Jesienne opowieści dźwiękiem i smakiem w Dworze Skrzynki

2 min czytania
Jesienne opowieści dźwiękiem i smakiem w Dworze Skrzynki

W Dworze Skrzynki w Poznaniu jesień zabrzmiała miękko i nostalgicznie. Podczas koncertu Polskie Głosy 10 października 2025 trzy głosy i kontrabas złożyły się na wieczór pełen wspomnień, a sala wypełniła się rozmowami i zapachem gęsiny. To był taki rodzaj pokazu, po którym wyjście na chłodne powietrze wydawało się prostszą kontynuacją przeżycia.

  • Polskie Głosy w Dworze Skrzynki
  • Muzyka i gęsina w Poznaniu

Polskie Głosy w Dworze Skrzynki

Na scenie wystąpiło Super Trio BSWZuzanna Babiak, Jacek Szwaj i Zbigniew Wrombel. Koncert otworzyła piosenka „Ludzkie gadanie”, która powróciła też w finale i nadała programowi spójną, zamkniętą formę. Wokal Zuzanny Babiak wyróżniał się ciepłem i naturalną wrażliwością, zwłaszcza w interpretacji „Czas nas uczy pogody”, z repertuaru Grażyny Łobaszewskiej.

Jacek Szwaj sięgnął po utwory Zbigniewa Wodeckiego — między innymi „Opowiadaj”, „Dopóki jesteś” i „Lubię wracać” — nadając im własny rys, ale bez utraty szacunku do oryginału. Kontrabas Zbigniewa Wrombla wypełniał przestrzeń delikatnym, jazzowym pulsem, który trzymał wszystkie elementy programu razem. Publiczność reagowała skupieniem, a po ostatnim akordzie rozmowy w foyer potwierdziły, że wieczór zapadł w pamięć.

Według informacji przygotowanych przez Instytut Skrzynki, wieczór miał być opowieścią o muzyce i wspomnieniach — i taki właśnie był, łącząc prostotę repertuaru z kameralną aranżacją.

Muzyka i gęsina w Poznaniu

Poza muzyką gospodarze zaproponowali gościom nowe jesienne menu z gęsiną w roli głównej. Przed i po koncercie serwowano między innymi pierś gęsi na purée z dyni oraz pierogi z gęsiną, a w kuluarach krążył także rosół z gęsiny. Smaki potraw współgrały z nastrojem wydarzenia, tworząc pełniejszą opowieść o polskiej tradycji i ciepłych wieczorach.

Takie połączenie — kameralny koncert i sezonowe menu — pokazało, że Dwór Skrzynki potrafi wykorzystać jesienną aurę do budowania intymnych, wielozmysłowych doświadczeń.

na podstawie: Powiat Poznań.

Autor: krystian