Piknik militarny, pokazy sprzętu wojskowego i wystawa o bohaterze z Margonina - to specjalne atrakcje, jakie Wielkopolskie Muzeum Niepodległości przygotowało dla zwiedzających na sierpniowy długi weekend. Wszystko to z okazji Święta Wojska Polskiego.

W Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 znajdującym się w Odwachu na Starym Rynku można oglądać nową wystawę czasową "Bohater z Margonina". Ekspozycja poświęcona jest ppor. pilotowi Kazimierzowi Jankowskiemu i Bitwie Warszawskiej 1920. 

Jankowski urodził się w wielkopolskiej wsi Margonin w 1894 roku. Był uczestnikiem strajku młodzieży szkolnej w 1907 roku. Po wybuchu I wojny światowej został wcielony do armii Cesarstwa Niemieckiego. Po kilku latach na froncie skierowano go do szkoły lotniczej w Pile. Najpierw służył w lotnictwie niemieckim, a potem w polskim.  Zdobyte umiejętności wykorzystał, walcząc w Powstaniu Wielkopolskim. Po zwycięstwie zgłosił się do oddziału lotniczego w Ławicy, stając się jednym z filarów utworzonej Wielkopolskiej Eskadry Lotniczej. Wraz z nią brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Zginął 17 sierpnia 1920 roku zestrzelony przez wycofujące się wojska bolszewickie. Wystawę przygotowaną przez Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Margoninie można oglądać do 28 sierpnia.

 Dużo będzie się działo także w Muzeum Uzbrojenia na Cytadeli. W sobotę, 13 sierpnia odbędzie się spacer historyczny "Śladami Walk o Fort Winiary", który poprowadzi Maciej Karalus. Zbiórka o godz. 13:00, na placu przed muzeum. Organizatorzy uprzedzają, że w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych spacer zostanie przełożony i odbędzie się w innym terminie. Wydarzenie jest bezpłatne i potrwa ok. 2 godzin.

W niedzielę, 14 sierpnia  z okazji Święta Wojska Polskiego w muzeum odbędzie się Dzień Techniki Militarnej. Na  ekspozycji plenerowej co godzinę będzie można zobaczyć pokaz wybranych pojazdów zabytkowych, a zwiedzający będą mogli zajrzeć do wnętrza eksponatów.

W poniedziałek, 15 sierpnia muzeum zaprasza na premierę wirtualnego zwiedzania wystawy czasowej "Pod Zielonym Talizmanem. 80 lat polskich Komandosów" - warto zajrzeć na profil Muzeum Uzbrojenia Facebooka oraz na stronę internetową WMN.

W poniedziałek, 15 sierpnia większość oddziałów muzeum będzie czynna w godz. 10.00-16.00.

WMN/JZ