Już w piątek, 26 maja, na torze regatowym Malta rozpoczną się zawody kajakarskie na najwyższym poziomie. Podczas zmagań w stolicy Wielkopolski zaprezentują się 44 reprezentacje narodowe, a wśród nich mistrzowie olimpijscy i świata.

- Poznań po raz kolejny organizuje duże międzynarodowe zawody. Puchar Świata to nie tylko walka o medale, ale także początek rywalizacji o Igrzyska Olimpijskie - mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Do stolicy Wielkopolski zjadą najwięksi zawodnicy i zawodniczki. Czekamy tylko na piękną pogodę i kibiców. 

W trakcie trzech dni rywalizacji rozegranych zostanie 26 finałów. Kajakarze i kajakarki powalczą w kategoriach jedynek, dwójek i czwórek na dystansach od 200 do 5000 metrów. Takie samo zadanie czeka kanadyjkarzy i kanadyjkarki. Jedni, jak i drudzy będą rywalizować także w konkurencji dwójek mieszanych rozgrywanych na dystansach 500 metrów. 

- Puchar Świata w kajakarstwie jest jedną z imprez rozgrywanych na torze, który jest ważnym elementem na mapie poznańskiego sportu. Poznań to miasto kajaków, a obiekt ten służy do osiągania coraz to lepszych wyników - przypomina Ewa Bąk, dyrektorka Wydziału Sportu UMP.

Rok 2023 jest dla krótkich wioseł niezwykle ważny. W niemieckim Duisburgu w sierpniu najlepsi kajakarze i kanadyjkarze powalczą o medale Mistrzostw Świata, a także kwalifikacje do przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich. Start w Poznaniu będzie dobrą okazją do sprawdzenia formy.

W pierwszych zawodach PŚ w tym sezonie na torze w węgierskim Szeged Polacy wywalczyli 8 medali. Podczas rywalizacji na poznańskiej Malcie swoją dyspozycję sprawdzą najlepsi kanadyjkarze i kajakarze. Na starcie będzie można zobaczyć Dominikę Putto, Annę Puławską, Justynę Iskrzycką czy poznański duet: Łukasza Witkowskiego i Dominika Nowackiego. 

- Wiemy, że jesteśmy dobrze przygotowani. Dziękujemy Miastu za pomoc przy organizacji tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że dopisze nam pogoda i razem z kibicami stworzymy wielkie święto kajakarstwa, a za trzy lata tu w Poznaniu zorganizujemy Mistrzostwa Świata - mówi Ireneusz Pracharczyk, prezes Wielkopolskiego Związku Kajakowego.

Jezioro Maltańskie o powierzchni 70 hektarów powstało w 1952 roku w wyniku spiętrzenia rzeki Cybiny. Stało się znanym na całym świecie ośrodkiem sportów wodnych z jednym z najpiękniejszych torów regatowych - Malta Regatta Course. 

Więcej informacji na temat Pucharu Świata na torze regatowym Malta można znaleźć na stronie organizatora.

EW