Rysy na samochodzie to problem wielu kierowców. Chociaż nie wpływają na bezpieczeństwo czy wygodę jazdy, to jednak są denerwującym defektem, który dodatkowo obniża wartość pojazdu. Jak można usunąć rysy na lakierze?

Niewielka ryska na lakierze może być dużym problemem. Gdy chcemy usunąć zarysowania na karoserii, nie musimy jednak udawać się do warsztatu – w sprzedaży znajdziemy wiele specyfików, które przeznaczone są do użytku domowego.

Chociaż dobry lakiernik będzie mógł usunąć rysy tak, aby były praktycznie niewidoczne, to jednak jego usługi będą związane ze sporym kosztem. Usługi takie oferuje między innymi firma Lipski.

W związku z wysokimi kosztami oraz długim czasem trwania prac kierowcy często poszukują metod domowego usuwania rysek – wtedy kosztowne lakierowanie samochodu nie jest konieczne. Co warto wybrać?

Metody domowego usuwania rys – co może polecić lakiernik?

W sprzedaży możemy znaleźć rozmaite środki na rysy na lakierze. Kosztują od kilku do nawet kilkudziesięciu złotych – możemy kupić je w sklepach motoryzacyjnych stacjonarnie i on-line, a także w wielu marketach.

W sklepach znajdziemy środki takie jak:

  • kredki do lakieru – mogą rozcierać oryginalny lakier na powierzchni rysy lub zamalowywać ją przez dodatek pigmentu

  • woski do lakieru – służą do polerownia i nabłyszczania lakieru, pozwalają także na zmniejszenie widoczności rys, dostępne w różnych wariantach kolorystycznych

  • emulsje do lakieru – działają na zasadzie podobnej do wosku, ale są łatwiejsze w nanoszeniu, a przy tym czyszczą lakier

  • zaprawki do lakieru – przypominają lakier do paznokci, dostępne w różnych kolorach lakierów

Pamiętajmy także o tym, że dla uzyskania najlepszych efektów usuwanie rys powinniśmy rozpocząć po dokładnym oczyszczeniu lakieru – usunięciu poprzednich warstw kosmetyków samochodowych i odtłuszczeniu nawierzchni.

Jakie efekty można uzyskać samodzielnie? W zależności od wybranego środka można nawet całkowicie zamaskować rysy, chociaż rezultat zależny jest od ich wielkości i głębokości. Nie będzie tak dobry jak lakierowanie elementu na nowo, ale pozwala na zniwelowanie widoczności uszkodzeń.

Warto jednak pamiętać o tym, że domowe metody są na ogół dość nietrwałe – czasami wystarczy tylko wizyta na myjni albo umycie samochodu na podwórku, aby odsłonić rysę na nowo. Wyjątkiem są zaprawki oraz środki rozpuszczające lakier.

Oczywiście, możemy też zdecydować się na domowe lakiernictwo samochodowe, czyli na lakierowanie domowymi sposobami, ale to dość kosztowne i bez wprawy nie uzyskamy optymalnych wyników.

Domowy lakiernik – jak usunąć samodzielnie rysy na lakierze?

Lakiernik to najlepszy wybór na rysy!

Jeśli jednak zależy nam na najlepszych efektach, czyli całkowitym zniwelowaniu rys, i tak będziemy musieli odwiedzić serwis, którego specjalnością jest lakiernictwo Warszawa to jedno z wielu miast, gdzie znajdziemy takie właśnie serwisy.

Po wpisaniu do wyszukiwarki internetowej słów typu „lakiernik warszawa”, „lakiernik samochodowy warszawa” czy „blacharz lakiernik warszawa” możemy zapoznać się z ofertami w konkretnych miejscowościach.

W przypadku, gdy problemem są dodatkowo uszkodzenia blacharki, potrzebny będzie dodatkowo blacharz samochodowy. Specjalistę tego znajdziemy także on-line przez wpisanie do wyszukiwarki słów „blacharz samochodowy Warszawa”.

Podsumowując, jeśli rysy są niewielkie, wtedy możemy próbować usunąć je samodzielnie. Najlepszy efekt uzyskamy jednak wtedy, gdy uzyskamy specjalistę takiego jak lakiernik samochodowy!