Już 1 czerwca po raz trzeci rowerzyści z Poznania będą rywalizować z uczestnikami z innych miast o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. W poprzedniej edycji udział wzięło 1073 poznanianek i poznaniaków, którzy przejechali blisko 300 tysięcy kilometrów. Na całym świecie w akcji aktywnie uczestniczyło ponad 48 tysięcy rowerzystów.

Akcja ma motywować mieszkańców do zdrowej rywalizacji i wspólnej zabawy propagującej aktywny tryb życia. Zasady są proste - rowerzyści pobierają darmową aplikację, w której rejestrowane są trasy i długości przejazdów. Uczestnik decyduje, dla którego miasta zamierza zdobywać kilometry.

Aplikacja działa na terenie całego świata. Zlicza przejechane kilometry, na podstawie których wyłonieni zostaną zwycięzcy rywalizacji. Bez względu na to, w jakim miejscu na świecie aktualnie się jest, można zbierać cenne punkty dla wybranego miasta i drużyny. Każdy uczestnik może zapisać się do już istniejącej grupy w ramach własnego miasta (np. dzielnicy) lub zaproponować utworzenie własnej. Aplikacja umożliwia dostęp do historii treningów, informacji o spalonych kaloriach i miejscu w rankingu indywidualnym. Ma również wersję anglojęzyczną i pozwala na import treningów rowerowych z urządzeń Garmin.

Nagrody w rywalizacji ogólnopolskiej przewidziane są dla najlepszych miast oraz najbardziej aktywnych rowerzystów.

Rowerowa Stolica Polski ma także wymiar lokalny. Na 20 najbardziej aktywnych uczestniczek i 20 najaktywniejszych uczestników czekają nagrody w postaci kart upominkowych o łącznej wartości 10 000 zł. Dodatkowo sto pierwszych kobiet i stu mężczyzn będzie mogło wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych w postaci akcesoriów rowerowych.

Aplikację można pobrać dla systemu Android ze sklepie Google Play, a dla systemu IOS w Apple Store

Regulaminu ogólnopolskiej rywalizacji znajduje się na stronie Aktywne Miasta, natomiast dotyczący nagród przyznawanych w Poznaniu na stronie Mobilny Poznań.