Kolejna edycja poznańskiego Festiwalu Dobrego Smaku, wiele atrakcji dla dzieci oraz liczne koncerty czekają na poznanianki i poznaniaków w najbliższy weekend. Chętni będą mogli też wziąć udział w spacerach po mieście oraz pikniku.  

PIĄTEK, 12 SIERPNIA

Festiwal Dobrego Smaku

Wyjątkowo smaczny, długi sierpniowy weekend rozpocznie się już w ten piątek od Jarmarku Dobrego Smaku. To będzie szczególna odsłona festiwalu, nazwana przez organizatorów "edycją lajt". Ze względu na remont poznańskiego Starego Rynku, impreza odbędzie się na nowo odrestaurowanym placu Kolegiackim. Mimo mniejszych rozmiarów miejsca, nie zabraknie wybornych smaków, atrakcji muzycznych, a także konkursu nalewek. Każdy znajdzie coś dla siebie. Wydarzenie będzie trwało od 12 do 15 sierpnia.

Plac Kolegiacki,

Godz. 12:00-22:00,

Wstęp bezpłatny,

Program wydarzenia dostępny na stronie Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku.

Zwiedzanie Zamku z przewodnikiem - Zamek z klimatem w tle

Tu opowieść o przeszłości zamku połączy się z pytaniami o jego przyszłość. Powstanie budowli i jej pełne przepychu wnętrza są skutkiem eksploatacji naturalnych zasobów. Organizatorzy stawiają więc pytanie, czy nadal widzimy przyrodę jako niewyczerpalne źródło naszego bogactwa i komfortu? Zamek był przecież świadkiem przełomowych zwrotów historycznych. A w jakim punkcie jesteśmy dzisiaj? Spacer po najważniejszych miejscach w obiekcie będzie polem do dyskusji z tezami stawianymi przez przewodniczkę.

Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82,

Godz. 18:00,

Bilety: ulgowy - 15 zł, normalny - 20 zł, 

Więcej informacji: Centrum Kultury Zamek.

Koncerty na placu Wolności: ,,Ars Latrans"

Stowarzyszenie Ars Latrans zaprasza na najnowszy projekt pt.,,Sztuka Miłości", który za pomocą warstwy muzyczno-lirycznej, wizualnej i teatralnej narracji opowiada historię o poszukiwaniu kontaktu z drugim człowiekiem, nawet kiedy nie zawsze okazuje się to przyjemnym uczuciem. Jest to inicjatywa muzyczna tworzona specjalnie na interdyscyplinarny festiwal sztuki, który każdego roku tworzą artyści wspólnie komponujący utwory inspirowane tematem festiwalu.

plac Wolności,

Godz. 20.00,

Wstęp bezpłatny,

Więcej informacji na stronie Estrady Poznańskiej oraz na Facebooku.

ARTDAY, czyli lekcja muzealna i warsztaty plastyczne

ARTDAY to dzień ze sztuką przygotowany specjalnie dla dzieci i dorosłych. Na najmłodszych czeka ciekawa lekcja w Muzeum Narodowym w Poznaniu oraz warsztaty plastyczne. Po mieście najmłodsi podróżować będą komunikacją miejską. Dorośli spotkają się ze sztuką malarską pod okiem artystki Heleny Minginowicz. Czas spotkania umili wino i przekąski.

Restauracja Dąbrowskiego 42,

Godz.: 10.00-14.00 (dzieci), od 18.00 (dorośli),

Bilety: od 60 zł,

Szczegóły oraz informacje o zapisach, dostępne na Facebooku.

Piknik militarny i pokazy sprzętu wojskowego

Muzeum Uzbrojenia przygotowało specjalne atrakcje dla odwiedzających w weekend. W piątek odbędzie się spacer historyczny "Śladami Walk o Fort Winiary", zbiórka na placu przed Muzeum Uzbrojenia, udział bezpłatny. 14 sierpnia to dzień techniki militarnej w Muzeum Uzbrojenia z okazji Święta Wojska Polskiego. Dorośli i dzieci będą mieli niepowtarzalną okazję, by zwiedzić wnętrza wybranych eksponatów z kolekcji muzeum. W niedzielę natomiast odbędzie się premiera wirtualnego spaceru po wystawie czasowej "Pod Zielonym Talizmanem - 80 lat polskich Komandosów". Pokaz online.

Muzeum Uzbrojenia (Oddział Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości), park Cytadela,

Godz: 13:00 (piątek), 10-16 (sobota),

Część wydarzeń jest bezpłatna,

Szczegóły na Facebooku.

SOBOTA, 13 SIERPNIA

Wakacje z Teatrem Animacji - spektakl dla dzieci ,,Wielkie rzeczy"

Ukraińscy aktorzy z Art Fraction Foundation opowiedzą historię o przygodach Zajączka, Lisiczki i Niedźwiadka, czyli o wielkiej miłości i przyjaźni. Dziecięca publiczność będzie mogła zaangażować się w przedstawienie, bawiąc się, śpiewając, a nawet tańcząc. Sugerowany wiek widzów: 1-5 lat.

Scena nad Rusałką, ul. Golęcińska 27,

Godz. 11.00 oraz 13.00,

Wstęp bezpłatny,

Więcej informacji na stronie Teatru Animacji.

Lato na Trakcie

Przewodniczki i przewodnicy Poznańskiego Centrum Dziedzictwa oprowadzą po najciekawszych, najbardziej charakterystycznych, ale też mniej znanych miejscach w sercu Poznania. Tym razem będzie można poznać tajemnice Ostrowa Tumskiego.

Start: przed Śluzą Katedralną, ul. Dziekańska

Godz. 17.00,

Wstęp: wolny,

Szczegóły na stronie Lata na Trakcie.

Koncert w ramach cyklu Muzyczna Europa - Zespół Retrospekcja

Zespół Retrospekcja, czyli muzycy, którzy na co dzień poruszają się w klimatach swingu i polskiego 20-lecia międzywojennego, tym razem zajrzeli w inspirującą przeszłość, by przygotować repertuar czerpiący z polskiej tradycji i folkloru. Zaprezentują utwory ludowe w nieludzkiej stylistyce, na pierwszym planie stawiając oczywiście tęskną, słowiańską duszę. Organizatorzy zapewniają, że będzie to piękna, ciekawa i odkrywcza podróż.

Śródka, ul. Filipińska (plac przed muralem),

Godz. 19.00,

Wstęp bezpłatny,

Szczegóły na stronie oraz na Facebooku.

Koncerty na placu Wolności: "Kalabria Dyskety Kusaje"

W sobotę na pl. Wolności będzie można zobaczyć występ Mariyai Mavko i Michała Szczepanieca, ukraińsko-polskiego duetu. Ich muzyka to połączenie folkowej wrażliwości z bajkowo-oniryczną elektroniką. Na żywo zespół stworzy płynną muzyczną narrację, pełną zmian tempa i nastrojów, obfitującą w momenty nieskrępowanej improwizacji.

Plac Wolności,

Godz. 20.00,

Wstęp bezpłatny,

Więcej informacji na stronie Estrady Poznańskiej

Lato z grupą przewodników PoPoznaniu.pl - Kryminalny Poznań

Podczas gdy porządni obywatele dawnego Poznania zajmowali się handlem lub rzemiosłem, w ciemnych zaułkach  toczyło się zupełnie inne życie: oszuści planowali kolejny przekręt, złodzieje obserwowali przyszłe ofiary, a kat namawiał swoje podopieczne do kradzieży. Kolejne spotkanie z cyklu "Kryminalny Poznań" odbędzie się w najbliższą sobotę. Ze względu na tematykę przechadzka dedykowana jest osobom powyżej 16. roku życia.  

Początek: Krzyż Chwaliszewski (plac Międzymoście),

Godz. 10.00,

Wstęp bezpłatny,

Więcej informacji na stronie internetowej

Pieśni żałobne - spektakl Teatru Tańca

W sobotę w amfiteatrze Bramy Poznania nad Cybiną odbędzie się premiera "Pieśni Żałobnych". Spektakl jest wydarzeniem towarzyszącym festiwalowi sztuk społecznych OFF Opera. Tegoroczny idiom festiwalu - Romantyczny nurt - to opowieść o wyobraźni, sile sprawczej jednostki i potrzebie bliskości człowieka z naturą. Występ poprzedzi cykl otwartych warsztatów teatru tańca. Osoby, które wezmą w nich udział, staną się współtwórcami przedstawienia. Tkanką muzyczną będą tradycyjne pieśni żałobne w wykonaniu poznańskiego chóru "Pogłosy" pod kierownictwem Joanny Sykulskiej, laureatki Festiwalu Muzyki Folkowej Polskiego Radia Nowa Tradycja.

Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2,

Godz. 21.00,

Bilety: 30 zł, dostępne online,

Więcej informacji na stronie Bramy Poznania.

NIEDZIELA, 14 SIERPNIA

Przechadzka z przewodnikiem po Chwaliszewie

"Kino, kawiarnia i spacer..." - pod takim hasłem w letnich miesiącach organizowane są przechadzki po różnych częściach Poznania. W najbliższą niedzielę, 14 sierpnia mieszkańcy i turyści będą mieli okazję odkryć tajemnice Chwaliszewa. W trakcie każdego spaceru na uczestników czeka oprowadzanie z licencjonowanym przewodnikiem, wystawa fotografii lub projekcja filmowa oraz poczęstunek przygotowany przez lokalne kawiarnie i restauracje. Organizowane są również konkursy z nagrodami na temat wiedzy zdobytej podczas zwiedzania.

Początek: Nowa Gazownia,

Godz. 10:00,

Wstęp wolny,

Szczegóły na stronie

Spektakl dla dzieci: ,,Magiczna kostka"

Zapraszamy wszystkie dzieci do wspólnej zabawy z Magiczną Kostką! W tej grze jest tylko jedna zasada - wszyscy mają swój szczęśliwy rzut! Ogromna dwunastościenna kość zapewni zabawę dorosłym i dzieciom, a jej wynik nie zawsze będzie oznaczał słodką niespodziankę. Czasem trzeba będzie pomóc zwariowanym pszczołom lub wybrać sobie rodzinę do zdjęcia. Przyjdzie również czas na karmienie cukierkami wujka Maurycego oraz taniec ślimaka. Wesoła gra przeplatana autorskimi piosenkami zapewni doskonałą zabawę dzieciom i dorosłym!

Plac Wolności,

Godz. 10.00,

Wstęp bezpłatny,

Szczegóły na stronie Estrady Poznańskiej.

Niedzielne animacje dla dzieci

Na najmłodszych plażowiczów czekają: zabawy z chustą Klanza, brokatowe bajkowe tatuaże, wielkie bańki mydlane, quiz z nagrodami i wiele innych. Do tego piękna przyroda wokół i opieka najlepszych animatorów pod słońcem. Niedzielne popołudnie urozmaici specjalnie przygotowane dla nich przedstawienie.

Plaża Wilda Eco Village, ul.Piastowska 71,

Godz.: od 12:00,

Wstęp bezpłatny,

Szczegóły na Facebooku

Rzeka Rowerów

Kolorowa rowerowa parada przemierzy Poznań. 14 sierpnia rowerzyści przejadą przez centrum miasta, następnie Wartostradą dotrą nad brzeg Cybiny pod Bramę Poznania na rodzinny piknik. Na miejscu będzie czekać mnóstwo atrakcji dla osób w każdym wieku i z różnymi zainteresowaniami. Trasa rowerowa będzie liczyć ok. 6 km.

Brama Poznania, Gdańska 2,

Godz. 12.00,

Wstęp darmowy,

Więcej informacji na Facebooku.

Koncert na Plaży Wilda - Tribute to Madonna - Melissa Totten

Melissa zasłynęła wiernym wcieleniem się w postać jednej z ikon świata muzyki - Madonny. Jest nie tylko sobowtórem, ale i osobowością sceniczną, która emanuje artyzmem, energią, zmysłowością i seksapilem idolki fanów wychowanych na MTV. Jej głos i sceniczną prezencję doceniają najlepsi producenci na świecie. Artystka zaśpiewa w Poznaniu na żywo. 

Plaża Wilda, ul. Piastowska 71,

Godz. 20.00 (otwarcie bramek o 18.00),

Wstęp bezpłatny,

Więcej informacji na Facebooku.

PONIEDZIAŁEK, 15 SIERPNIA

Bajm - koncert

Każdy występ Beaty i Bajmu to wielkie wydarzenie dla ich fanów. Pięć lat po powstaniu grupy wydany został debiutancki krążek pt. "Bajm", zaś do końca lat 80., grupa wydała kolejne cztery. Lata 90. przyniosły następne płyty, a w 1998 r. został wydany debiutancki album wokalistki pt. "Beata". Na otwarcie trzeciej dekady działalności ukazał się ósmy krążek - "Szklanka Wody". Bajm koncertował w wielu krajach Europy, a także w USA i Kanadzie. Zespół wydał też album pt. "Blondynka", a w 2015 roku ukazała się pierwsza koncertowa płyta pt. "Bajm Live - akustycznie". Rok później światło dzienne ujrzał "B3".

Plaża Wilda Eco Village, ul. Piastowska 71,

Godz. 18.00,

Bilety: od 89 zł, 

Szczegóły na Facebooku

Biesiada Ludowa 

W poniedziałek XX Światowy Przeglądu Folkloru "Integracje" rozpoczyna swoją poznańską odsłonę. Ponad trzystu tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata  zaprezentuje swoje możliwości na scenie w parku Wilsona. Po każdym występie grupy poprowadzą krótkie warsztaty, na których będzie można nauczyć się podstawowych kroków tanecznych lub elementów zabaw z całego świata.

Park Wilsona, ul. Śniadeckich 30,

Godz.: od 16:00,

Wstęp wolny,

Szczegóły dostępne na Facebooku.

JG