Czy warto montować klimatyzację w domu? Wady i zalety

Klimatyzator jest świetnym narzędziem do skutecznego chłodzenia pomieszczeń mieszkań, domów czy biurowców. Nadmierne upały powodują uczucie ospałości lub wprowadzają w złe samopoczucie, dlatego zadbanie o odpowiedni komfort termiczny jest niezwykle ważne. Jednak wiąże się to z często niemałymi wydatkami i problemami zdrowotnymi – przynajmniej taka przyjęła się opinia na temat tego. Czy słusznie?

Zasada działania klimatyzatora

Instalacja klimatyzacyjna składa się przede wszystkim z parownika, skraplacza, wentylatorów, sprężarki i zaworu rozprężnego. Oczywiście w zależności od rodzaju instalacji – składowe te mogą się znacznie różnić.

W klimatyzacji czynnik chłodniczy – niezbędny do ochłodzenia pomieszczenia – krąży pomiędzy parownikiem i skraplaczem. Parownik pobiera ciepło z pomieszczenia i poprzez skraplanie jest ono wydzielane na zewnątrz. Jednocześnie oddaje on chłodne powietrze do pomieszczenia. Funkcją zaworów rozprężnych i sprężarki jest zmienianie czynnika chłodniczego z fazy ciekłej w gazową. Aby zapobiec nadmiernemu hałasowi w środku pomieszczenia zostaje jedynie parownik i wentylator. W skład jednostki zewnętrznej wchodzi sprężarka, skraplacz i zawór.

Koszta urządzenia klimatyzacyjnego

Wbrew powszechnej opinii aktualne koszta wcale nie są wielkie. Przyjmuje się, że za urządzenie o mocy 3,5 kW zapłacimy między 1500 a 2500 złotych. Takie urządzenie idealnie sprawdza się do chłodzenia pomieszczenia o metrażu 22 metrów kwadratowych. Można również zdecydować się na znacznie tańsze rozwiązanie – klimatyzator przenośny. Nie wymaga specjalistycznego montażu, a jego koszt jest znacznie niższy. Przekłada się to jednak bezpośrednio na jego wydajność, która sprawdzi się tylko w małych pomieszczeniach.

Koszty utrzymania takiej klimatyzacji – w zależności od częstotliwości korzystania z niego – to z reguły mniej więcej 50 złotych miesięcznie. W tym przypadku biorąc pod uwagę również urządzenie o mocy 3,5 kW. Jak widać – klimatyzacja to wcale nie taki drogi wydatek! Odnośnie montażu klimatyzatorów w domu warto odezwać się tu.

Wady i zalety

Klimatyzacja w pomieszczeniu to przede wszystkim komfort termiczny. Jego uzyskanie pozwala na efektywniejszy wypoczynek – co bezpośrednio przekłada się na produktywność. Mówi się, że klimatyzacja przynosi jednak szereg problemów zdrowotny. Jest to prawda, o ile korzysta się z urządzenia nieodpowiedzialnie i w sposób niezgodny z instrukcją. Wówczas mogą pojawić się katary, problemy z zatokami i przeróżne schorzenia reumatyczne. Jeżeli jednak odniesiemy się do instrukcji i będziemy korzystać z klimatyzacji w sposób odpowiedni – nic nie stanie nam na przeszkodzie w cieszeniu się tak niezwykłym i wygodnym rozwiązaniem – jakim jest klimatyzacja.