W niedzielę, 4 czerwca, rozpocznie się 13. edycja Enter Enea Festival. Impreza, tak jak w poprzednich latach, odbędzie się nad Jeziorem Strzeszyńskim. Przez 4 dni będzie można usłyszeć premiery, prawykonania, projekty specjalne i wyjątkowe muzyczne kolaboracje. Twarzą i pomysłodawcą odbywającej się od kilkunastu lat imprezy jest Leszek Możdżer. 

Tegoroczny Enter Enea Festival zainauguruje w niedzielę o godz. 18:00, koncert Big Bandu Solna i Sonara z udziałem Leszka Możdżera. Zaraz po nich, o godz. 19:00 zagra Andrés Coll Odyssey. Będzie to pierwszy koncert projektu od premiery na Ibizie. Czerwcowy niedzielny wieczór zwieńczy inauguracja nowej instalacji w kolekcji Poznań Visual Park. To otwarty park obiektów artystycznych kuratorowany przez Katarzynę Jankowiak-Gumną i prowadzony przez ABC Gallery we współpracy z Fundacją Europejskie Forum Sztuki: "...siała Baba mak..." prof. Izabelli Gustowskiej. O godz. 20:30 wernisaż w Poznań Visual Park otworzy koncert Chóru Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej z udziałem Malwiny Paszek i Patryka Lichoty. 

Poniedziałkowy wieczór otworzy koncert tunezyjskiego mistrza lutni oud Dhafera Youssefa, będącego właśnie w premierowej trasie albumu "Street of Minarets". Będzie to polska premiera koncertowa tego wydawnictwa. Jazz Forum Machine przedpremierowo wykona materiał z nadchodzącego, drugiego albumu formacji. Z kolei premiera materiału z płyty "Composites" to jedno z kluczowych wydarzeń 13. Enter Enea Festival. Koncert Leszka Możdżera i Orkiestry Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej (MACV), zamknie poniedziałkowy program. "Composites" powstało na zamówienie Warszawskiej Opery Kameralnej, która specjalnie na Enter Enea Festival przygotowuje wyjątkowe wydanie albumu w kolekcjonerskim limitowanym - do 500 egzemplarzy - numerowanym boksie zawierającym kolorową płytę winylową i kasetę magnetofonową. W każdym boksie znajdzie się również certyfikat z autografem Leszka Możdżera. Album w przedsprzedaży nabyć będzie można wyłącznie podczas Enter Enea Festival i na stronie internetowej Opery Kameralnej.

W ramach Enter Enea Festival we wtorek, 6 czerwca, wystąpi Cécile McLorin Salvant, uznawana za najlepszą współczesną wokalistkę sceny jazzowej, prezentując premierowo materiał z wydanej pod koniec marca płyty "Mélusine". Zanim jednak Cécile McLorin Salvant pojawi się na scenie, wieczór otworzy koncert na dwa fortepiany Makowicz vs. Możdżer, a ukoronuje prawykonanie "The Lake Has a Master Plan (Pharoah Sanders Tribute)". To kompozycje autorstwa Rafała Zapały powstałe na zamówienie festiwalu i dedykowane Jezioru Strzeszyńskiemu. 

W środę, 7 czerwca na scenie Enter Enea Festival wystąpi Jan Ptaszyn Wróblewski, legenda polskiego jazzu, wybitny saksofonista, kompozytor, aranżer, dyrygent, lider, pedagog, ceniony publicysta i dziennikarz muzyczny. Jego koncert będzie jednocześnie pierwszym scenicznym spotkaniem Ptaszyna i Leszka Możdżera, który zagra w koncercie partie fortepianu. Wcześniej będzie można usłyszeć koncert Glorii Campaner, która po świetnym przyjęciu jej wspólnego koncertu z Leszkiem Możdżerem, wydanego też jako album koncertowy wraca do Poznania ze swoim trio. Do wspólnego występu zaprosiła wybitnych włoskich instrumentalistów: klarnecistę Alessandro Carbonarę i bandoneonistę Mario Stefano Pietrodarchiego, z którymi zagra koncert "Astor".

Zwieńczeniem czerwcowego programu będzie pierwszy w Polsce koncert Connie Han Trio. W amerykańskiej prasie opisywana jest jako pianistka i kompozytorka przemawiająca głosem starożytnej bogini miłości, piękna i wojny. Han stworzyła i napisała muzykę do albumu we współpracy z jej długoletnim producentem,  perkusistą Billem Wysaskem.

Wstęp na niedzielne wydarzenia jest wolny. Natomiast na wszystkie pozostałe dni obowiązują bilety. 

Program festiwalu 

4.06 | niedziela 

18:00 Big Band Solna feat. Sonar 

19:00 Andrés Coll Odyssey 

20:30 Izabella Gustowska x Poznań Visual Park "...siała Baba mak..." Chór Pogłosy pod dyrekcją Joanny Sykulskiej feat. Malwina Paszek

21:00 Izabella Gustowska x ABC Gallery "Memory" 

5.06 | poniedziałek 

19:30 Dhafer Youssef "Street Of Minarets" - trasa premierowa 

21:00 Jazz Forum Machine 

22:30 Leszek Możdżer & MACV Orkiestra Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej pod dyrekcją Marcina Sompolińskiego feat. Patrycja Betley "Composites" - prapremiera 

6.06 | wtorek

19:30 Makowicz vs. Możdżer 

21:00 Cécile McLorin Salvant 

MÉLUSINE  - trasa premierowa 

22:30 Rafał Zapała "The Lake has a master plan (Pharoah Sanders Tribute)" - prapremiera

7.06 | środa 

19:30 Gloria Campaner, Alessandro Carbonare, Mario Stefano Pietrodarchi "Astor"

21:00 Jan Ptaszyn Wróblewski Quartet feat. Leszek Możdżer 

22:30 Connie Han Trio 

Organizatorem Festiwalu jest Fundacja "Europejskie Forum Sztuki". Festiwal realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznań oraz Marszałka Województwa Wielkopolskiego. 

Więcej informacji można znaleźć na stronie festiwalu

Aby ułatwić słuchaczom dojazd na i z festiwalu Zarząd Transportu uruchomi na 4 dni festiwalu specjalny autobus. Więcej o dokładnym rozkładzie jazdy można przeczytać w komunikacie Specjalna linia na Enter Enea Festival