Poznański Czerwiec 1956 wraca w dyplomie. Akcja łączy Polskę i Węgry

FOT. UM Poznań
W Poznaniu przygotowano przedsięwzięcie, które łączy krótkofalarstwo z pamięcią o czerwcu 1956 roku. Związek Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego wraz z Klubem Krótkofalowców SP3PGR przy Szkole Podstawowej nr 18 im. Zofii Nałkowskiej uruchamia dyplomową inicjatywę na 70. rocznicę tamtych wydarzeń. Do projektu dołączyły kluby z Polski i Węgier, a nad całością patronat objęły instytucje zajmujące się pamięcią o kombatantach i historii. W tle jest dokument dla pasjonatów łączności, ale też wyraźny ślad wspólnej polsko-węgierskiej pamięci.
- Krótkofalowcy i kombatanci wracają do sprawdzonej formuły pamięci
- Dyplom łączy zdjęcie z Placu Mickiewicza z pamięcią o majorze Jerzym Grabusie
Krótkofalowcy i kombatanci wracają do sprawdzonej formuły pamięci
Za akcją stoją ZOR, klub SP3PGR oraz partnerzy z Polski i Węgier – HA2GY, SP3PDO, SP9KJU i krótkofalowcy indywidualni. Organizatorzy sięgają do pomysłu, który SP3PGR wykorzystywał już wcześniej pod nazwą „AWARD 1956”. Jego twórcą i koordynatorem był mjr Jacek Behrendt SP3JB, obecny prezes ZOR.
Patronat honorowy nad tegoroczną inicjatywą objęli szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, prezes Instytutu Pamięci Narodowej, prezes Związku Oficerów Rezerwy im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz prezes Światowej Federacji Węgierskich Bojowników o Wolność 1956 z siedzibą w Budapeszcie. ZOR przypomina też o projekcie z 2025 roku, przygotowanym dla młodzieży z Polski i Węgier i poświęconym miejscom oraz bohaterom wydarzeń z 1956 roku w obu krajach.
Dyplom łączy zdjęcie z Placu Mickiewicza z pamięcią o majorze Jerzym Grabusie
Uczestnicy, którzy spełnią wymagania regulaminu, otrzymają numerowany dyplom. W czasie trwania akcji będą mogli sprawdzać swój status, a po zaliczeniu warunków pobiorą dokument za pośrednictwem portalu RadioDyplom – w wersji polskiej, węgierskiej albo angielskiej, zależnie od kraju pochodzenia.
Na dyplomie znalazło się zdjęcie z Placu Mickiewicza wykonane podczas ubiegłorocznych głównych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Projekt uzupełnia fotografia śp. mjr. Jerzego Grabusa oraz odznaka szturmowa jego autorstwa, która stanowi główną część płyty nagrobnej weterana Czerwca ‘56, zmarłego w 2020 roku. Regulamin akcji i wzory dyplomów przygotowano po polsku, węgiersku i angielsku.
na podstawie: UM Poznań.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (UM Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Dwa stulecia drzew i nauki. Arboretum Kórnickie pokazało swoje skarby

Dwa wieczory jazzu pod drzewami. Blue Note przenosi koncerty do parku

Autobus Polskiej Stolicy Kultury przyjedzie do Poznania z programem pełnym sztuki

Cztery mecze młodych reprezentacji w Poznaniu. Polska zagra z Czechami

Sześć nowych punktów Gratowozu w Poznaniu. Znamy sobotni rozkład

150 zawodników przy szachownicach. Mistrzostwa powiatu w Dworze Skrzynki

Popowe hity przy tysiącu świec. Backstreet Boys i Spice Girls w nowej odsłonie

Niegrzeczny chłopiec trafi do profesora. Teatr Nemno pokaże „Gburka”

Święty Marcin na nowo. Jubileuszowe spacery po Poznaniu

Rockowe hity zabrzmią przy tysiącu świec. Zagra kwartet smyczkowy

Marionetki pokażą swoje sekrety podczas warsztatów w Poznaniu

Żużel, nocne pływanie i kąpieliska. Sportowy weekend w Poznaniu

Kontenery w Kiekrzu skrywały nielegalny tytoń wart miliony

Nad wodą chwila brawury może skończyć się tragedią. Ratownicy ostrzegają
Przydatne dane teleadresowe
- Delegatura Wielkopolska GITD w Poznaniu - kontakt, godziny obsługi i sprawy do załatwienia
- Wielkopolski Oddział Wojewódzki NFZ w Poznaniu - kontakt, adres i usługi online
- Targowiska w Poznaniu - kontakt, lokalizacje i godziny otwarcia
- Parafia św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP w Poznaniu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Parafia Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu - kontakt, msze, sakramenty
- Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 6 w Poznaniu - oferta, zapisy i kontakt
