nagrody z kultury kolaż

Powiat poznański kolejny raz uhonorował i nagrodził ludzi kultury. – W obecnych, trudnych czasach to szczególnie ważne, aby wspierać tych, którzy tworzą kulturę i promują nasz powiat – podkreśla starosta poznański Jan Grabkowski ogłaszając laureatów nagrody powiatu poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2019 roku. Tym razem ta uroczystość odbywa się nietypowo, bo wirtualnie, w dobie epidemii, która pokazała jak ważna jest kultura w naszym codziennym życiu. – Siedząc w domach, jeszcze bardziej zdaliśmy sobie sprawę, jak ubogie byłoby nasze życie bez artystycznej twórczości – dodaje starosta. Jak uczy doświadczenie, kultura zawsze odczuwa kryzysy. Ale też to ona pomaga ludziom przetrwać najtrudniejsze chwile. Bo budując silne relacje między ludźmi, uczy odnajdywać w nich radość.

Powiat poznański nagrody za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury przyznaje już ponad dziesięć lat. Ich laureatami są nie tylko artyści, twórcy, animatorzy i pracownicy instytucji kultury czy też nauczyciele, ale także organizacje prowadzące działalność kulturalną. – Doceniamy przede wszystkim ludzi z pasją, którzy korzystając ze swoich talentów budują poczucie wspólnoty, tak bardzo nam potrzebnej właśnie dzisiaj – podkreśla Jan Grabkowski.

Zapraszamy do obejrzenia uroczystości uhonorowania Ludzi Kultury powiatu poznańskiego. Poprowadził ją dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Publicznej Gminy Suchy Las, Andrzej Ogórkiewicz.



Nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Zespół Kameralny Amici Canti. Grupa powstała w 1996 roku z inicjatywy dyrygenta, Leszka Górki. Zespół działa przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Buku i tworzy go grupa amatorów i pasjonatów sztuki wokalnej. Są to m.in. informatycy, przedsiębiorcy, bankowcy, nauczyciele i studenci. – W repertuarze zespołu znaleźć można dzieła religijne i świeckie, muzyki dawnej i współczesnej, utwory jazzujące, jak również opracowania muzyki rozrywkowej kompozytorów polskich i zagranicznych – można przeczytać we wniosku o przyznanie nagrody.

– Pasja, poszukiwanie źródeł inspiracji, lekkości i dobrego brzmienia pod przewodnictwem dyrygenta ceniącego perfekcjonizm, przyniosły zespołowi w ostatnim czasie wiele osiągnięć – czytamy w informacji o zespole. Każdego roku grupa podejmuje szereg artystycznych wyzwań i bierze udział w różnych projektach kulturalnych, zdobywając uznanie publiczności. Wśród nich są nie tylko projekty a cappella, ale także oratoryjne, wokalno-instrumentalne, przygotowywane we współpracy z różnymi orkiestrami i zespołami. Amici Canti nagrał też cztery płyty i regularnie występuje w kraju i zagranicą, promując powiat poznański. Na najwyższym poziomie artystycznym wspiera również powiatowe wydarzenia, m.in. Powiatowe Kolędowanie czy powiatowe dożynki.

Zespół Kameralny Amici Canti (Amici Canti Facebook)

Laureatem nagrody drugiego stopnia za rok 2019 zostało Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Chludowo. – Nasza orkiestra gromadzi w swoich szeregach ludzi, którzy kochają muzykę, amatorów często uczących się samodzielnie, których niesamowity upór, chęci i czas poświęcony na wielogodzinne ćwiczenia przyczyniły się do pięknego dorobku, jakim jest 70 lat istnienia chludowskiej Orkiestry Dętej – czytamy na stronie zespołu. Samo Stowarzyszenie działa od 2011 roku i obecnie liczy 80 muzyków. W tym gronie są także osoby uczące się gry na instrumentach pod okiem wykwalifikowanej kadry pedagogicznej.

– Jesteśmy orkiestrą z małej miejscowości, liczącej zaledwie około 1300 mieszkańców, dlatego mówimy, że jesteśmy „orkiestrą rodzinną”. Pasja muzykowania często jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, grali tu nasi dziadkowie, grają rodzice, dzieci i wnuki – tak wypowiadają się członkowie orkiestry. Orkiestra chętnie współpracuje z instytucjami kultury, angażując się w wiele projektów o charakterze lokalnym i ogólnopolskim. Muzycy aktywnie działają na rynku lokalnym, powiatowym, ogólnopolskim i międzynarodowym. W minionym roku Orkiestra koncertowała m.in. w Grecji. Występowała także podczas pikniku „Bezpieczni w Powiecie Poznańskim” w Bolechowie z okazji dwudziestolecia powiatu poznańskiego oraz w przeglądach orkiestr odbywających się w powiecie.

Orkiestra z chludowaOrkiestra Dęta Chludowo (fot. Orkiestra Facebook)

Nagroda trzeciego stopnia tym razem trafiła do Mateusza MJ Sibilskiego, dyrygenta i kierownika artystycznego Orkiestry Uniwersyteckiej działającej przy Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Laureat jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu i we Wrocławiu, gdzie studiował dyrygenturę symfoniczną. Przez 30 lat pracy artystycznej, jako jeden z niewielu, łączy pasję pracy z ruchem amatorskim z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Koncertował na scenach filharmonii w Bydgoszczy, Łomży, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu.

Jest m.in. pomysłodawcą jedynego w Wielkopolsce, cyklicznego koncertu muzyki klasycznej, poświęconego zmarłym artystom „Non Omnis Moriar”. Warto podkreślić, że zespoły którymi na co dzień opiekuje się Mateusz MJ Sibilski wciąż podnoszą swój poziom artystyczny. Poznański Chór Kameralny Fermata należy do najlepszych chórów akademickich w Polsce. Orkiestra Dęta w Murowanej Goślinie od 2008 roku stała się zespołem grającym bardzo zróżnicowany repertuar, jest regularnie nagradzana na festiwalach w Polsce i Europie i bardzo dobrze rozpoznawalna w regionie.

Mateusz MJ Sibilski z Poznańskim Chórem Kameralnym Fermata (fot. Fermata Facebook)

Uroczystość ogłoszenia laureatów Nagród Powiatu Poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnienia i ochrony kultury za rok 2019 można także obejrzeć:

• Wielkopolska Telewizja Kablowa (WTK), w środę 13 maja, o godzinie 19:48 i 22:22; w czwartek 14 maja, o godzinie 8:48; w piątek 15 maja o godzinie 19:48 i 22:19 oraz w sobotę 16 maja, o godzinie 8:55;
• Telewizja STK w środę 13 maja i piątek 15 maja, w co dwugodzinnych pętlach;
• Telewizja TVP3 Poznań, w środę 13 maja, o godzinie 18:54 i w czwartek 14 maja, o godzinie 14:43.