– Dożynki to moment, aby z wdzięcznością i szacunkiem spojrzeć na ciężką, codzienną pracę rolnika – mówi starosta poznański Jan Grabkowski, zapraszając na święto plonów.

Tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne odbędą się w Radzewie. Dlaczego właśnie tam?
– Z kilku powodów. Organizując to ważne wydarzenie, staramy się odwiedzać kolejne gminy powiatu poznańskiego. Przed rokiem gospodarzem było Łopuchowo w gminie Murowana Goślina. A teraz przyszła pora na Radzewo w gminie Kórnik. Bo to urokliwe miejsce, gdzie mieszka niespełna 500 mieszkańców. Wiem, że dla nich dożynki będą wielkim wydarzeniem. Wszyscy żyją zbliżającymi się uroczystościami i są zaangażowani w ich organizację. Jestem więc pewien, że z roli gospodarza wywiążą się wzorowo.

Możemy zdradzić, co się wydarzy 19 sierpnia?
– Rozpoczniemy tradycyjnym korowodem dożynkowym, który o godzinie 12.30 wyruszy spod kaplicy świętego Mikołaja. Po nim nastąpi msza. Wszystkie uroczystości zorganizowane zostaną na boisku sportowym przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej. To właśnie tam zgromadzeni goście obejrzą część obrzędową w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kórnickiej. Tam też nastąpi tradycyjne dzielenie się chlebem oraz rozstrzygnięcie konkursu na wieniec dożynkowy. No, a później przyjdzie czas na zabawę.

Jakie atrakcje przygotowano?
– Jedną z nich będzie „gwóźdź programu”. To pierwsze słowo jest nieprzypadkowe, ponieważ konkurs będzie polegał na tym, aby jak najszybciej wbić gwóźdź w pieniek. W tym niecodziennym pojedynku wezmą udział wójtowie i burmistrzowie, którzy tego dnia pojawią się w Radzewie. W trakcie dożynek nie zabraknie także atrakcji muzycznych. Tą największą będzie blok muzyczny w ramach projektu „Roztańczona Wielkopolska”. Za scenariuszem mogę podać, że na scenie pojawią się takie zespoły jak Fanatic, Diadem, Lili oraz Top One. Wcześniej wystąpią także miejscowe Władysie, a na koniec przewidziano zabawę taneczną z Tygrysami Kórnika.

Dożynki kojarzą się z zabawą, ale to przede wszystkim święto plonów….
– Oczywiście. Równie istotny w tym przypadku jest aspekt obrzędowy tego święta, którego korzenie sięgają czasów przedchrześcijańskich. To ludowe uroczystości, połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Zwyczaje związane z dożynkami są niezwykłym, barwnym widowiskiem, które nie tylko wskazuje na związki z przeszłością, ale także spełnia funkcje integracyjne. To jednak przede wszystkim święto rolników, którzy dbają o to, aby chleba i innych produktów nigdy nie zabrakło na naszych stołach. Dożynki to właśnie ten moment, aby z wdzięcznością i szacunkiem spojrzeć na ich ciężką, codzienną pracę.

Warto też podkreślić, że uroczystości w Radzewie będą miały zasięg powiatowy.
– To święto całej naszej małej ojczyzny, czyli powiatu poznańskiego z jego siedemnastoma gminami. Wraz z burmistrzem miasta i gminy Kórnik Jerzym Lechnerowskim zapraszamy zatem do Radzewa mieszkańców całego powiatu. Zapraszamy tych wszystkich, którzy chcą miło spędzić czas, a przy tym zapoznać się z tradycją zbioru zbóż oraz obrzędami, które w dawnych czasach towarzyszyły temu istotnemu wydarzeniu na polskiej wsi.

Rozmawiał Tomasz Sikorski