tworzą ubrania o charakterze codziennym, biznesowym oraz wieczorowym. Ich wyjątkowy zakład można znaleźć przy ul. Łąkowej 20/4. W Poznaniu nie brakuje rzemieślników z historią. Zalicza się do nich również pracownia lutnicza Niewczyk i Synowie, której korzenie sięgają 1885 roku. W zakres jej usług wchodzi zarówno budowa, jak również naprawa i konserwacja instrumentów. Ten niezwykły warsztat znajduje się przy ul. Woźnej 6. 

Kolejną pracownią ze Starego Miasta, która dołączyła do Zaułka, jest zakład szewski prowadzony przez Bernarda Jakubowskiego. To prawdziwy specjalista i zarazem pasjonat w swojej dziedzinie, a jego pracownia  przy ul. Kopernika 10 to gościnne miejsce, pełne intrygujących narzędzi i sprzętów. Z kolei od ok. 30 lat przy ul. Roosevelta 5 działa - Pracownia szycia kołder i czyszczenia pierza. Oferuje m.in. takie usługi, jak przerabianie pierzyn na kołdry, czyszczenie, szycie kołder na zamówienie, a także sprzedaż gotowych produktów.

Listę rzemieślników biorących udział w programie wzbogaciły też pracownie domowe lub poszukujące lokalu. Jedną z nich jest Projektowanie Graficzne i Przestrzenne, czyli rodzinna pracownia projektowa i wytwórcza, która jest autorem m.in. ręcznie wykonywanych szachów nawiązujących do poznańskiej architektury. Rękodziełem zajmuje się też Halina Bysza. Specjalizuje się w wytwarzaniu rzeźbionych świec i w wyplataniu koralikami na krośnie, jednak chętnie sięga również po inne materiały i techniki. Wśród nowych zaułkowiczów jest również Rhino - Pracownia Odnawiania Mebli. Oprócz restauracji i stylizacji mebli zajmuje się też pracami tapicerskimi i renowacją drewna.

W kwietniu tego roku Zaułek Rzemiosła został rozszerzony. Wcześniej w programie mogli brać udział przede wszystkim przedsiębiorcy z obszarów objętych rewitalizacją. Teraz dołączyć mogą rzemieślnicy z całego miasta. 

Na osiedlu B. Chrobrego 101/15 działa Greenowacja. Pracownia specjalizuje się w tworzeniu zielonych obrazów i ozdób z chrobotkiem reniferowym, potocznie nazywanym mchem. To również sklep, w którym kupić można także prace innych rękodzielników: świece, makramy, porcelanę, kartki. Greenowacja prowadzi ponadto warsztaty tworzenia zielonych ozdób dla uczestników w każdym wieku. Z kolei pod adresem os. Lecha 121 znajduje się Galeria Zegarków. To pracownia zegarmistrzowska zajmująca się naprawą wszystkich typów czasomierzy - od zegarków mechanicznych po nowoczesne elektroniczne. Co więcej, można tam zanieść do renowacji również antyki. Nowym zaułkowiczem są również Cuda Dzbanki. Można u nich nabyć talerze, kubki, wazony i inne wyroby ceramiczne, a także wziąć udział w warsztatach. Pracownię można znaleźć przy ul. Dąbrowskiego 92. 

Miasto wspiera rzemieślników

Uczestnicy programu Zaułek Rzemiosła korzystają m.in. z bezpłatnej promocji poprzez oznakowanie lokali specjalnym logotypem, udział w miejskich kampaniach medialnych i społecznych, zamieszczanie informacji o firmie w mediach społecznościowych, udział w wybranych wydarzeniach promujących rękodzieło, rzemiosło oraz tradycyjne i regionalne produkty. Ponadto przedsiębiorcy wynajmujący lokale od ZKZL mogą skorzystać z preferencyjnej stawki czynszu. Obecnie w programie biorą udział łącznie 33 pracownie. 

Szczegółowe informacje o programie oraz o tym, jak do niego dołączyć można znaleźć na stronie poznan.pl.

JZ