Wiosna i lato to dobry czas na remont mieszkania, biura czy domu. Wiele osób zamawia wówczas specjalne kontenery na poremontowe śmieci, które stawiane są przed budynkiem. Na ich ustawienie potrzebna jest zgoda zarządcy terenu, o którą musi wystąpić osoba prowadząca prace.
Do Zarządu Dróg Miejskich trafiają skargi przechodniów i kierowców na duże kontenery (na odpady poremontowe) ustawione na chodnikach, terenach zieleni i miejscach postojowych - czyli w pasie drogowym znajdującym się w administracji Zarządu Dróg Miejskich. Często stawiane są one w taki sposób, że uniemożliwiają przejście pieszym lub niszczą zieleń.
- Na postawienie kontenera w pasie drogowym osoba lub firma prowadząca remont musi uzyskać zgodę od zarządcy terenu. Jeśli teren znajduje się w administracji ZDM, to o taką zgodę należy do nas wystąpić. W tym celu należy złożyć wniosek o zajęcie pasa drogowego i ponieść opłaty określone przez radę miasta. Ich wysokość zależy od rodzaju zajmowanej powierzchni i czasu postoju kontenera - wyjaśnia Krzysztof Olejniczak, dyrektor ZDM. - Za niedopełnienie tego obowiązku grozi kara, która wynosi dziesięciokrotność zwykłej stawki - dodaje.
Gdzie można postawić kontener?
Kontener można postawić na miejscu postojowym, jezdni, chodniku czy poboczu przy spełnieniu odpowiednich wymogów:
- na jezdni - jeśli nie ma na niej wyznaczonych miejsc postojowych, to należy opracować tymczasową organizację ruchu (na czas postawienia kontenera), uzyskać jej zatwierdzenie przez Miejskiego Inżyniera Ruchu (MIR) i następnie przedstawić ją zarządcy drogi.
- na miejscu postojowym - można postawić kontener na wyznaczonym miejscu parkingowym. Nie wolno go jednak stawiać na miejscach zastrzeżonych - czyli tzw. kopertach.
- na chodniku - jeśli nie ma pozostawionego 1,5 m przejścia dla pieszych konieczne jest także opracowanie i zatwierdzenie przez MIR projektu tymczasowej organizacji ruchu.
Kontenera nie można ustawić na terenach zieleni.
Opłaty za ustawienie kontenera
Zgłoszenie i poniesienie opłat (od 3 do maksymalnie 10 złotych za metr kwadratowy za dzień) za zajęcie pasa drogowego spoczywa na osobie lub firmie prowadzącej remont i wynajmującej kontener. Za niedopełnienie tego obowiązku naliczona jest kara finansowa dziesięciokrotnie wyższa niż zwykła stawka, a więc nawet 100 zł za każdy zajęty metr kwadratowy na dzień. Dodatkowo w przypadku, gdy lokalizacja zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, można narazić się na odpowiedzialność karną.
- Strażnicy miejscy prowadzą całoroczne kontrole na terenie miasta, dotyczące prawidłowego ustawienia kontenerów na gruz i inne odpady poremontowe ustawione w pasie drogi. Zeszłoroczne kontrole wykazały 117 nieprawidłowości w tym zakresie. Na osoby odpowiedzialne za naruszenie obowiązujących przepisów nałożono 112 mandatów karnych, każdorazowo przekazując informacje do Zarządu Dróg Miejskich o stwierdzonych nieprawidłowościach. Za to wykroczenie strażnik miejski może nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł - wyjaśnia Przemysław Piwecki, rzecznik straży miejskiej w Poznaniu.
Ważne formalności
Na stronie internetowej www.zdm.poznan.pl/kontenery znajdują się wszystkie potrzebne informacje dotyczące umieszczenia kontenera w pasie drogowym oraz elektroniczny formularz.
Wypełniony formularz można złożyć elektronicznie, listownie lub osobiście w biurze podawczym przy ul. Wilczak 17. Po uprawomocnieniu się decyzji administracyjnej można ustawić kontener w miejscu i czasie wskazanym w dokumentach. Na opłacenie zgody (przelew na konto ZDM) jest 14 dni od daty uprawomocnienia się decyzji.