Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich ruszył dziś (2 marca) Centralny Punkt Zbiórki darów dla Ukrainy. Od poniedziałku do soboty można dostarczać  dary do Pawilonu nr 4 - listę potrzebnych rzeczy dostępna jest online.

- Cieszy mnie współpraca rządu, samorządu, organizacji pozarządowych i harcerzy, dzięki której powstał punkt na MTP - podkreślał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. -  Na terenie targów jest duża powierzchnia, dzięki czemu możemy przyjmować dary w ilości hurtowej. W miejskim punkcie na ul. Bukowskiej przyjmujemy je od indywidualnych mieszkańców. Apeluję do wszystkich, którzy chcą pomóc: przynośmy produkty nowe, a żywność - z długim terminem przydatności do spożycia. 

Centralny Punkt Zbiórki będzie działał w pawilonie nr 4 (wjazd od ul. Bukowskiej, bramą nr 6) od poniedziałku do soboty w godz. 10:00 - 20:00. 

- Pomoc humanitarna jest bardzo ważna zarówno dla tych, co pozostali w Ukrainie, jak i dla tych, którzy są już w Polsce - mówił Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. - Dlatego cenna jest inicjatywa stworzenia centralnego punktu, w którym będą zbierane dary od Wielkopolan. Wszyscy, którzy chcą podarować produkty, będą mogli to zrobić tutaj. 

Przed przyniesieniem darów nie trzeba kontaktować się z punktem. Uzgodnić należy jedynie dostawy paletowe (tiry, duże samochody) - związane jest to z koniecznością rezerwacji wózka widłowego z MTP. Taką prośbę można wysłać mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

- To miejsce powstało, aby ułatwić pomoc - mówi ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. - Wiele osób zbiera dary i zawozi je prywatnie na granicę. Trzeba powiedzieć wyraźnie: taka pomoc nie jest dobrą drogą. Wprowadza chaos i zamieszanie. Proszę o obdarzenie nas zaufaniem: dary, które tu trafią, zostaną wykorzystane we właściwy sposób. Dziękuję też MTP - to serce miasta, które przez ostatnie dwa lata biło dla chorych na COVID-19, dziś bije także dla obywateli Ukrainy. 

Przyniesione do punktu przedmioty powinny być zapakowane w taki sposób, aby łatwo można je było rozdzielić. Można też przynieść dary posortowane na konkretne kategorie.

- W sercach nas wszystkich jest przede wszystkim solidarność z pokrzywdzonymi - podkreśla Iwona Kasprzak, prezes Fundacji In_Spire. - Mamy bardzo wielu partnerów, pracowników i dostawców z Ukrainy - to osoby nam znane i bliskie. Dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy otworzyć do celów zbiórki nasz pawilon. Już teraz zapraszamy wystawców z całej Polski do włączenia się w akcję i przywożenia darów. Zachęcamy jednak, by najpierw spojrzeć na wykaz przedmiotów, których potrzebujemy - tak, by pomoc była adekwatna. 

Listę potrzebnych rzeczy można znaleźć na stronie caritaspoznan.pl. W działalność punktu zaangażowani są także harcerze.

- Harcerz służy bliźniemu - przypomina Weronika Motyl ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. - Nie możemy przejść obojętnie - pełnimy służbę w sposób bardzo zorganizowany, zarówno na granicy, jak i w Poznaniu. Mamy ok. 1,8 tys. wolontariuszy w całej Polsce, można do nas dołączyć.

Więcej informacji na temat działania punktu można znaleźć na stronie caritaspoznan.pl/ oraz poznan.pl.

AW