Dlaczego Projektor NEC, Sony i każdej innej marki, może śmiało konkurować z telewizorami?

Wcale nie jest powiedziane, że w każdym przypadku zakupu sprzętu elektronicznego, podczas chęci zrealizowania konkretnej potrzeby, jesteśmy wręcz skazani jeden rodzaj urządzenia. Obecnie, rozwój technologiczny jest na tyle prężny, że możemy pozwolić sobie naprawdę na wiele, a perspektywa jest taka, że możliwości będą znacznie większe za kilka lub kilkanaście lat. Dylematy, które pojawiają się w naszych głowach podczas wyboru danego sprzętu to nie są pozorne problemy, ponieważ zwykle urządzenia elektroniczne kosztują dość dużo. Oznacza to, że powinniśmy się poważne zastanowić, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.

Wzrost popularności rzutników multimedialnych sprawia, że bardzo często spotkamy się z wewnętrznym głosem w naszej głowie, który zada nam pytanie – czy lepiej kupić projektor NEC, czy może lepiej zdecydować się na telewizor? Pytanie wydawać by się mogło błahe, jednak z drugiej strony, pojawia się coraz więcej wątpliwości, czy to właśnie rzutnik nie jest lepszym rozwiązaniem. Czas, aby rozstrzygnąć tę kwestię, aby podczas wizyty w sklepie, czy też w trakcie zakupów online, obrać jasny kurs i wiedzieć to, czego tak naprawdę potrzebujemy, aby zaspokoić swoje potrzeby pod kątem rozrywki w domu.

Długość korzystania z urządzenia

To bardzo istotna kwestia w przypadku wyboru projektora oraz telewizora, jednak nie każdy zdaje sobie z tego do końca sprawę. Telewizor to dobre wyjście w przypadku, kiedy oglądamy dużo i przede wszystkim długo. Wszystko to sprowadza się do oglądania kanałów telewizyjnych, śledzenia programów informacyjnych, a także traktowania telewizji, jako tła do wykonywania różnych czynności, a wówczas właśnie to telewizor jest najlepszym wyjściem.

Projektor poleca się jednak wszystkim tym, którzy oglądają jedynie sporadycznie seanse filmowe oraz serialowe wieczorami, np. 2-3h godzinnie. Skąd się to bierze, wszystko z uwagi na fakt, iż lampa projektora posiada swoją ograniczoną żywotność, a zatem nie jest w stanie funkcjonować wiecznie. Po określonym czasie działania, może odmówić posłuszeństwa, a wówczas, konieczna jest wymiana tego podzespołu. Na rynku jednak pojawiają się różne technologiczne odpowiedzi na ten problem, jak np. projektory bez owych lamp, które gwarantują dłuższą żywotność. Koniec końców, osoby pragnące kinowych wrażeń dzięki rzutnikowi, powinni być świadomi tego (bo jak to inaczej nazwać) problemu.

Wielkość ekranu

Pod kątem przekątnej ekranu, projektory multimedialne nie mają już sobie równych i zdecydowanie przeważają nad telewizorami. Obecnie, standardem w wypadku tego drugiego rozwiązania są ekrany o wielkości około 50 cali. Projektor pozwoli nam na to, aby uzyskać nawet 100 calowy obraz, a to wcale nie z koniecznością inwestycji w drogi i zaawansowany technologicznie sprzęt. Wystarczy wybrać urządzenie z rozdzielczością przynajmniej Full HD, aby móc czerpać z wrażeń rodem z prawdziwej sali kinowej.

Jeśli chcielibyśmy zakupić tak wielki telewizor, musielibyśmy bardzo głęboko sięgnąć do portfela, dość mocno nadszarpując swój budżet. Stucalowe telewizory to zdecydowanie ponad standard i rzadkość, dlatego ich cena będzie wynosiła nawet kilkanaście tysięcy złotych. W porównaniu do nieco ponad tysiąca za średniej klasy rzutnik, jest to więc przepaść i różnica zauważalna gołym okiem.

Mobilność

Podoba Ci się kino plenerowe, a być może zawsze marzyłeś o zorganizowaniu takiego w swoim ogrodzie? W takim przypadku, rzutnik będzie wręcz idealnym wyborem. W odróżnieniu od telewizora, walory mobilne projektorów są naprawdę świetne. To lekkie, poręczne i bezproblemowe urządzenia w transporcie, zatem bez żadnych ograniczeń możemy je przenosić z miejsca na miejsce i korzystać z nich dosłownie wszędzie tam, gdzie tylko najdzie nas ochota. Należy przy tym pamiętać, że oprócz projektora potrzebna jest też tzw. powierzchnia projekcyjna – miejsce, gdzie będzie mógł być wyświetlony materiał wideo. Oznacza to, że warto zaopatrzyć się dodatkowo w wysokiej jakości ekran projekcyjny, a pod kątem mobilności, najlepiej sprawdzi się ten na statywie.