Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka oraz Piotr Baron zostali laureatami 62. Plebiscytu na Najlepszych Sportowców i Trenera Wielkopolski w 2019 roku. Tych najlepszych wybrali kibice w głosowaniu. Nagrody wręczono w piątkowy wieczór podczas Wielkiego Balu Sportowca, który tradycyjnie już odbył się w poznańskim hotelu Andersia. Jedną z nagród wręczał starosta poznański, Jan Grabkowski.

Powiatowych akcentów było jednak więcej, ponieważ ósme miejsce w plebiscycie zajęła kolarka Nikol Płosaj z UKS TFP Mróz Jedynki Kórnik. Na tę lokatę jak najbardziej zasłużyła, ponieważ w ubiegłym roku wywalczyła brązowe medale Igrzysk Europejskich w Mińsku (wyścig drużynowy) oraz mistrzostw Europy w Apeldoorn (wyścig eliminacyjny). Do sukcesów odnoszonych na torze dorzuciła również drugie miejsce w wyścigu elity górskich mistrzostw Polski w kolarstwie szosowym.

Nikol Płosaj, podobnie zresztą jak jej kolega klubowy Patryk Rajkowski oraz Filip Prokopyszyn z Klubu Kolarskiego Tarnovia Tarnowo Podgórne, mają spore szanse na występ na tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Tokio. O udanym występie w stolicy Japonii na pewno marzy również Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, która w ubiegłym roku wraz z koleżankami z reprezentacji Polski zdobyła srebrny medal lekkoatletycznych mistrzostw świata w sztafecie 4×400 m.

Zawodniczka AZS Poznań w głosowaniu kibiców wyprzedziła kajakarzy Tomasza Kaczora oraz Martę Walczykiewicz. Wśród trenerów triumfował Piotr Baron. Szkoleniowiec żużlowców leszczyńskiej Fogo Unii w ostatnich latach praktycznie zdominował plebiscyt Głosu Wielkopolskiego, bo wygrał go właśnie po raz trzeci z rzedu. Ale też Byki są prawdziwym dominatorem w polskim żużlu, a Wielkopolska jest przecież zakochana w czarnym sporcie.

Wyniki plebiscytu:
1. Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka (AZS Poznań, lekka atletyka) 55 117 punktów
2. Tomasz Kaczor (Warta Poznań, kajakarstwo) 41 309
3. Marta Walczykiewicz (KTW Kalisz, kajakarstwo) 40 213
4. Joanna Fiodorow (AZS Poznań, lekka atletyka) 36 798
5. Magda Linette (AZS Poznań, tenis) 30 125
6. Janusz Kołodziej (Fogo Unia Leszno, żużel) 28 753
7. Aleksandra Kowalczuk (AZS Poznań, taekwondo) 21 485
8. Nikol Płosaj (TFP Jedynka Kórnik, kolarstwo) 15 322
9. Sebastian Kęciński (KSMiM Trzcianka, sport motorowodny) 14 957
10. Wiktor Chabel (Posnania RBW, wioślarstwo) 12 209
Trener: Piotr Baron (Fogo Unia Leszno, żużel)

Piotr Baron i Patrycja Wyciszkiewicz-Zawadzka, czyli najlepsi w 2019 roku

Jedną z nagród na Wielkim Balu Sportowca wręczył starosta poznański Jan Grabkowski (fot. Łukasz Gdak “Głos Wielkopolski)