To już odpowiednio XIII i III edycja zawodów policjantów specjalizujących się w utrzymywaniu bezpośredniego kontaktu ze społecznościami lokalnymi mając niebagatelny wpływ na poczucie bezpieczeństwa całych społeczności jak i poszczególnych jej członków. Finały wojewódzkie zawodów dla dzielnicowych i kierowników rewirów dzielnicowych odbyły się 6 września 2023 roku w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu po eliminacjach powiatowych, które wyłoniły najlepszych funkcjonariuszy tej specjalizacji w każdej komendzie miejskiej i powiatowej Policji na terenie województwa wielkopolskiego. O skali przedsięwzięcia w województwie wielkopolskim niech świadczy fakt, iż w pierwszym etapie zawodów na poziomie komend miejskich i powiatowych Policji wzięło udział kilkuset policjantów, spośród których wyłoniono 62 najlepszych dzielnicowych. Na szczeblu wojewódzkim dołączyło do nich 45 kierowników rewirów dzielnicowych z województwa wielkopolskiego.
Laureaci przyjęli gratulacje i nagrody z rąk I Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego w Poznaniu, insp. Sławomira Piekuta oraz Przewodniczącego NSZZ Policjantów województwa wielkopolskiego, mł. insp. Andrzeja Szarego. W swoich przemówieniach podziękowali im za ciężką pracę i zaangażowanie, włożone w rozwiązywanie problemów mieszkańców swoich dzielnic. Podkreślili, że dzielnicowi to policjanci pierwszego kontaktu, którzy każdego dnia spotykają się z ludźmi i ich problemami. Wojewoda Wielkopolski p. Michał Zieliński nie mógł osobiście uczestniczyć w uroczystości, dlatego wystosował list gratulacyjny, w którym podkreślił jak istotna oraz pełna wyzwań jest służba dzielnicowych.
Zwycięzca i zajmujący drugą lokatę w rywalizacji dzielnicowych uzyskali, poza nagrodami, także przywilej, ale i obowiązek reprezentowania wielkopolskiego garnizonu Policji na XIII Ogólnopolskich Zawodach Policjantów Dzielnicowych „Dzielnicowy Roku”. Podobnie rzecz się ma ze zwycięzcą rywalizacji kierowników rewirów dzielnicowych, który będzie reprezentował województwo wielkopolskie w tych zawodach.
Turniej dzielnicowych na poziomie wojewódzkim został podzielony na etapy – konkurencje, których połączone rezultaty wskazały najlepszych. Pierwszą konkurencją był test wiedzy, który obejmował szeroko rozumianą problematykę służby prewencyjnej. a kolejną konkurencją była symulacja przyjęcia interesanta, obejmująca problematykę z zakresu prewencji, prawa i psychologii. Kierownicy rewirów dzielnicowych rywalizowali w oparciu o test wiedzy, który koncentrował się na kwestiach sprawowania właściwego nadzoru nad podległymi dzielnicowymi.
Realizacja kolejnych inicjatyw szkoleniowych, ale także tych o charakterze rywalizacji ma na celu zwiększenie skuteczności działania dzielnicowych. Dzielnicowy jako policjant pierwszego kontaktu odgrywa w społeczeństwie niezwykle ważną rolę. Każdego dnia podejmuje trudne interwencje i pomaga rozwiązywać poważne problemy, także rodzinne. To policjanci, którzy są najbliżej problemów przeciętnego obywatela – mieszkańca aglomeracji miejskich, miasteczek i wsi, które szybko należy rozwiązywać, także przy wsparciu bezpośredniego przełożonego, czyli kierownika rewirów dzielnicowych.
Prymat w tegorocznych zawodach wśród dzielnicowych zdobyła mł. asp. Monika Żwirko z KPP w Jarocinie. Na drugim miejscu uplasował się st. asp. Wiktor Tota z KPP w Kościanie, natomiast trzecie miejsce na podium zdobyła asp. Marta Juś z KMP w Poznaniu.
Wśród kierowników rewirów dzielnicowych najlepszą okazała się asp. szt. Magdalena Dopierała z KPP w Rawiczu. Drugie miejsce zajęła podkom. Iwona Karżewicz z KPP w Krotoszynie, a na trzecim miejscu uplasował się asp. Piotr Cichy z KMP w Kaliszu.
Wyłoniona reprezentacja dzielnicowych i kierowników rewirów dzielnicowych województwa wielkopolskiego będzie jednym z faworytów finału ogólnopolskich zawodów, które zostaną rozegrane w dniach od 17 do 20 października br., tradycyjnie już w Szkole Policji w Katowicach.
Damian Kaszyński/MM