Podczas chłodnych, deszczowych dni poznaniacy wciąż mogą liczyć na wiele atrakcji. Sobotę oraz niedzielę miłośnicy kawy i czekolady mogą spędzić na Międzynarodowych Targach Poznańskich, gdzie czekać będzie na nich masa smakołyków oraz napojów kofeinowych. Pasjonaci piłki nożnej mogą liczyć na wiele sportowych emocji podczas meczu Lech Poznań - Legia Warszawa. 

PIĄTEK:

Viva Seniorzy

Dwudniowe wydarzenie dedykowane seniorom to dobra okazja, by spędzić czas z przyjaciółmi oraz nawiązać nowe znajomości. To również możliwość umilenia sobie czasu na koncertach i turniejach gier. Podczas spotkania nie zabraknie aktywności sportowych, a także darmowych konsultacji z ekspertami. Wydarzenie podzielone zostało na cztery bloki tematyczne: aktywność, zdrowie, wiedza oraz otoczenie.

Międzynarodowe Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Godz. 10:30

Bilety: od 18 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Pomoc domowa

Spektakl przedstawia historię męża, żony, ich kochanków oraz pomocy domowej - Nadii. Kobietą jest osobą spostrzegawczą, urzekającą oraz pełną uroku. To właśnie pod jej okiem mają miejsce niespodziewane sytuacje, które zaczyna kontrolować, ponieważ jako jedyna wie o wszystkim, co się dzieje w domu. Widzowie podczas przedstawienia dowiedzą się, czy uda się Nadii dochować tajemnic.

Kino Teatr Apollo, ul. Ratajczaka 18

Godz. 17:30, 20:30

Bilety: 120 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Nocne zwiedzanie zamku

Po raz kolejny w Centrum Kultury Zamek odbędzie się zwiedzanie z przewodnikiem. Jest to możliwość odkrycia historii obiektu.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 20:30

Bilety: 20 zł

Więcej informacji na stronie.

JazZamek #41 - Maciej Tubis

Maciej Tubis to pianista, który swój unikalny styl wykreował poprzez autorskie kompozycje jako lider zespołu Tubis Trio. Muzyk nie stroni od nietypowych rozwiązań autorskich. Na jego pierwszym solowym albumie "Komeda: Reflections", brzmienie fortepianu akustycznego zostało poszerzone o preparacje oraz syntetyzator analogowy. Dotychczasowe inspiracje pianisty minimalizmem zostały uzupełnione wpływami muzyki elektronicznej, filmowej i neoklasycznej.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82

Godz 19:30

Bilety: od 35 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Mieszkanie na Uranie

Michał Borczuch przenosi błyskotliwe i radykalne teorie Paula B. Preciado na scenę i buduje z nich nową utopijną rzeczywistość. Koncentruje się na temacie tranzycji płciowej wydobywając ją z intymnej strefy autora i przenosi na pole powszechnego doświadczenia. Struktura spektaklu oparta jest bowiem na osobistej relacji Anu Czerwińskiego, osoby, która przeszła tranzycję w Polsce. Koszmar formalno-proceduralnego piekła kontrastowany jest poszukiwaniem nowej przyszłości, w której tożsamość jednostki będzie miała zapewnione warunki rozwoju, a relacje międzyludzkie będą oparte na nowych wartościach i zagwarantowane przez nowe zasady współistnienia. Ta utopijna rzeczywistość w czasie spektaklu rośnie w siłę i powoli zagarnia całą widownię, dając wszystkim silne doświadczenie wspólnotowości.

Nowy Teatr, ul. Henryka Dąbrowskiego 5

Godz. 19:00

Bilety: od 45 zł

Więcej informacji na stronie.

BER

BER to energia współczesnego tańca. Stworzona przez trzech choreografów, posiadających inne wizje ruchu. Nazwa spektaklu pochodzi od pierwszych liter nazwisk baletmistrzów. B jak Bondara Robert, który jest znaczącą postacią na scenie tanecznej, a jego prace choreograficzne są pokazywane na najważniejszych festiwalach tańca w Polsce i za granicą. E jak Ekman Alexander. Mężczyzna jest gwiazdą współczesnej choreografii, mającym w swojej karierze współpracę z ponad czterdziestoma zespołami na całym świecie. R jak Rimeikis Martynas, czyli najbardziej uznany choreograf młodego pokolenia na Litwie.

Aula Artis, ul. Kutrzeby 10

Godz. 19:00

Bilety: od 43 zł

Więcej informacji na stronie.

Michał Kutek "Do skutku"

Michał Kutek podczas swoich występów prezentuje inteligentny humor oraz zaskakujące żarty. Podczas tworzenia swojej komedii dokładnie dobierał każde słowo do swoich żartów, by jak najbardziej zadowolić oraz rozśmieszyć publiczność. Jako pierwszy komik w Polsce udostępnił nagranie składające się jedynie z dialogu pomiędzy nim a fanami, pt. "Luźna gaducha". Jego występ w Poznaniu będzie wyjątkowy, ponieważ zostanie nagrany i może również pojawić się na portalu YouTube. Przed Michałem Kutkiem wystąpi Kamil Kozieł.

TROPS, ul. Świętego Rocha 9

Godz. 19:00

Bilety: 30 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

SOBOTA:

Festiwal kawy i czekolady

Na uczestników czekać będą kawy z różnych zakątków świata prezentowane przez lokalne kawiarnie, jak również palarnie z Polski i zagranicy. Napoje można będzie spróbować na miejscu oraz kupić wybrane produkty do domu. Na stoiskach znajdą się również akcesoria kawowe oraz inne dodatki. Dodatkowo posmakować będzie można herbat, ciast, lizaków, lodów oraz innych czekoladowych smakołyków.

Międzynarodowy Targi Poznańskie, ul. Głogowska 14

Sobota: godz. 11:00 - 20:00, niedziela: godz. 11:00 - 18:00

Bilety: od 6 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wege Festiwal

Na Międzynarodowych Targach Poznańskich pojawią się dania kuchni wietnamskiej, meksykańskiej, koreańskiej, perskiej, oraz oczywiście street food. Odwiedzający mogą liczyć na potrawy takie jak: burgery, wrapy, frytki z batatów oraz pyszne desery. Na festiwalu znajdować się będzie również dział Ekopiękno poświęcony naturalnym kosmetykom.

Międzynarodowe Targi Poznańskie,

Sobota godz. 11:00 - 20:00, niedziela: godz. 11:00 - 18:00

Bilety: od 6 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Ale Kino!

W sobotę rusza jubileuszowa 40. edycja festiwalu Ale Kino! Wydarzenie odbędzie się 1-7 października w Poznaniu oraz między 30 listopada a 4 grudnia na platformie www.alekino.com. To jeden z najważniejszych i największych festiwali filmowych dla dzieci i młodzieży w Europie, przestrzeń wymiany myśli, doświadczeń, miejsce spotkań twórców, producentów filmowych, organizatorów festiwali dziecięcych, pedagogów oraz osób zainteresowanych filmem dla dzieci i młodzieży. Widzowie będą mieli okazję przenieść się do unikatowego, wielowymiarowego świata filmowych produkcji, traktujących o tematach ważnych, aktualnych i ponadczasowych, takich jak: przyjaźń, współcześni superbohaterowie i superbohaterki, body positive, girl power, przetrwanie czy śmierć.

Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu, ul. Św. Marcin 80/82

Bilety: od 1 do 10 zł

Więcej informacji na stronie: https://alekino.com/

Spotkanie z hieroglifami

Pismo hieroglificzne, zaraz po piramidach, jest prawdopodobnie najbardziej znanym wynalazkiem cywilizacji starożytnego Egiptu, który od tysięcy lat intryguje ludzi na całym świecie. Egipcjanie wierzyli, że inskrypcje hieroglificzne są słowami bogów i przez to są święte w każdej formie. W 2022 roku przypada 200. rocznica odczytania egipskich hieroglifów przez J.- F. Champolliona. W programie wydarzenia znajdują się warsztaty z hieroglifami dla dzieci i seniorów, a także wykłady popularno-naukowe o początkach pisma w starożytnym Egipcie oraz historii kamienia z Rosetty, którego odkrycie przyczyniło się do odczytania hieroglifów.

Muzeum Archeologiczne w Poznaniu, ul. Wodna 27

Godz. 10:30

Bilety: 7 zł (Kurs hieroglifów dla dzieci)/ Wstęp bezpłatny z zapisami (Kurs hieroglifów dla seniorów)/ wstęp wolny na pozostałe wydarzenia

Więcej informacji na stronie.

Mecz Lech Poznań - Legia Warszawa

Mecz pomiędzy tymi drużynami zawsze wywołuje wiele emocji zarówno u polskich kibiców, jak również zawodników. W sobotę, 1 października o 17:30 mistrz Polski Lech Poznań spotka się na boisku z drużyną Legii Warszawa.

Stadion Poznań, ul. Bułgarska 17

Godz. 17:30

Bilety: od 90 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Festiwal Händel

Wydarzenie skupia się wokół twórczości Georga Friedricha Händla. Podczas festiwalu poznaniacy będą mogli uczestniczyć w czterech koncertach oraz panelu dyskusyjnym. Wszelkie atrakcje odbędą się w klasztorze franciszkanów na Wzgórzu Przemysła w Poznaniu.

ul. Franciszkańska 2

Godz: 13:00

Wstęp bezpłatny

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Spektakl "Ja Bałwan"

Bałwan jest jak wielkie dziecko, pragnie żyć do granic możliwości i zdaje się nie myśleć o nieuchronnym końcu. A za towarzysza obrał sobie Marchewkę, co wbrew pozorom nie jest oczywiste. Początkowo Bałwanowi i Marchewce trudno jest się dogadać, ponieważ różni ich wszystko. Są jednak zdani na siebie - gdyż losem Marchewki jest bycie nosem bałwana. W końcu zaczynają łapać nić porozumienia, która z czasem przerodzi się w wielką przyjaźń. Ta niespodziewana i trudna relacja nauczy ich, jak cieszyć się życiem, radzić sobie z przemijaniem, a także jak uchronić się przed nieuniknionym.

Teatr Animacji, ul. Św. Marcin 80/82

Godz. 11:00, 13:00

Bilety: od 37 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Koncert zespołu Tommy Castro and the Painkillers

Zespół zagra wyjątkowy koncert, na którym świętować będzie swoje 30-lecie oraz wydanie najnowszego albumu "A Bluesman Came To Town". Będzie to wieczór z niepowtarzalnym rhythm bluesem. Tommy Castro zaczynał swoją przygodę muzyczną na lokalnych scenach, później osiągnął sukces na szczeblu ogólnokrajowym i międzynarodowym.

2progi, ul. Niepodległości 36

Godz. 20:00

Bilety: od 85 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Wiersze, które należy mówić głośno

W dawnych czasach poezja miała ogromne znaczenie. Była przedmiotem zainteresowań: czytano ją, recytowano oraz wydawano. Następnie ta tendencja zanikała i coraz rzadziej ludzie zaglądali do wydanych dzieł. W dzisiejszych czasach poezja należy do niszy zarówno wydawniczej, jak i czytelniczej. By rozpropagować ją ponownie w sobotę odbędzie się pierwsze z trzech spotkań nagrodzonych zestawów wierszy w konkursie "Wiersze, które należy mówić głośno". Zwycięskie dzieła literackie Łukasza Kamińskiego odczytane zostaną przez Adama Borowskiego, Tadeusza Janiszewskiego, Marcina Kęszyckiego oraz Janusza Stolarskiego. Czytania performatywne wyreżyserowane zostały przez Teatr Ósmego Dnia.

Teatr Ósmego Dnia, ul. Ratajczaka 44

Godz. 19:00

Bilety: od 20 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Inauguracja Sezonu Suzuki 1LM

Pierwszy domowy mecz Enea Basket Poznań Suzuki 1 LM koszykówki zawodnicy zagrają z HydroTruck Radom. Koszykarski Klub Sportowy Basket Poznań powołany został dwa lata temu, w 2020 roku i tworzą go osoby z pasją do tego sportu.

Hala Cityzen, ul. Droga Dębińska 10c

Godz. 14:45

Bilety: od 12 zł, młodzież szkolna do lat 18 - wstęp bezpłatny

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie.

NIEDZIELA:

Koncert Gibbs

Po udanej trasie koncertowej "Czarno na Białym", artysta zaprasza fanów na kolejne wydarzenie, które promować będzie jego najnowszą płytę "Dopehouse mixtape". Poznań jest jednym z 14 miast, które odwiedzi Mateusz Przybylski, by wraz z widownią cieszyć się swoim najnowszym dziełem.

Tama, ul. Niezłomnych 2

Godz. 17:30

Bilety: 75 zł

Więcej informacji na stronie wydarzenia.

Michał Kutek i Adam Sobaniec - Wspólna Gaducha

Wydarzenie przybierze formułę Wspólnej Gaduchy. Stand-uperzy nie będą mieli wcześniej przygotowanego scenariusza, tylko tworzyć go będą spontanicznie na scenie przed publiką. Wyjątkowość tego widowiska polegać więc będzie na improwizacji oraz rozmowie z publicznością. Cały występ będzie nagrywany.

Trops, ul. Św Rocha 9

Godz. 19:00

Bilety: 40 zł

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie.

Koncert Ochman Exclusive

Krystian Ochman to zwycięzca 11. edycji programu The voice of Poland oraz reprezentant Polski w konkursie Eurowizji w 2022 r. Rok wcześniej w listopadzie piosenkarz wydał swój pierwszy debiutancki album - pt. "Ochman", który zadebiutował na 6. miejscu listy bestsellerów muzycznych. Na początku tego roku wyruszył w zimową trasę koncertową "Winter Tour "22", na której zaprezentował fanom materiał ze swojej płyty. Podczas koncertów artyście towarzyszy czteroosobowy zespół doświadczonych muzyków.

Poznań Congress Center, Sala Ziemi, ul. Głogowska 14

Godz. 19:00

Bilety: od 100 zł

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie.

Finisaż wystawy "Rękodzielni": oprowadzanie z fotografem Marcinem Muthem

Ostatnie wydarzenie towarzyszące wystawie o poznańskich rzemieślnikach i rzemieślniczkach. Marcin Muth jest poznańskim fotografem, który był pomysłodawcą projektu dokumentującego poznańskie rzemiosło,autorem zdjęć i wywiadów, które można obejrzeć na wystawie. Podczas spotkania przybliży on uczestnikom kulisy prac nad projektem. Dodatkowo opowie o wizytach u rzemieślników, które składał w ich pracowniach.

Galeria Śluza, ul. Dziekańska 2

Godz 16:00

Wstęp bezpłatny

Więcej informacji na stronie wydarzenia

Europejskie dni ptaków

Podczas spotkania jego uczestnicy będą mogli uczestniczyć w dwóch wykładach. Pierwszy z nich dotyczy sposobów obserwacji ptaków, etyki ornitologicznej, miejsc dobrych do obserwacji. Drugi natomiast poruszy tematy z zakresu biologii i ekologii polskich sów. Przewidziany jest konkurs rozpoznawania głosów ptaków oraz projekcja filmu "Birdwatchers Poland". Na uczestników czekać będzie również drobny poczęstunek. Część wykładowa wydarzenia odbędzie się w Pawilonie Ekspozycyjno-Dydaktycznym.

Ogród Botaniczny Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, ul. Henryka Dąbrowskiego 165

Godz. 12:00

Wstęp bezpłatny po wcześniejszym zapisaniu się na stronie.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie.

Walka o kolor

Na wydarzeniu uczestnicy poznają technikę serigrafii i metody druku wielokolorowych obrazów. Spotkanie odpowie na pytanie, czy istnieje możliwość utworzenia grafiki, która będzie zawierać wszystkie kolory tęczy, przy pomocy trzech kolorów (czerwonego, niebieskiego oraz żółtego). Dodatkowo będzie szansa samodzielnego wydrukowania jednej z wcześniej opracowanych grafik na papierze bądź dowolnym własnym materiale (koszulkach, torbach, tekstyliach).

Centrum Kultury Zamek, sala 248, ul. Święty Marcin 80/82

Godz. 17:00

Bilety: od 15 zł

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie.

KK