Na Cytadeli rusza ogród miododajny. Amfiteatr zmieni się nie do poznania

FOT. UM Poznań
Na Cytadeli pojawi się kolejna zmiana, której nie da się zignorować podczas spaceru. W północno-wschodniej części parku rusza budowa ogrodu miododajnego, a teren amfiteatru na czas robót zostanie wyłączony z użytku. To inwestycja, która ma połączyć zabytkowy charakter Fortu Winiary z nową, bardziej miękką i barwną zielenią. W tle są też konkretne oczekiwania: więcej roślin dla owadów, więcej przestrzeni do oglądania i mniej śladów po długo niszczejącym obiekcie.
- Amfiteatr schodzi z pierwszego planu, a teren przygotowuje się do przebudowy
- Rośliny ułożone jak barwna fala
- Zabytek zostaje pod ochroną, a ogród dostanie kaskadę i tablice
Amfiteatr schodzi z pierwszego planu, a teren przygotowuje się do przebudowy
Poznańskie Inwestycje Miejskie zaczynają prace w miejscu, które przez lata czekało na wyraźniejszy plan. Amfiteatr na Cytadeli, znany też jako Teatr Letni, ma ustąpić miejsca ogrodowi miododajnemu, choć część jego elementów nie zniknie całkowicie z krajobrazu.
Marcin Gołek, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla, że Cytadela łączy historię z codziennym wypoczynkiem i właśnie dlatego kolejne inwestycje są tam prowadzone etapami. Jak zaznaczył:
„Teraz czas na budowę ogrodu miododajnego”.
Na obecnym etapie wykonawca przygotowuje teren pod roboty budowlane. Potem mają ruszyć rozbiórki i prace ziemne, w tym przeprofilowanie pod ogród tarasowy. W trakcie inwestycji amfiteatr nie będzie dostępny dla spacerowiczów, więc osoby odwiedzające tę część parku muszą liczyć się z utrudnieniami.
Rośliny ułożone jak barwna fala
Nowa przestrzeń ma być przede wszystkim ogrodem przyjaznym pszczołom, ale nie tylko w nazwie. Projekt przewiduje ponad 80 gatunków bylin i krzewów, a całość ma tworzyć kompozycję opartą na kolorach, wysokościach i fakturze liści. Docelowo pojawi się tam ponad 11 tys. roślin.
Wśród bylin zaplanowano między innymi:
- ostróżki,
- malwy,
- naparstnice,
- krwawniki,
- liatry,
- astry,
- goździki,
- zawilce,
- szałwie,
- przetaczniki,
- lawendy,
- pysznogłówki,
- bodziszki,
- jeżówki.
Towarzyszyć im będą krzewy, w tym tawuły, krzewuszki, pięciorniki, cisy, berberysy i derenie, a także kilkanaście drzew. Rośliny mają być dobrane tak, by ogród kwitł długo i dawał pszczołom pożywienie przez większą część sezonu.
Koncepcja nie ogranicza się jednak do samej botanicznej różnorodności. Tarasy mają układać się w 14 sektorów, a ich linie będą prowadzone miękko, falami. To nawiązanie do sposobu porozumiewania się pszczół, choć całość ma być czytelna także dla zwykłego spacerowicza. W amfiteatrze powstanie dziesięć tarasów roślinnych, z czego dwa zostaną przecięte ścieżką pieszą.
Zabytek zostaje pod ochroną, a ogród dostanie kaskadę i tablice
Projektanci postawili na wyraźny porządek kolorów. Przy południowym wejściu mają dominować biele i kremy, później barwy stopniowo przejdą przez żółcie, pomarańcze i czerwienie, aż do różów, fioletów i niebieskości. Ważne ma być także ulistnienie roślin – od drobnego i lekkiego po duże, wyraziste.
Tomasz Płóciniczak, wiceprezes Poznańskich Inwestycji Miejskich, zapowiada, że:
„część elementów amfiteatru zostanie zachowana i wkomponowana w ogród miododajny”.
To istotne, bo amfiteatr stoi na terenie Fortu Winiary wpisanego do rejestru zabytków. Prace muszą więc przebiegać zgodnie z pozwoleniem konserwatorskim. W planach jest także konserwacja muru Rawelinu IV, czyli fragmentu XIX-wiecznej fortyfikacji.
W nowej przestrzeni pojawią się również tablice edukacyjne, ławki i kosze na śmieci. Uzupełnieniem kompozycji ma być kaskada wodna wpisana w tarasy. To właśnie ten zestaw – zieleń, pamięć o miejscu i lepiej uporządkowana przestrzeń – ma sprawić, że Cytadela zyska kolejny fragment, do którego będzie się wracać nie tylko na krótki spacer.
na podstawie: Urząd Miasta Poznania.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Reportaż jak thriller - Tacik rozpisuje Bliski Wschód na nerwy i fakty

Seniorzy wyliczają, co trzeba poprawić. W Poznaniu ruszyły konsultacje

„Saga i nocowanka” - ciepła książka na pierwszy sen bez rodziców

Na Cytadeli rusza ogród miododajny. Amfiteatr zmieni się nie do poznania

W Sobocie ruszają darmowe treningi dla dzieci i seniorów pod Poznaniem

Serbska i Naramowicka zablokowane po wypadku. Ruch stoi w obu kierunkach

Strzeszyn wchodzi w sezon objazdów. Zmiany obejmą kilka ulic naraz

Tramwaje wracają na Ogrody. Zaraz ruszą dwa kolejne remonty torowe

Nowe zasady parkowania w Poznaniu. Identyfikatory będą tylko elektroniczne

W Jerzykowie recital pianisty z czołówki wypełnił aulę do ostatniego miejsca

Brązowy pojemnik nie przyjmuje wszystkiego. Tych odpadów lepiej nie mylić

Sekundy od tragedii w Napachaniu - policjanci wynieśli nieprzytomnego 53-latka

Dzieci ruszą w językową podróż przez pięć krajów i angielski w ruchu

Cenzura, poezja i muzyka. Czerwiec 1956 wraca przez dokumenty i rękopisy
Przydatne dane teleadresowe
- Młodzieżowy Dom Kultury nr 3 w Poznaniu - zajęcia, zapisy i kontakt
- Parafia NMP z La Salette w Poznaniu - msze, kancelaria, sakramenty
- Okręgowy Ośrodek Wychowawczy w Poznaniu - kontakt, przyjęcie, zasady pobytu
- Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu - Filia Nowe Miasto: kontakt, godziny, obszar działania
- POSUM Poznań - kontakt, rejestracja, poradnie i badania
- Ogród Zoologiczny w Poznaniu - bilety, godziny, dojazd i zwiedzanie
