29 lipca 2023 roku w stolicy Wielkopolski rozpocznie się pierwszy etap wyścigu kolarskiego Tour de Pologne UCI World Tour. Trasa o długości około 240 kilometrów przebiegać będzie przez ulice Poznania oraz okoliczne gminy i powiaty.

Kolarze wystartują z terenu Międzynarodowych Targów Poznańskich, gdzie dzień wcześniej odbędzie się oficjalna prezentacja drużyn biorących udział w 80. Tour de Pologne. Przy okazji głównego wyścigu odbędą się również starty dla dzieci i młodzieży.

Trasa, która ma liczyć około 240 kilometrów, biec będzie przez Poznań oraz okoliczne gminy i powiaty. Kolarze swoje zmagania zakończą na Torze Poznań. Dokładny przebieg etapu podany zostanie przez organizatorów w przyszłym roku. 

Tour de Pologne w 2023 roku odbędzie się od 29 lipca do 4 sierpnia. Termin nie będzie kolidował ani z igrzyskami olimpijskimi, ani z innymi wielkimi wyścigami - 23 lipca zakończy się największy wyścig świata - Tour de France. 

Tour de Pologne to największy wyścig kolarski w Europie Środkowo-Wschodniej, jedyny należący do elitarnego cyklu UCI WorldTour. 

Wyścig ten wróci do Wielkopolski po 16 latach. Poprzednio zawitał do Poznania dwa lata z rzędu - w 2006 i 2007 roku. Wówczas meta etapu usytuowana był na ul. Baraniaka, przy jeziorze Maltańskim. W Poznaniu była meta jednego etapu oraz start kolejnego przy okazji 1. Tour de Pologne w 1928 roku. Później kolarze finiszowali lub startowali w stolicy Wielkopolski jeszcze piętnaście razy. 

W 2023 roku swój jubileusz (80 lat) obchodzić będzie nie tylko Tour de Pologne, ale także  Automobilklub Wielkopolski (100 lat), na którego terenie zakończy się pierwszy etap wyścigu. Po raz 30. wyścig będzie organizował Czesław Lang. 

Udział miasta i regionu w wydarzeniach sportowych o międzynarodowej renomie, a do takich należy Tour de Pologne, to przede wszystkim wzmacnianie marki miasta. Przynosi one także wymierne korzyści gospodarce lokalnej, szczególnie turystyce. Doświadczenia z innych imprez sportowych, takich jak choćby maraton, zawody triathlonowe, czy kolarskie Grand Fondo, wskazują, że ich uczestnicy, ale także kibice chętnie korzystają z bogatej oferty noclegowej i gastronomicznej oraz atrakcji turystycznych Poznania. 

Organizatorem Tour de Pologne UCI World Tour jest Lang Team Sp. z o.o., które będzie współpracować z Miastem Poznań, Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Starostwem Powiatowym oraz Automobilklubem Wielkopolska. 

RB