Jaki kominek wybrać? Stalowy, czy żeliwny?

Wybierając kominek do swojego domostwa często napotykamy pytanie – co wybrać? Opcji jest naprawdę wiele, a podstawowym wyborem najczęściej pozostają opcje stalowe i żeliwne. Jakie są poszczególne wady i zalety obydwu rozwiązań i na co warto się zdecydować? Zapraszamy do dalszej części artykułu!

Wkład żeliwny

Na bezpośredni wybór wkładu wpływa przede wszystkim jego funkcjonalność jak i wygląd. Jeżeli chodzi o wkład żeliwny jest on wykonany z żeliwnych odlewów. Wpływa to na sporą masywność takiego rozwiązania. Żeliwo ma jednak doskonale zdolności akumulacyjne ciepła. Z tego względu świetnie absorbują ciepło, idealnie oddają ciepło do otoczenia, jak i utrzymują ciepło nawet na długi czas po wygaśnięciu paleniska. Takie rozwiązanie będzie zatem świetne tam – gdzie od kominka wymaga się przede wszystkim zdolności cieplnych. Odpowiednio dobrana moc grzewcza takiego wkładu pozwoli cieszyć się niezwykłym ciepłem w pomieszczeniu czy domu.

Jeżeli chodzi o aspekt wizualny to wkłady żeliwne nie będą pasowały do nowoczesnych rozwiązań aranżacyjnych. Masywna, żeliwna budowa sprawdzi się jedynie w stylu rustykalnym i klasycznym. Atutem wkładu żeliwnego jest również jego cena. Pozwala ona na zakup doskonałego urządzenia bez większych wkładów finansowych.

Wkład stalowy

Jak sama nazwa wskazuje – wkład stalowy wykonany jest ze stali. Jest to niezwykle lekki i estetyczny materiał. Znajdzie on zastosowanie przede wszystkim tam gdzie liczy się wygląd i aranżacja – z reguły ta bardziej nowoczesna i modernistyczna, która zdecydowanie odchodzi od klasyki.

Występuje tutaj system Glass. Zewnętrzna szyba ma funkcję dekoracyjną i optycznie powiększa front wkładu. Jak można się domyśleć – kominek stalowy będzie nieco droższym rozwiązaniem od poprzednika.

Kominek stalowy jest lekki, stylowy i sprawdzi się w wielu aranżacjach salonu czy sypialni. Jeżeli wybieramy rozwiązania gustowne, które przede wszystkim mają cieszyć oko – kominek stalowy jak najbardziej się tutaj sprawdzi. W doborze wkładu kominkowego będą w stanie pomóc te kominki we Wrocławiu.

Co wybrać – kominek stalowy czy żeliwny?

Wybór tak naprawdę zależy tylko i wyłącznie od nas, naszych oczekiwań i wymagań. Warto wziąć pod uwagę koszt jaki możemy przeznaczyć na zakupy jak i dobrze przemyśleć przeznaczenie kominka. Ważnymi aspektami jest również paliwo jakim mamy zamiar palić w palenisku, jaką efektywność cieplną chcemy uzyskać i jaką ma pełnić funkcję nasz kominek domowy. Jeżeli nadal nie masz pomysłu na wybór to koniecznie zdecyduj się na pomoc odpowiedniego specjalisty.