Jaką formę opodatkowania wybrać? Kto może być zwolniony z płacenia podatku i jak skorzystać z ulgi dla dużych rodzin? To pytania, na które odpowiedzą specjaliści podczas bezpłatnych szkoleń z cyklu "Jak łatwo rozliczyć podatek". Już we wtorek odbędzie się spotkanie online dla rodziców i opiekunów dzieci, a w czwartek - dla osób z niepełnosprawnościami.  

W tym roku Miasto Poznań wraz z Izbą Administracji Skarbowej po raz pierwszy zapraszają na cykl bezpłatnych, otwartych szkoleń eksperckich. Prowadzą je specjaliści z Izby Administracji Skarbowej. Wyjaśniają oni zawiłości deklaracji podczas spotkań otwartych (online i stacjonarnych), które rozpoczęły się 22 lutego i potrwają do 11 kwietnia. Na każdym szkoleniu mówią o zasadach opodatkowania dochodów oraz możliwościach odliczeń od podatku. 

Na najbliższym spotkaniu, które odbędzie się online, 7 marca, specjaliści wyjaśnią zasady opodatkowania dochodów małoletnich dzieci i podpowiedzą, jak korzystać z ulgi dla dużych rodzin. Na kolejnym - 9 marca, również online - przybliżą warunki zwolnienia z rozliczania podatku przez osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Każdy może wziąć udział w szkoleniu.

Tematy, daty i terminy kolejnych szkoleń

  • Rodzice i opiekunowie małoletnich dzieci - 7 marca, godz. 9:00-10:30, spotkanie online.
  • Osoby z niepełnosprawnościami ich opiekunowie - 9 marca, godz. 9:00-10:30, spotkanie online; a także 16 marca, godz. 10:00-11:30, w przestrzeni +jeden (ul. Za Bramką 1).
  • Osoby prowadzące działalność gospodarczą - 21 marca, godz. 9:00-10:30, spotkanie online.
  • Wszyscy mieszkańcy Poznania: 3 marca oraz 4 kwietnia, godz. 10:00-11:30, spotkanie online, a także 11 kwietnia, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania (plac Kolegiacki 17).

Na szkolenia nie trzeba się zapisywać, wystarczy przyjść. Aby dołączyć do grup online, należy kliknąć link - ich listę można znaleźć na stronie OK Poznań. Wszystkie spotkania są otwarte - może wziąć w nich udział każda osoba zainteresowana danym tematem. Szkolenia dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów będą tłumaczone na polski język migowy.

Warto rozliczyć PIT w Poznaniu!

Prawie połowa każdego podatku PIT odprowadzonego przez mieszkańców miasta może wrócić do Poznania. Aby podziękować tym, którzy rozliczają się na rzecz stolicy Wielkopolski, Miasto uruchomiło program OK Poznań z licznymi zniżkami i korzyściami dla podatników. Mogą z niego korzystać wszyscy, którzy mieszkają w Poznaniu i wskazali to miasto jako miejsce rozliczania podatków.

Wpływy z PIT to ważna kwota w budżecie - pieniądze z podatków pozwalają zmieniać miasto na lepsze. Dzięki nim mieszkańcy Poznania mogą korzystać z nowoczesnych i ekologicznych tramwajów i autobusów, budowane są nowe drogi i chodniki, szkoły i przedszkola, parki i zieleńce, organizowane są bezpłatne wydarzenia, otwarte dla wszystkich mieszkańców. 

AW