"Drogal" - jak mówią o nim jego twórcy - został namalowany na Wartostradzie przy moście św. Rocha. Przedstawia ogromna linijkę, która mierzy charakterystyczne elementy każdego z 42. osiedli stolicy Wielkopolski. Inauguracja muralu odbyła się w sobotę, 25 czerwca, drugiego dnia Fyrtle Festiwalu, w ramach którego do 3 lipca na mieszkańców i turystów czeka wiele atrakcji związanych z poznańską tożsamością lokalną. 

- Poznań to nie tylko centrum, ale wszystkie 42 osiedla. Każde z nich jest unikatowe.  Pragniemy, by mieszkańcy poznawali swoje małe ojczyzny i byli dumni z tego, że mieszkając i pracując na swoich fyrtlach, tworzą wyjątkowe wspólnoty - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. 

Oglądając pierwszy w Polsce mural na drodze można dowiedzieć się m.in. tego, jaką głębokość ma Jezioro Kierskie, ile wynosi średnica Areny na Łazarzu czy jak długi jest wóz strażacki OSP na Krzesinach. Linijka kończy się na 128. metrze - tyle ma bowiem wieża RTV na Piątkowie. 

Ilustracje przygotował poznański kolektyw Ilu Nas Jest, a wykonawcą "drogalu" jest Grupa Mur All. Jak zapowiadają organizatorzy festiwalu, mural na drodze zostanie w stolicy Wielkopolski na dłużej, stanie się nową miejską atrakcją pod nazwą "Miara Poznania".

Każde z poznańskich osiedli ma swoją specyfikę, którą warto zgłębić. Okazję ku temu mieszkańcy i turyści mają do 3 lipca w ramach Fyrtle Festiwalu. Wydarzenie rozpoczęło się w piątek od koncertu zespołu Muchy, zdobywcy tegorocznego Fryderyka. Przed nimi na scenie można było posłuchać zespołów, których utwory pojawiły się na płycie "My Name Is Poznań" - Niemoc, Happy Pills i Shyness!

W sobotę oprócz inauguracji muralu na drodze można było wziąć udział w warsztatach pracy z ciałem, wyplatania wianków i koncercie zespołów Kovalak i Youth Novels. Wcześniej można było także odwiedzić Piknik z historią w tle na placu Kolegiackim.

Na tym jednak nie koniec. W niedzielę, 26 czerwca na wildeckiej Madalinie odbędzie się impreza sąsiedzka pod hasłem CIL&Grill. W konkursie grillowania zmierzą się Centra Inicjatyw Lokalnych, a sędziować będzie m.in. Maciej Nowak, krytyk kulinarny i dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu. Koncert zagra zespół Fanfara Awantura.

W drugą sobotę wakacji (2.07) obchodzić będziemy Święto Fyrtli. W tym roku hasłem przewodnim jest "Ogród!" Miejscem celebracji będą trzy osiedla: Śródka, Wilda i Kwiatowe. Na wildeckim ROD "Mazurek" prowadzony jest Działkowy Ogród Międzykulturowy (DOM), który Miasto zakłada wspólnie z Malta Festival Poznań. Działkowcy z 6 krajów, aż do późnej jesieni, będą wspólnie kultywować tu ziemię, swoje roślinne zwyczaje i kiełkującą wspólnotę. Zorganizowany na jego terenie "Wielokulturowy piknik na RODos" będzie okazją do wspólnego przyrządzania i smakowania potraw z różnych krajów. 

Świąteczne atrakcje czekać będą także na Śródce - w Eksperymentalnym Ogrodzie Dziedzictwa, niedaleko Bramy Poznania - odbędą się warsztaty, pokazy i spacery tematyczne, m.in. w ramach cyklu "Rzeka Żywa". Święto Fyrtli zakończy się w ogrodzie na osiedlu Kwiatowym. Uroczyście, z udziałem władz Miasta, powitamy tu nowy, roślinny mural przy Osiedlowym Domu Kultury "Stokrotka". 

Ponadto Towarzystwo Krajoznawcze "Krajobraz", pod którego redakcją powstawała w zeszłym roku książka "Fyrtle - z życia poznańskich osiedli" poprowadzi mikrowyprawy, na których będzie można wygrać wspomnianą publikację. 

- Fyrtle Festiwal promuje nie tylko lokalność, ale i współpracę. Wydarzenia realizowane są przez Miasto Poznań wraz z partnerami, w tym m.in. Estradą Poznańską, Poznańskim Centrum Dziedzictwa, Wartą Poznań, Malta Festival Poznań, Domem Kultury "Stokrotka", Teatrem Muzycznym w Poznaniu, Centrami Inicjatyw Lokalnych oraz Towarzystwem Krajoznawczym "Krajobraz" - zaznacza Cezary Tyliński, współtwórca Fyrtle Festiwalu, kierownik Studia Kreatywnego UMP. 

Szczegółowy program można znaleźć na stronie: fyrtle.pl/festiwal. Część wydarzeń odbywających się w ramach festiwalu można także śledzić na Facebooku: Koncertowy start lata nad Wartą - KontenerART i Ogród Szeląg, Wartostrada łączy fyrtle * otwarcie drogalu, Święto Fyrtli * Śródka, Wilda, Kwiatowe.

JZ