Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Miasto Poznań podpisali w środę umowę o współprowadzeniu poznańskiego Teatru Muzycznego. Pozwoli to na budowę jego nowej siedziby i dalszy rozwój tej instytucji.

Zgodnie z podpisaną w Warszawie umową Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczy na budowę nowej siedziby Teatru Muzycznego 110 mln zł. Pozostałe pieniądze będą pochodziły z budżetu Miasta Poznania. Ponadto MKiDN przez najbliższe cztery lata będzie wspierać teatr dotacjami na działalność bieżącą w wysokości 1,5 mln zł rocznie.

Teatr Muzyczny będzie wspólną instytucją kultury Miasta Poznań i MKiDN  w trakcie realizacji inwestycji: od momentu podpisania umowy do 31 grudnia 2025 roku. 

- Czasowe współprowadzenie Teatru Muzycznego pozwoli w pełni wykorzystać jego potencjał artystyczny, a także zrealizować długo oczekiwaną inwestycję - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Już teraz teatr przyciąga nie tylko poznanianki i poznaniaków, ale również publiczność  z całego regionu. Jestem przekonany, że nowa siedziba pozwoli na dalszy rozwój teatru i otworzy przed nim nowe możliwości, co z kolei sprawi, że do Poznania będą przyjeżdżać widzowie z całej Polski.

Jak zaznacza wicepremier oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, Teatr Muzyczny w Poznaniu jest 16. z 31. instytucji artystycznych, które ministerstwo od 2016 roku bierze na tzw. współprowadzenie. 

- Mamy długą listę oczekujących na kolejne współprowadzenia - mówi wicepremier. - W przypadku Poznania władze lokalne, posłowie z Wielkopolski przez lata zabiegali o to, by to właśnie Teatr Muzyczny był współprowadzony przez resort kultury. Jednym z podstawowych kryteriów podjęcia tej decyzji był poziom artystyczny i znaczenie kulturowe tej instytucji. Nie mieliśmy wątpliwości, że wyróżnia się ona na tle innych i zasługuje na wsparcie - dodał.

O potrzebie przeprowadzki do nowego obiektu mówi się od kilkudziesięciu lat. Obecnie Teatr Muzyczny działa w dawnej siedzibie Gestapo przy ul. Niezłomnych. Ciasny i nieprzystosowany budynek mocno utrudnia pracę twórcom. Tylko dzięki ogromnemu zaangażowaniu realizatorów udaje się tworzyć produkcje, wykorzystując każdy centymetr zastanej przestrzeni.

- To jest ten moment, kiedy domyka się ważny etap inwestycji. Teatr ma zapewnione finansowanie budowy długo wyczekiwanej nowej siedziby - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. - Miejsce, w którym ona powstanie, jest wyjątkowe. Zbieg ulic Święty Marcin i Skośnej jest znakomicie skomunikowanym samym sercem Poznania. To pozwoli nam z jednej strony służyć mieszkankom i mieszkańcom całego powiatu i metropolii, a z drugiej przyciągać do centrum Poznania od 250-300 tysięcy osób rocznie.

Pod koniec ubiegłego roku nowa siedziba teatru uzyskała pozwolenie na budowę. Obecnie trwają prace nad projektem wykonawczym, a pod koniec 2022 roku planowane są przetargi na realizację inwestycji. Budowa powinna się rozpocząć na początku 2023 roku, a zakończyć trzy lata później. Wówczas widzowie będą mogli zobaczyć pierwsze spektakle w nowym budynku.

Nowa siedziba Teatru Muzycznego w Poznaniu (wraz z zagospodarowaniem przylegającego do niej terenu) powstanie na podstawie wyłonionej w konkursie koncepcji architektonicznej. Zwycięski projekt wykonało Atelier Loegler Architekci. Jury najwyżej oceniło sposób, w jaki obiekt nawiązuje do otaczającej go zabudowy oraz kształt bryły, który wpisuje się w panoramę śródmieścia. Zwrócono przy tym uwagę na otwartość wyrazistej formy, zapraszający charakter foyer i estetykę strefy wejściowej.

Główną widownię zaprojektowano na 1200 miejsc, co sprawia, że będzie to największy teatr muzyczny w Polsce. W budynku znajdzie się także sala kameralna na około 300 miejsc, dodatkowa przestrzeń dla 150-200 osób oraz restauracja i sala bankietowa. 

Cały obiekt ma być nowoczesny, funkcjonalny, dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami i zasilany zieloną energią. Sąsiadujący z teatrem nowoczesny Park Wody i Muzyki, który powstanie we współpracy ze spółką Aquanet, będzie nawadniany deszczówką z dachu budynku. W związku z tym prowadzone są obecnie zaawansowane rozmowy z PKP o przejęciu terenu pod park. Trafią tam drzewa przesadzone z terenu działki pod inwestycję.

JZ