Wszystko, co musisz wiedzieć o Świadectwach Charakterystyki Energetycznej (EPC)

Świadectwo charakterystyki energetycznej (EPC), to oficjalny dokument zawierający informacje na temat efektywności energetycznej nieruchomości. Pokazuje, ile energii zużywa budynek i wskazuje jego wpływ na środowisko. Certyfikat zawiera również zalecenia, jak poprawić efektywność energetyczną budynku, dzięki czemu może przyczynić się do obniżenia rachunków za energię i poziomu emisji dwutlenku węgla. Od 28 Kwietnia 2023 roku, wykonywanie EPC stanie są obowiązkowe dla wielu właścicieli nieruchomości.  

Kiedy Świadectwo Charakterystyki Energetycznej jest obowiązkowe? 

Ustawowy obowiązek sporządzenia EPC dotyczy wszystkich budynków mieszkalnych i użytkowych, sprzedawanych lub wynajmowanych po 28 kwietnia 2023 roku. Świadectwo Charakterystyki Energetycznej jest obowiązkowe zarówno dla osób prywatnych, jak i firm, przedsiębiorstw i instytucji. Ponadto, obowiązek obejmuje wybrane budynki użyteczności publicznej powyżej 250 m2 powierzchni. 

Gdzie zrobić Świadectwo Charakterystyki Energetycznej? 

Wybierając rzeczoznawcę, warto upewnić się, że posiada niezbędne kwalifikacje i jest wpisany do centralnego rejestru charakterystyki energetycznej budynków. W związku z nowymi przepisami wchodzącymi w życie z dniem 28 kwietnia 2023 roku, sporządzenie Świadectwa Charakterystyki Energetycznej będzie obowiązkowe przy sprzedaży nieruchomości, pod rygorem grzywny. Sporym ułatwieniem w dopełnieniu tego obowiązku będzie wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej online. Na stronie https://e-swiadectwa.com/ można w wygodny sposób zamówić świadectwo EPC. Wystarczy dostarczyć podstawowe informacje wraz z fotografią frontu budynku, a świadectwo otrzymamy mailowo lub za pośrednictwem firmy kurierskiej. 

Jakie są korzyści z uzyskania EPC? 

Gwałtownie rosnące koszty energii skłaniają nas do szukania oszczędności. Wykonywanie świadectw charakterystyki energetycznej online pozwala nie tylko uniknąć grzywny wynikającej z niespełnienia obowiązku ustawowego, ale może również pomóc zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za media. EPC może dostarczyć nam cennych informacji na temat efektywności energetycznej budynku, dzięki czemu możemy dokonywać przemyślanych inwestycji w energooszczędne produkty i modernizacje.