Prawie 87 proc. poznańskich seniorów i seniorek, którzy skończyli 70 lat, przyjęło już co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi. Wśród młodszych mieszkańców miasta odsetek zaszczepionych również jest duży.

Z informacji na rządowej stronie (gov.pl/szczepienia-gmin#/ranking) wynika, że co najmniej jedną dawką zaszczepionych jest 342 390 poznaniaków i poznanianek. W pełni zaszczepionych jest 320 304 osób - to 60,2 proc. wszystkich mieszkańców stolicy Wielkopolski. 

W podziale na grupy wiekowe sytuacja przedstawia się jeszcze lepiej. Co najmniej jedną dawkę szczepionki przyjęło prawie 87 proc. poznańskich seniorów i seniorek mających 70 lat lub więcej. Niewiele gorzej jest wśród osób w wieku 60-69 lat - tu ze szczepienia skorzystało 75 proc. poznaniaków. Co najmniej jedną dawkę przyjęło też ok. 72 proc. mieszkańców  stolicy Wielkopolski, którzy mają między 20 a 59 lat. Najmniej zaszczepionych jest wśród młodych poznaniaków i poznanianek (w wieku od 12 do 19 lat) - to nieco ponad 50 proc. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że rodzice nastolatków w wieku 12-15 lat mogą zapisywać je na szczepienia dopiero od 7 czerwca. 

- Cieszę się, że tak wielu z nas zachowało się odpowiedzialnie i zaszczepiło się przeciw koronawirusowi - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziękuję wszystkim, którzy już przyjęli szczepionkę. Tych, którzy ciągle mają wątpliwości, zachęcam do zapoznania się z rzetelnymi badaniami i ustaleniami naukowców. Nic nie uchroni nas lepiej przed kolejną falą wirusa niż szczepienia.

Metodologia - czyli jak to było liczone?

Aby wyliczyć, jaki procent poznaniaków przyjął co najmniej jedną dawkę szczepionki, trzeba oprzeć się na rządowych danych. Przypisanie osoby zaszczepionej do danej gminy odbywa się według algorytmu. Przyporządkowuje on adres zamieszkania według numeru PESEL - na podstawie 5 źródeł. Algorytm został skonstruowany tak aby wyznaczony adres był jak najbardziej zbliżony do faktycznego adresu zamieszkania zaszczepionego pacjenta.

W pierwszej kolejności algorytm korzysta więc z Centralnego Wykazu Ubezpieczonych, który obejmuje ubezpieczonych w ZUS i KRUS, w tym również osoby zgłoszone do ubezpieczenia. Kolejne źródło danych to Internetowe Konto Pacjenta/ Gabinet - algorytm bierze pod uwagę adres, jaki podajemy podczas wizyty lekarskiej (tylko adresy podane po 1 stycznia 2021 r. )

Następnie ważna jest Karta Szczepień - czyli adres podany przez pacjenta podczas szczepienia, rejestrowany przez pracownika medycznego. W dalszej kolejności są: adres zameldowania (wg rejestru PESEL) oraz lokalizacja placówki, w której zostało wykonane szczepienie. Wykorzystanie tej bazy danych ma charakter uzupełniający cały algorytm. Do liczby zaszczepionych mieszkańców wliczane są tylko osoby, które mają numer PESEL i podały go przy szczepieniu.

Wskaźniki wyszczepienia zostały wyliczone według wzoru:

Wskaźnik wyszczepienia = liczba zaszczepionych mieszkańców gminy podzielona przez liczbę mieszkańców gminy i wartość ilorazu pomnożona przez 100%

Liczba osób zamieszkujących daną gminę jest wyznaczona w oparciu o dane demograficzne dostarczone przez GUS według stanu na 31 grudnia 2020 r.

AW