Przygarnięcie psa lub kota to poważna decyzja, którą należy podejmować rozważnie. Zwierzęta nie są dobrym pomysłem jako np. nieprzemyślany prezent dla dziecka. Jak wygląda proces adopcji w poznańskim schronisku, gdy się na nią zdecydujemy z pełną świadomością?

Od stycznia tego roku do adopcji oddano 223 psy i 358 kotów. Obecnie w schronisku przebywają 302 koty i 144 psy. Codziennie przybywają nowe zwierzęta.

Adopcja zwierzęcia ze schroniska nie jest skomplikowana, natomiast wymagane jest spełnienie odpowiednich warunków i dopełnienie formalności. Aby przygarnąć zwierzaka, wystarczy 5 prostych kroków. 

Po pierwsze: ankieta 

Osoby zainteresowane adopcją proszone są o wypełnienie odpowiedniej ankiety przedadopcyjnej i odesłanie jej na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (wzory można znaleźć na stronie internetowej w zakładce adopcje) lub uzupełnienie jej w biurze schroniska.

W ankiecie osoba zainteresowana adopcją musi podać m.in. jakiego zwierzęcia poszukuje, czy w domu są dzieci, czy ktoś z domowników ma alergie, jakie warunki może zapewnić pupilowi czy jak poradzi sobie z ewentualnymi problemami. 

Potem: rozmowa przedadopcyjna

Po zapoznaniu się z ankietą pracownik biura kontaktuje się telefonicznie (zgodnie z kolejnością nadesłanych zgłoszeń), aby przeprowadzić rozmowę przedadopcyjną. Będzie on dopytywać o szczegóły ujęte w ankiecie, warunki mieszkaniowe, poprzednie doświadczenie, liczbę osób oraz zwierząt mieszkających w domu itp., a także  umówi spotkanie zapoznawcze w schronisku.

Następnie: wybór zwierzaka 

Spotkanie obejmuje spacer zapoznawczy z psem lub spotkanie z kotem w towarzystwie opiekuna. Spotkanie z kotem przeważnie kończy się adopcją. W przypadku psów zazwyczaj umawiany jest kolejny spacer.

W przypadku zwierząt przewlekle chorych pracownik zaproponuje rozmowę z lekarzem weterynarii, który udzieli informacji nt. choroby oraz postępowania po adopcji.

Wszystkie psy do adopcji mają aktualne ogłoszenia na stronie.

Podpisanie dokumentów 

Po dopełnieniu wszystkich formalności oraz akceptacji i wyborze zwierzaka, następuje podpisanie umowy oraz uiszczenie opłaty adopcyjnej.

I nareszcie: odbiór pupila    

Odbiór zwierzęcia następuje w umówionym uprzednio terminie. Po adopcji większość osób kontaktuje się z pracownikami schroniska z pracownikami i dzieli się pierwszymi chwilami z pupilem.

Zależnie od sytuacji, pracownicy wykonują także wizyty poadopcyjne lub przedadopcyjne. 

Wszystkie zwierzęta są zaszczepione, wykastrowane (dorosłe) oraz zaczipowane. Każde zwierzę wydawane jest z książeczką zdrowia. Schronisko może odmówić adopcji, kierując się dobrem zwierząt oraz bezpieczeństwem ich oraz chętnych do adopcji. Placówka nie prowadzi rezerwacji zwierząt.

Jak podjąć decyzję o adopcji?

Proces adopcyjny należy rozpocząć od poważnego przemyślenia. Na stronie schroniska w zakładce Adopcja znajdują się pytania, które warto sobie zadać przed przygarnięciem pupila. Są to między innymi pytania o:

  • Ilość czasu spędzanego poza domem (jak długo zwierzę musiało by pozostawać samo w domu).
  • Przystosowanie domu/mieszkania pod zwierzę
  • Zgodę właściciela w przypadku domu/mieszkania wynajmowanego.
  • Stosunek pozostałych domowników do adopcji zwierzęcia. 
  • Alergie domowników.
  • Świadomość kosztów utrzymania i ewentualnych dodatkowych wydatków na zwierzę.
  • Rozwiązania na czas wyjazdów/wakacji, czy zwierzę nie zostanie samo.
  • Świadomość, że to nie jest zabawka, a żywe stworzenie, odpowiedzialność na kilka do kilkudziesięciu lat. 

W razie jakichkolwiek pytań, pracownicy schroniska pozostają do dyspozycji. 

Kocham zwierzęta, ale nie mogę ich przygarnąć, co mogę zrobić?

Zwierzęta w schronisku można wesprzeć materialnie oraz finansowo. Formy wsparcia oraz potrzebne rzeczy opisane są na stronie schroniska w zakładce Jak pomóc

PD