Galeria Sztuki w Mosinie zaprasza do udziału w wydarzeniu pod nazwą „Rzeczpospolita Mosińska 1848 – rekonstrukcja proklamacji niepodległości w Mosinie”. Impreza odbędzie się w sobotę, 15 czerwca w godz. 13.00–18.00 na pl. 20 Października w Mosinie. Wydarzenie jest współorganizowane przez instytucje, organizacje, stowarzyszenia i mieszkańców Gminy Mosina.

„Rzeczpospolita Mosińska 1848 – rekonstrukcja proklamacji niepodległości w Mosinie” to impreza, której celem jest upamiętnienie czynu zbrojnego mieszkańców Mosiny i okolic w walce o odzyskanie niepodległości Ojczyzny. W czasie wielkopolskiej Wiosny Ludów, do Mosiny na wezwanie jej mieszkańców, wkroczył oddział powstańców dowodzony przez Jakuba Krauthofera-Krotowskiego. 3 maja 1848 roku Krotowski proklamował tu niepodległą, polską republikę i ustanowił polskie władze administracyjne miasta. Rzeczpospolita Mosińska przetrwała zaledwie 5 dni…

W ramach wydarzenia, w sobotę 15 czerwca na mosińskim rynku powstanie rekonstrukcja miasteczka z połowy XIX wieku. W godzinach 13.00-18.00 odtworzone zostanie życie mieszkańców Mosiny i okolic w czasie wielkopolskiej Wiosny Ludów, a także wydarzenia z maja 1848 roku, które miały miejsce w Mosinie i jej okolicach. Specjalna scenografia z dodatkowymi elementami stworzonymi przez mieszkańców oraz rekonstruktorzy pomogą przenieść się uczestnikom w czasie. Będzie można wziąć udział w nawiązujących do epoki warsztatach, konkursach, turniejach i animacjach dla najmłodszych.

Będzie działał także punkt mobilizacyjny do powstania, werbujący ochotników spośród uczestników wydarzenia. Życie miasteczka zostanie przerwane wkroczeniem oddziałów powstańczych dowodzonych przez Jakuba Krauthofera-Krotowskiego. Proklamacja niepodległej polskiej republiki – Rzeczypospolitej Mosińskiej, będzie kulminacyjnym punktem rekonstrukcji. W programie:

• 13.00 – 17.00 Rekonstrukcja życia XIX-wiecznego miasta Mosina w czasach Wiosny Ludów. Żywa lekcja historii z udziałem rekonstruktorów, organizacji i stowarzyszeń oraz mieszkańców

• Obóz powstańczy
– punkt werbunkowy ochotników do oddziałów powstańczych – ćwiczenia wojskowe
– lazaret dla rannych powstańców
– warsztaty z wykonania Kokardy Narodowej
– warsztaty dla dzieci – rytmy powstańcze na werblu
– karczma powstańcza z poczęstunkiem

• Mosina w czasach Wiosny Ludów
– w XIX-wiecznej szkole – warsztaty kaligrafii gęsim piórem
– w zaciszu mieszczańskiego domu – wieczór pieśni patriotycznej ze wspólnym śpiewem
– pokój dziecięcy – gry i zabawy XIX-wiecznych, małych mosinian
– w mieszczańskiej kuchni
– warsztaty mosińskiego rzemiosła z ceramiki, haftu, malowania na porcelanie
– targ handlowy

• Chłopska zagroda
– codzienne czynności mieszkańców podmosińskich wsi
– pokaz kucia powstańczych kos
– warsztaty z wikliniarstwa i wicia wianków
– chłopska karczma z poczęstunkiem
– wiejski plac zabaw dla dzieci

• 17.00 – 18.00 Odtworzenie proklamacji Rzeczypospolitej Mosińskiej 1848 – z udziałem mieszkańców – ochotników do powstania oraz XIX-wiecznych mieszczan.

Pozostałe atrakcje: konkurs na najlepszy strój historyczny i inne konkursy dla dorosłych oraz dzieci, turnieje sprawnościowe z epoki, kolportaż historycznej „Gazety Mosińskiej”, okolicznościowy „1 Mosin” dla każdego, fotografia w historycznym stroju, rozgrywki w historycznej grze planszowej, quest historyczny o XIX-wiecznej Mosinie, konkurs dla szkół na element rekonstrukcji.

Autor: Joanna Nowaczyk