Cały Poznań Ukulele, Smochy Festiwal, Jarmark Świętojański czy Jedzielnia to tylko kilka atrakcji, które czekają na mieszkańców Poznania w najbliższych dniach. W weekend warto się też wybrać do Palmiarnii, by dowiedzieć się, jak zadbać o planetę, lub na Cytadelę, gdzie odbędzie się I Poznański Dzień Bańki Mydlanej.

Piątek, 3 czerwca 

Jarmark Świętojański 2022

W środę na placu Wolności stanęło ponad 30 domków i kilkanaście stoisk handlowych w ramach tegorocznej edycji Jarmarku Świętojańskiego. Można tam nabyć przedmioty artystyczne i rękodzielnicze, ozdoby, biżuterię, galanterię, rzemieślnicze przedmioty codziennego użytku i wiele innych. W weekend zaplanowano jeszcze więcej atrakcji - odbędą się warsztaty, animacje i konkursy dla najmłodszych, a także silent disco czy maraton zumby. 

Plac Wolności 

Od godz. 11:00 (piątek-niedziela)

Wstęp bezpłatny 

Więcej o jarmarku na stronie poznan.pl, a program wydarzenia na targowiska.com.pl

Cały Poznań Ukulele

Już w piątek, 3 czerwca rozpocznie się szósta edycja festiwalu "Cały Poznań Ukulele". Średnio zaawansowani ukuleliści będą mogli wziąć udział w warsztatach z zagranicznymi muzykami. W programie znajdują się także zajęcia otwarte dla wszystkich chętnych oraz mnóstwo koncertów. Zagra m.in. Pierwsza Poznańska Niesymfoniczna Orkiestra Ukulele wraz z Gabą Kulką i Tomkiem Makowieckim. 

Klub "Muchos", ul.Nowowiejskiego 13/15 (piątek), Stary Rynek/Dziedziniec Urzędu Miasta Poznania (sobota), Dziedziniec UMP (niedziela)

Od 20:00 (piątek), od 12:00 (sobota), od 13:00 (niedziela)

Wstęp wolny 

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia oraz na Facebooku

Forever Amy - koncert 

Projekt "Forever Amy" powstał z inicjatywy muzyków, którzy tworzyli zespół Amy Winehouse, nagrywali z nią płyty i występowali na scenie. W 2017 roku błyskawicznie stał się fenomenem w Wielkiej Brytanii. Po dwuletniej przerwie artyści rozpoczynają europejską trasę, która obejmuje ponad 70 koncertów, a jednym z przystanków jest właśnie Poznań. 

Klub Tama, ul. Niezłomnych 2 

Godz. 20:00

Bilety: 120 zł 

Więcej informacji można znaleźć na stronie wydarzenia na Facebooku

Viva Moniuszko - koncert 

W piątkowy wieczór w Auli Uniwersyteckiej odbędzie się koncert upamiętniający 150. rocznicę śmierci Stanisława Moniuszki. W programie pojawią się arie, duety i znane fragmenty z oper tego wybitnego polskiego kompozytora. 

Aula UAM, ul Wieniawskiego 1 

Godz. 19:00

Bilety: 25-55 zł 

Więcej informacji na stronie Filharmonii Poznańskiej.

Pokaz filmów HER Docs x Pawilon

W weekend Pawilon zamieni się w kino. Będzie można obejrzeć tam filmy dokumentalne promujące twórczość kobiet oraz osób queerowych w ramach festiwalu organizowanego przez fundację HER Docs. Wydarzenie rozpocznie się od pokazu krótkich metraży. W sobotę zaprezentowany zostanie jeden z najpopularniejszych filmów ostatniej edycji - "Dziewczyny z tranzystorami. Nieznana historia muzyki elektronicznej" w reżyserii Lisy Rovner, a w niedzielę odbędzie się seans dokumentu o ukraińskim kabarecie freakowym Dakh Daughters. 

Pawilon, ul. Ewangelicka 1 

Godz. 19:00 (piątek), 18:00 (sobota, niedziela)

Wstęp wolny

Szczegóły na stronie Pawilonu

Muzyczny kalejdoskop w Zamku

W ramach "Muzycznego kalejdoskopu" uczniowie Szkoły Muzycznej "Republika Rytmu" zaprezentują swoje talenty. To oni dokonali selekcji utworów i przedstawią je publiczności zarówno w klasycznych opracowaniach, jak i we współczesnych aranżacjach. Wraz z nimi wystąpią też nauczyciele. Na koniec zagra nowo powstały Big Band RR. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Sala Wielka) 

Godz. 20:00

Bilety: 50 zł (60 zł w dniu koncertu), dzieci do 7 roku życia - wstęp za darmo 

Więcej informacji na stronie CK Zamek

Koncert ukraińskich chórów dziecięcych 

Dzieci z dwóch ukraińskich chórów - "Dzwoneczek" oraz "Vognik" przyjechały do Poznania. W stolicy Wielkopolski będą gościć do niedzieli, a ich repertuar będzie można usłyszeć m.in. podczas koncertu w kościele ewagelicko-augsburskim. Młodzi artyści zaśpiewają tradycyjne pieśni swojego kraju. "Dzwoneczek" gościł już w Poznaniu w 2012 r., jako jeden z uczestników Międzynarodowego Festiwalu Chórów Chłopięcych.

Kościół ewangelicko - augsburski Łaski Bożej, ul Obozowa 5:  

Godz. 18:00

Wstęp wolny

Warsztaty "Zrób to sam/a"

Fyrtel Główna zaprasza na warsztaty familijne, podczas których uczestnicy własnoręcznie wykonają zakładki do książek. Rezultatem swojej pracy będzie można obdarować najbliższych lub zatrzymać go dla siebie, by nie zapomnieć, na której stronie poprzednim razem skończyło się czytać lekturę. 

Fyrtel Główna, ul. Główna 42

Godz. 18:00

Wstęp wolny (obowiązują zapisy) 

Szczegóły wydarzenia na Facebooku

Premiera spektaklu "Bleee..."

Teatr Wielki zaprasza na premierę spektaklu "Bleee...". Jest to historia stawonogów-wyrzutków. Wśród nich znajduje się osa pozbawiona żądła, pająk bez nóg, dwa niezbyt czyste karaluchy oraz nieco grubsza poczwarka. Łączy ich niewielka wiara w siebie i odrzucenie przez społeczność. Za sympatycznymi bohaterami kryją się dziecięce strachy, które dzięki przedstawieniu młodzi widzowie będą mogli oswoić i przegonić. 

Teatr Wielki, ul. Fredry 9

Godz. 11:00 i 19:00 

Bilety: 30 zł (bilet normalny), 25 zł (bilet ulgowy)

Więcej informacji na stronie Teatru Wielkiego

Solo na Szelągu 

W piątkowy wieczór odbędzie się 35. koncert z cyklu "Solo na Szelągu". Tym razem scenę przejmie Black Noise. Zespół w swojej muzyce łączy elementy białego śpiewu, ludowych pieśni i tradycyjnego instrumentarium ze współczesnym brzmieniem perkusji i elektroniki. Warto przyjść i posłuchać tego nietypowego połączenia dźwięków. 

Ogród Szeląg, ul. Ugory 97

Godz. 20:00 

Wstęp wolny

Szczegóły na Facebooku

Hemp Gru na Plaży Wilda 

W piątek na wildeckiej plaży pojawi się kultowa grupa z warszawskiego Mokotowa Hemp Gru. Hiphopowa formacja powstała ponad 20 lat temu i debiutowała utworem "Na krawędzi". W 2018 roku wydali swój ostatni krążek "Eter", który ukazał się z okazji 20-lecia zespołu. 

Plaża Wilda, ul. Piastowska 71 (nad Wartą)

Godz. 20:00 

Bilety: 30 zł 

Szczegóły na Facebooku.

Folkowe lato 

W weekend można wejść tanecznym krokiem i poruszać się w plenerze. W ramach akcji "Folkowe lato" odbędzie się balfolkowa potańcówka. O godz. 19:00 rozpoczną się warsztaty, podczas których wszyscy chętni nauczą się podstawowych kroków, a następnie będzie można rozgościć się na parkiecie i zatańczyć proste układy, wywodzące się bezpośrednio z tańców tradycyjnych. 

Ogródek Klubu "Pod Minogą", plac Wolności 61 

Godz. 19:00 

Wstęp wolny 

Więcej informacji na Facebooku

Sobota, 4 czerwca 

Smochy Festiwal 2022

W najbliższy weekend, 4 i 5 czerwca odbędzie się kolejna edycja Smochy Festiwal. Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, w tym pokazy tańców latynoskich, wystawę zabytkowych aut czy dmuchane zamki. Zwieńczeniem obu festiwalowych dni będą koncerty zaproszonych artystów. Pojawią się m.in. Strachy na Lachy, Czerwone Gitary, Muchy i Nosowska. 

Obiekt Sportowo-Rekreacyjny, ul. Braniewska 23 (Poznań Krzyżowniki-Smochowice) 

Od 13:00 (sobota), od 15:00 (niedziela)

Udział bezpłatny 

Szczegóły na Facebooku

Jedzielnia

Dwa tygodnie temu pogoda pokrzyżowała plany i Jedzielnia niestety się nie odbyła. Nic straconego. Wydarzenie zostało przełożone i już tę sobotę na placu Kolegiackim będzie można skosztować wielu pyszności serwowanych przez lokalne restauracje w cenie nie wyższej niż 15 zł. 

Plac Kolegiacki

Godz. 12:00-17:00 

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku.

Polibuda Open Air

Festiwal Polibuda Open Air powraca po pandemicznej przerwie. W sobotę zagrają O.S.T.R., Luxtorpeda, hai, The Ferrules, The Hard Candy. Oprócz tego organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników, m.in. karaoke, speed dating, bloki taneczne oraz gry logiczne i zręcznościowe. 

Kampus Piotrowo, Politechnika Poznańska 

Od godz. 19:00

Bilety: 15 zł (bilet studencki), 40 zł (bilet normalny)

Więcej informacji na Facebooku.

Pierwszy Poznański Dzień Bańki Mydlanej 

W sobotnie popołudnie poznańska Cytadela stanie się miejscem obchodów Pierwszego Poznańskiego Dnia Bańki Mydlanej. Każde dziecko będzie miało okazję, by nie tylko stworzyć własne, bańkowe dzieła sztuki unoszące się w powietrzu, ale również przebić bańkę według własnego pomysłu. Zapowiada się świetna zabawa. 

Park Cytadela (polana pod Dzwonem Pokoju)

Godz. 14:30-16:30 

Udział bezpłatny

Szczegóły na Facebooku

Targi Sztuk Pięknych na rynku Łazarskim 

W sobotę na rynku Łazarskim odbędzie się pierwsza edycja Targów Sztuk Pięknych. Udział w tej akcji zapowiedziało wielu wystawców. To dobra okazja, by zapoznać się ze sztuką poznańskich artystów oraz rzemieślników i kupić ich dzieła. 

Rynek Łazarski

Godz. 16:00-20:00

Wstęp wolny dla odwiedzających 

Szczegóły na Facebooku

Weekend dla Ziemi w Palmiarni Poznańskiej 

Palmiarnia Poznańska zaprasza na tegoroczną edycję "Weekendu dla Ziemi". Podczas dwóch dni wydarzenia będzie można dowiedzieć się, jak duży wpływ mają nasze indywidualne, codzienne działania na otaczające nas środowisko. W programie m.in. warsztaty z segregacji odpadów, tworzenia toreb na zakupy ze starej koszulki (warto przynieść ją ze sobą) oraz szycia woreczków na owoce i warzywa ze starej firanki. Ponadto planowane są również prelekcje dotyczące odpowiedniej segregacji oraz o tym, co dalej dzieje się z naszymi odpadami.

Palmiarnia Poznańska, ul. Matejki 18 

Godz. 9:00-18:00

Bilety: 12 zł (bilet ulgowy), 16 zł (bilet normalny) 

Więcej informacji na stronie palmiarnii oraz na Facebooku

Koncert pieśni ukraińskich 

Teatr Polski zaprasza na koncert pieśni ukraińskich w wykonaniu Nataszy Ivanovej. Na akordeonie akompaniować będzie wokalistce Andrzej Horbik. Recital zostanie podzielony na trzy części - w każdej z nich artystka zaprezentuje inne oblicze muzyki ukraińskiej. Podczas wydarzenia zabrzmią zarówno tradycyjne, ludowe piosenki tego kraju, ale również utwory typowo estradowe. 

Teatr Polski, ul. 27 Grudnia 8/10 (Piwnica Pod Sceną)

Godz. 18:00 

Bilety: 30 zł (bilet ulgowy), 40 zł (bilet normalny)

Szczegóły na stronie teatru

"Ryba Biba" - spektakl 

"Ryba Biba" to przedstawienie inspirowane książką Moniki Kompaníkovej - "Bajki z morskich głębin". Sztuka opowiada o odnajdywaniu piękna w brzydocie i o tym, że nawet w najgorszych chwilach, gdy jest nam tak smutno i źle, może spotkać nas coś, co całkiem odmieni życie i nada mu sens. Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 5 lat. 

Estrada Poznańska, ul. Masztalarska 8 (Scena na Piętrze)

Godz. 16:00

Bilety: 20 zł 

Więcej informacji na stronie Estrady Poznańskiej

Koncert Chóru "Skowronki"

Na zakończenie sezonu artystycznego 2021/2022 w Sali Wielkiej odbędzie się koncert Chóru Dziewczęcego "Skowronki" pod nazwą "Pod niebem dalekim, pod niebem bliskim". Zespół działa już od 1950 roku i był wielokrotnie nagradzany w najbardziej prestiżowych konkursach chóralnych w Europie. 

CK Zamek, ul. Święty Marcin 80/82 (Sala Wielka)

Godz. 19:00 (sobota), 17:00 (niedziela) 

Bilety: 20 zł (bilet ulgowy), 40 zł (bilet normalny) 

Więcej informacji na stronie CK Zamek

Wiersze, które należy mówić głośno 

W sobotę w Teatrze Ósmego Dnia zostanie rozstrzygnięty konkurs "Wiersze, które należy mówić głośno". Spośród sześciu finalistów troje zostanie nagrodzonych. Wydarzeniu będzie towarzyszyć również spotkanie z gościem specjalnym - Ayoobem Khudhairem Tamurem. Irakijski poeta przeczyta swoje wiersze w języku arabskim, a aktorzy teatru zaprezentują je po polsku. Oprawę muzyczną przygotuje Szczepan Kopyt.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44 (Sala Czarna) 

Godz. 19:00 

Bilety: 10 zł

Szczegóły na stronie Teatru Ósmego Dnia

Salon Poezji 

Gościem 75. odsłony Salonu Poezji będzie Wojciech Malajkat - aktor teatralny i filmowy, rektor Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie - który przeczyta fragmenty sonetów krymskich oraz liryków lozańskich Adama Mickiewicza. Wyjątkową oprawę muzyczną przygotuje Zuzanna Czachor - flecistka orkiestry Teatru Muzycznego.

Teatr Muzyczny, ul. Niezłomnych 1e

Godz. 12:00 

Bilety: 10 zł 

Więcej informacji na stronie Teatru Muzycznego

Niedziela, 5 czerwca 

POLANkowe śmiechy-chichy 

W tę niedzielę odbędzie się rodzinne spotkanie na polanie przy Domu Kultury "Polan Sto". Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji dla uczestników festynu. W programie m.in. atrakcje w ramach projektu PBO 2022 "Mój Sportowy Azyl" oraz pokaz baniek mydlanych i modelowania balonów, warsztaty z etnobotaniki, kącik majsterkowicza, przedstawienie "Pchła Krętaczka", malowanie twarzy i wiele innych. 

Polana przy Domu Kultury "Polan Sto", ul. Osiedle Polan 100

Od godz. 14:00

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku

Wieczór Panieński Plus - spektakl 

Jedna z bohaterek przedstawienia - Irena - przyjęła oświadczyny bogatego biznesmena. Z tej okazji przyszła panna i jej przyjaciele chcą zorganizować wieczór panieński. Nie jest to jednak takie proste, termin imprezy trudno dopasować do grafiku pracujących uczestniczek. Nie brakuje również problemów podczas samego wydarzenia. Jak zakończy się ten wieczór? Dowiedzą się tego widzowie niedzielnego spektaklu. 

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18 

Godz. 19:30 

Bilety: 130 zł 

Szczegóły na stronie Teatru Apollo

Koncert Wiegedood 

Fani ostrych dźwięków mogą wybrać się do Klubu "Pod Minogą", gdzie w niedzielę zagra blackmetalowy zespół z Belgii - Wiegedood. Formacja wyruszyła w trasę koncertową promującą nowe ich nowy album pt. "There's Always Blood at the End of the Road". Tuż przed nią wystąpi grupa Obsidian Mantra. 

Klub "Pod Minogą", ul. Nowowiejskiego 8 

Godz. 19:00 

Bilety: 65 zł 

Więcej informacji na Facebooku

Jesteśmy z Wami. Poznaniacy Ukraińcom

Galeria w Bramie zaprasza na wernisaż wystawy fotografii zatytułowanej "Jesteśmy z Wami. Poznaniacy Ukraińcom". Wydarzeniu towarzyszyć będzie akcja wsparcia Ukrainy i Ukraińców - kiermasz sztuki i wyrobów rękodzieła artystycznego. Zebrane środki zostaną przekazane Polskiej Akcji Humanitarnej. 

Galeria w Bramie i dziedziniec Zielonego Centrum, ul. Garbary 47

Godz. 14:00 

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku

Koncert Fink Tree 

Fink Tree to indie rockowy zespół z Poznania. Muzycy występowali m.in. w Londynie, na Festiwalu im. Grzegorza Ciechowskiego czy jako support brytyjskiego zespół The Amazons. Już w ten weekend zagrają pierwszy koncert od 2020 roku, a jako ich support wystąpi Madame Affair - grupa muzyczna, która tworzy muzykę z pogranicza popu i alternatywy.  

Klub "U Bazyla", ul. Norwida 18a

Godz. 18:00 

Bilety: 35 zł 

Szczegóły na Facebooku

Niedziela na Plaży Wilda 

W niedzielę warto wybrać się na wildecką plażę ze swoimi pociechami. Będzie quiz z nagrodami, muzyka i tańce, zabawy z chustą, brokatowe bajkowe tatuaże, warsztaty balonowe i wiele innych. Wystąpi także Teatr Fuzja z przedstawieniem pt. "Szabadabada", a wieczorem pojawi się okazja, by wysłuchać Iryny Ukrainets - ukraińskiej śpiewaczki operowej - w ramach jej solowego koncertu. 

Plaża Wilda, ul. Piastowska 71 (nad Wartą)

Godz. 12:00-16:00 - animacje dla dzieci, 16:00-17:00 - przedstawienie, od godz. 18:00 - koncert

Wstęp wolny 

Szczegóły na Facebooku

Dla nas nie zabraknie krzeseł - spektakl

Twórcy przedstawienia "Dla nas nie zabraknie krzeseł" to artyści, wśród których znajdują się także osoby z niepełnosprawnościami. Aktorzy proponują, żeby poprzez namysł nad tym, co nas różni, zauważyć to, co nas łączy. Zmiana nastawienia do niepełnosprawności nie oznacza jedynie zmiany ustawodawczej, w przestrzeni czy w rozwiązaniach architektonicznych. Powinna przede wszystkim wydarzyć się na płaszczyźnie kontaktów społecznych.

Scena Robocza, ul. Grunwaldzka 22 

Godz. 19:00

Bilety: 20 zł (bilet ulgowy), 30 zł (bilet normalny)

Więcej informacji na stronie Sceny Roboczej

SK