Królewska Wyspa otwiera jubileuszowy szlak. Rusza lato spacerów po Trakcie

Królewska Wyspa otwiera jubileuszowy szlak. Rusza lato spacerów po Trakcie

FOT. Urząd Miasta Poznania

Na Ostrowie Tumskim zacznie się lato spacerów, które ma przypomnieć, jak szeroko rozpięta jest historia Traktu Królewsko-Cesarskiego. Organizatorzy przygotowali 20 wycieczek, a pierwsza prowadzi na Królewską Wyspę i startuje przy Moście biskupa Jordana. W kolejnych tygodniach pojawią się trasy o rzece, powodzi, Świętym Marcinie, parkach i śródmieściu. Dodatkiem do całego cyklu mają być pieczątki, zbierane na każdym spacerze.

  • Królewska Wyspa otworzy jubileuszowy cykl na Ostrowie Tumskim
  • Dziewięć kolejnych terminów i tras w opublikowanym harmonogramie
  • Pieczątki mają prowadzić do jubileuszowej nagrody

Królewska Wyspa otworzy jubileuszowy cykl na Ostrowie Tumskim

Pierwszy spacer zaplanowano na 4 lipca o godzinie 11.00. Uczestnicy ruszą z Mostu biskupa Jordana, a tematem przewodnim będzie Królewska Wyspa, czyli Ostrów Tumski – miejsce, od którego zwykle zaczyna się opowieść o najstarszej części miasta.

To właśnie ten start ma nadać ton całemu cyklowi. Zamiast jednego, zamkniętego spaceru organizatorzy proponują serię wyjść w teren, rozpisanych na całe lato i prowadzących przez różne warstwy miasta – od dawnych szlaków po miejsca, które dziś mijane są często bez zatrzymania.

Dziewięć kolejnych terminów i tras w opublikowanym harmonogramie

W materiale przygotowanym z okazji 20-lecia Traktu Królewsko-Cesarskiego znalazł się też harmonogram następnych spacerów. Obejmuje on dziewięć kolejnych terminów:

  • 11.07, 17:00 – Spacer Pod Wodą. Powodzie w Poznaniu – start przed wejściem do Bramy Poznania
  • 18.07, 17:00 – Historyczne oblicza najsłynniejszej ulicy – Święty Marcin – start przy ul. Św. Marcin 69
  • 25.07, 17:00 – Zielone Wyspy Poznania: Rzeki – start przy Moście biskupa Jordana
  • 01.08, 17:00 – Szlakiem Niematerialnego Dziedzictwa Poznania – start przed katedrą na Ostrowie Tumskim
  • 08.08, 17:00 – Zielone Wyspy Poznania: Parki – start w centralnej części parku Chopina
  • 15.08, 17:00 – Spacer po Trakcie: Śródmieście – start przy fontannie na placu Wolności
  • 22.08, 17:00 – Spacer po Trakcie: Ostrów Tumski – start przed Śluzą Katedralną przy ul. Dziekańskiej
  • 29.08, 17:00 – Spacer po Trakcie: Stare Miasto – start przed Ratuszem
  • 05.09, 17:00 – Szlakiem Niematerialnego Dziedzictwa Poznania – start na placu Wielkopolskim przy ul. 23 lutego

W zestawieniu widać, że cykl łączy różne motywy – od rzek i zieleni po dziedzictwo niematerialne oraz najbardziej rozpoznawalne fragmenty centrum. Dla osób, które chcą wybrać jedną trasę, to czytelna mapa letnich terminów. Dla tych, którzy wrócą częściej, to już układ zachęcający do przejścia kilku różnych odcinków miasta.

Pieczątki mają prowadzić do jubileuszowej nagrody

Organizatorzy dorzucili do spacerów prosty element gry terenowej. Na każdym wyjściu uczestnicy otrzymają pieczątkę, a zebrane stemple będzie można wymienić na jubileuszowy prezent.

To właśnie ten szczegół może zachęcić do udziału w więcej niż jednym spacerze. Cykl nie kończy się więc na samym oprowadzaniu – staje się też sposobem na zbudowanie własnego zestawu wspomnień z kolejnych tras Traktu Królewsko-Cesarskiego.

na podstawie: UM Poznań.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Poznania). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.