Ratajczaka zamknięta. Tramwajowa przebudowa wchodzi w najtrudniejszy etap

FOT. UM Poznań
W śródmieściu układ ulic znów się przestawi. Na styku Ratajczaka, Matyi i Wierzbięcic zaczyna się etap, który dla kierowców oznacza więcej objazdów, a dla pasażerów – nowe rozwiązania przystankowe i kolejne zmiany w ruchu tramwajów. To właśnie teraz inwestycja wchodzi w fragment najbardziej wymagający, bo jednocześnie trzeba rozbierać stare układy, układać nowe tory i utrzymać przejazd przez centrum. Poznańskie Inwestycje Miejskie zapowiadają przy tym wykorzystanie prefabrykatów, które mają przyspieszyć roboty.
- Na węźle Wierzbięcice ruch wróci na południową część skrzyżowania
- Ratajczaka zamknie się między Ogrodową a Niezłomnych
- Objazdy rozdzielą samochody, rowery i pieszych na osobne trasy
Na węźle Wierzbięcice ruch wróci na południową część skrzyżowania
Na węźle Wierzbięcice wykonawca kończy obecnie południową część skrzyżowania i przygotowuje się do wejścia na kolejne odcinki. Dla kierowców oznacza to powrót przejazdu po nowej nawierzchni, ale też wejście w etap, w którym roboty przeniosą się na północną jezdnię ulic Matyi i Królowej Jadwigi oraz na ul. Niezłomnych.
Jak mówi Tomasz Płóciniczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie, przed ekipami stoi budowa rozjazdu tramwajowego i nowego torowiska w stronę Ratajczaka. Zwraca też uwagę na zastosowanie prefabrykatów, które mają usprawnić prace tak, jak na południowej części skrzyżowania.
Od 21 maja na ul. Wierzbięcice pojawi się tymczasowy przystanek tramwajowy w rejonie stacji paliw, w obu kierunkach. To rozwiązanie tylko na czas robót, bez platformy przystankowej, więc pasażerowie będą wysiadać bezpośrednio na jezdnię. Z tego powodu przystanek nie będzie dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami ani dla podróżujących z wózkami.
Ratajczaka zamknie się między Ogrodową a Niezłomnych
W nocy z 20 na 21 maja ruch na ul. Ratajczaka zostanie wstrzymany na odcinku od skrzyżowania z ul. Ogrodową i Powstańców Wielkopolskich do ul. Niezłomnych. To konieczne, by wejść w rozbiórki i roboty ziemne. Przejazd zostanie utrzymany wyłącznie do posesji, prowadzony tymczasowym ciągiem.
Dla pozostałych kierowców oraz rowerzystów wyznaczono objazd ul. Kościuszki. Piesi mają zachować ciągłość przejścia wzdłuż budynku Starego Browaru, a dodatkowo dostępny będzie ciąg po zachodniej stronie zamkniętego fragmentu Ratajczaka.
W praktyce to kolejny sygnał, że okolica staje się placem budowy o bardzo gęstym ruchu. Tam, gdzie dziś liczy się każda relacja dojazdowa, organizacja ruchu musi godzić interesy transportu zbiorowego, ruchu lokalnego i dojść pieszych. Dlatego zmiany nie zamkną się tylko w jednej ulicy, lecz obejmą także sąsiednie skrzyżowania.
Objazdy rozdzielą samochody, rowery i pieszych na osobne trasy
Tego samego dnia zmieni się także organizacja ruchu na węźle Wierzbięcice. Przywrócony zostanie przejazd na odcinku ul. Wierzbięcice przy Nowym Rynku i stacji paliw. Kierowcy jadący z Wildy skręcą w prawo w ul. Królowej Jadwigi, a jadący od Mostu Dworcowego będą mogli skręcić z ul. Matyi w prawo w ul. Wierzbięcice. W tych miejscach nadal będą jednak prowadzone roboty przy chodnikach i platformach przystankowych, więc ostrożność pozostaje obowiązkowa.
Równocześnie wyłączona z ruchu zostanie północna jezdnia ul. Matyi i Królowej Jadwigi. Przejazd w obu kierunkach ma się odbywać częścią południową, z wykorzystaniem tzw. przewiązek przy ul. Przemysłowej i przy Novotelu. Na tej trasie przewidziano też tymczasową sygnalizację świetlną, a prędkość w rejonie prac pozostaje ograniczona do 30 km/h.
Do tego dochodzi całkowite wyłączenie ul. Niezłomnych, która łączy węzeł Wierzbięcice z ul. Ratajczaka. Na al. Niepodległości, przy skrzyżowaniu z Niezłomnych, pojawią się wygrodzenia jezdni, ale ruch jednokierunkowy ma być utrzymany jednym pasem od wyjazdu z parkingu przed Izbą Rzemieślniczą w stronę ul. Królowej Jadwigi. Z kolei na łączniku przy tyłach Domu Żołnierza kierunek ruchu zostanie odwrócony – z al. Niepodległości w stronę ul. Królowej Jadwigi.
Dla pieszych i rowerzystów pozostaje przejście podziemne od ul. Niezłomnych do Nowego Rynku. Zamknięty będzie chodnik wzdłuż południowej jezdni Królowej Jadwigi, a przejście z ul. Wierzbięcic w stronę skrzyżowania z Półwiejską i Górną Wildą nadal ma prowadzić przez Park Drwęskich. W innych punktach będą wyznaczane kolejne objazdy rowerowe i tymczasowe przejścia dla pieszych.
W tle zostaje jeszcze wcześniejszy etap prac – zamknięcie ul. Ratajczaka od Św. Marcin do Ogrodowej. Do tego dochodzą korekty na ulicach, które nie są objęte samą inwestycją, ale muszą współgrać z objazdami: Towarowej, Libelta, al. Niepodległości oraz skrzyżowania Święty Marcin/Piekary. W terenie mają się też pojawić zaktualizowane tablice z podziałem objazdów na kierunki Wilda, Rataje i Centrum, a PIM wskazuje również na pomoc aplikacji Google Maps i Waze, które mają prowadzić kierowców zgodnie z aktualnym układem ruchu.
Całość projektu jest dofinansowana z programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021–2027.
na podstawie: UM Poznań.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Ewa Bem w Blue Note - wieczór, który został w pamięci na długo

Duetomania w Poznaniu - klasyka zagra tu w najbardziej intymnym wydaniu

Poznań patrzy na własną historię wystaw. Ta ekspozycja odsłania kulisy rozmachu

Strażacy z Wielkopolski wrócili z Hanoweru z medalami i rekordem toru

Psy służbowe i symulacja wypadku. W Poznaniu szykują duże warsztaty bezpieczeństwa

Przy Rusałce rusza wielki turniej. Stawka jest wyjątkowo mocna

Dawid Podsiadło wraca do Poznania i znów bierze stadion w pełny obrót

Malta Strong w Puszczykowie. W tej rywalizacji wszyscy wychodzą zwycięsko

Pierwsza firma bez chaosu. Szkolenie w Poznaniu o JDG, ZUS i podatkach

Letnia pływalnia Kasprowicza wraca do gry. W Poznaniu zaczyna się sezon

W skrzynieckim dworze ustalano przyszłość prywatnych lasów powiatu poznańskiego

Poznań dopłaca do zielonych inwestycji. Ruszył nabór w programie retencji

Dziczyzna i borówka przed kamerą. Wielkopolskie smaki dostały nową oprawę

Antonio Tejerina z Kostrzyna potwierdził klasę. Tytuł był jego
Przydatne dane teleadresowe
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Wielkopolski Urząd Celno-Skarbowy w Poznaniu - kontakt, oddziały, godziny
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe nr 1 w Poznaniu - kontakt, ceny, rezerwacja
- Parafia Świętego Krzyża w Poznaniu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Uniwersyteckie Centrum Stomatologii i Medycyny Specjalistycznej w Poznaniu - kontakt, poradnie, rejestracja
- Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu - kontakt, oferta i zapisy
