Czad nie znika latem. W Wielkopolsce podwoiła się liczba poszkodowanych

FOT. PSP Poznań
Od początku 2026 roku do 4 sierpnia w Wielkopolsce tlenkiem węgla podtruło się 87 osób. W tym samym okresie ubiegłego roku poszkodowanych było 41 osób. Strażacy ostrzegają, że zagrożenie nie kończy się wraz z sezonem grzewczym.
Wysokie temperatury mogą osłabiać naturalny ciąg kominowy. W efekcie spaliny są mniej skutecznie odprowadzane, a tlenek węgla może gromadzić się w pomieszczeniach. Szczególne znaczenie ma sprawna wentylacja i regularne wietrzenie mieszkań.
Od początku roku wielkopolscy strażacy interweniowali 485 razy po zgłoszeniach dotyczących podejrzenia obecności czadu. Aż 122 interwencje przypadły na okres wakacyjny, do 4 sierpnia. W wielu przypadkach mieszkańców przed zagrożeniem ostrzegły zamontowane czujniki tlenku węgla.
Dla porównania, w analogicznym okresie 2025 roku strażacy odnotowali 307 zgłoszeń, a w czasie wakacji do 4 sierpnia było ich 42. Tegoroczne dane pokazują wyraźny wzrost liczby interwencji także w miesiącach letnich.
Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu wskazuje, że wieczorem, gdy temperatura spada, należy szeroko otworzyć okna i przewietrzyć mieszkanie. W ciągu dnia lepiej ograniczać napływ gorącego powietrza, zamykając okna i zasłaniając je.
Czujnik czadu może szybko ostrzec mieszkańców o niebezpiecznym stężeniu tlenku węgla. Strażacy zalecają jego montaż jako dodatkowe zabezpieczenie, obok sprawnej wentylacji i właściwego odprowadzania spalin.
To alarmujący sygnał dla mieszkańców Poznania i całej Wielkopolski - liczba osób podtrutych czadem jest już ponad dwa razy większa niż rok wcześniej, a część zgłoszeń przypada na upalne tygodnie, kiedy wiele osób nie spodziewa się zagrożenia. Czad nie wybiera pory roku, a brak czujnika może sprawić, że mieszkańcy zbyt późno dowiedzą się o problemie.
na podstawie: KWPSP Poznań.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (PSP Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
![]()
Ostatnie Artykuły

Web3, AI i kariera w krypto. W Poznaniu odbędzie się wieczorne spotkanie

Sześć historii blisko nas. Fotografia w Poznaniu wychodzi z galerii

Pomet zniknął z mapy Poznania, ale jego historia wciąż pracuje

Awaria ciepłownicza zmienia trasy tramwajów. Objazdy i autobus za tramwaj

Nowa trenerka i powroty po kontuzjach. Lider Swarzędz zmienia skład

Lech Poznań bez punktów w Plewiskach. Piłkarki przegrały 0:3

Dwa bisy i owacje na stojąco. Wolna Grupa Bukowina podbiła Skrzynki

Poznań dopisuje kolejne nazwiska do mapy pamięci o Zagładzie

Naprawy nawierzchni na poznańskich ulicach. Patcher i równiarka w akcji

Wolontariat międzypokoleniowy na konferencji w Poznaniu. Liczba miejsc ograniczona

Krajobraz po zmianie na fotografiach. W Poznaniu odbędzie się spotkanie

„Immunokracja” w centrum Poznania. Spektakl potrwa trzy godziny

Obrazy, zagadki i warsztaty. Wakacyjne spotkania dla dzieci w poznańskim muzeum

Śpiew bez ocen i przesłuchań. Wakacyjny relaks dla głosu
Przydatne dane teleadresowe
- Usługi Komunalne Poznań - kontakt, cmentarze, schronisko i toalety miejskie
- Parafia Narodzenia Pańskiego w Poznaniu - msze, kancelaria, sakramenty
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 5 Poznań-Stare Miasto - kontakt, oferta, zapisy
- Palmiarnia Poznańska - godziny, bilety, dojazd i zwiedzanie z przewodnikiem
- Instytut Genetyki Roślin PAN w Poznaniu - kontakt, adres i dojazd
- PKP Polskie Linie Kolejowe - Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu: kontakt, zadania i infrastruktura kolejowa
