Wybierając alkomat warto przede wszystkim zwrócić uwagę na rodzaj zastosowanego sensora, gdyż to od niego zależy dokładność pomiarów i żywotność urządzenia. Na rynku aktualnie najpopularniejsze są alkomaty z sensorem półprzewodnikowym i elektrochemicznym. Czym one się różnią i który warto kupić?
Alkomat półprzewodnikowy
Alkomaty półprzewodnikowe to najtańsze, a więc i najpopularniejsze rodzaje alkomatów. Sensor tego typu jest dość wrażliwy na inne czynniki, co sprawia, że palenie papierosów, czy spożywanie posiłków bezpośrednio przed badaniem może zafałszować wyniki. Wystarczy jednak przestrzegać zaleceń producenta, aby wyniki były miarodajne. Dokładność pomiaru może wynosić 0,0 lub 0,00 promila.
Alkomat elektrochemiczny
Alkomat elektrochemiczny charakteryzuje się znaczną dokładnością pomiarów i brakiem wrażliwości na różne czynniki, inne niż alkohol. Dodatkowo sensor tego typu jest stabilny, a więc wykonywanie kalibracji w przypadku tego rodzaju urządzeń można przeprowadzać rzadziej, nawet przy znacznej ilości wykonany pomiarów. Dokładność pomiaru może wynieść nawet 0,000 promila.
Który sensor wybrać?
Wybór sensora powinien być uzależniony od możliwości finansowych, potrzeb i przeznaczenia. Do użytku osobistego wystarczający jest alkomat półprzewodnikowy, ale wybierając go, warto zwrócić uwagę jak często trzeba wykonywać kalibrację. Jednak do użytku profesjonalnego i do firmy lepiej sprawdzi się alkomat z sensorem elektrochemicznym. Na rynku są jeszcze alkomaty spektrofotometryczne, które zapewniają najwyższą dokładność pomiarów. Jednak są one bardzo drogie i wykorzystywane są w sądzie, czy na policji w celu dowodowym, a więc ich posiadanie w firmie, czy domu nie ma większego sensu.
Dodatkowe funkcje
Poza wyborem sensora zastosowanego w alkomacie, warto również zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, jakie oferowane są przez alkomaty. Ułatwiają one korzystanie z urządzenia i sprawiają, że wyniki są dokładniejsze. Na szczególną uwagę zasługuje:
- funkcja ALCO, która zapobiega użyciu alkomatu, jeśli pozostały w nim resztki alkoholu po poprzednim badaniu;
- czujnik przepływu powietrza – sygnalizuje, czy dmuchnięcie jest wystarczająco mocne i kiedy można zakończyć badanie;
- pasywny tryb pracy, który daje możliwość przeprowadzenia badania u osoby nieprzytomnej, co może być przydatne np. w przypadku wypadku w pracy.