Uwaga! Burze (komunikat RSO) Uwaga! Upał (komunikat RSO)

Biskupińska zamknięta. Na Strzeszynie rusza ważny etap odwodnienia

Biskupińska zamknięta. Na Strzeszynie rusza ważny etap odwodnienia

FOT. ZDM Poznań

Na Strzeszynie ruch układa się dziś pod dyktando koparek, barier i nowych rur. Poznańskie Inwestycje Miejskie rozpoczynają kolejny etap rozbudowy zbiornika retencyjnego przy ul. Krajeneckiej, a to od razu przekłada się na zamknięcie fragmentu Biskupińskiej. Dla kierowców i pasażerów komunikacji to chwilowy kłopot, ale dla całego układu odwodnienia – inwestycja, która ma dać osiedlu większy oddech po deszczach i roztopach.

  • Biskupińska znika z trasy, a objazdy przejmują ruch
  • Przy Krajeneckiej kończą rozbudowę zbiornika na ponad 7 tys. m sześc.
  • Następny front robót przesunie się na Waśniowską, Liryczną i Literacką

Biskupińska znika z trasy, a objazdy przejmują ruch

Od 24 czerwca zamknięty zostanie odcinek ul. Biskupińskiej między ul. Krajenecką a ul. Liryczną. To właśnie tam wchodzi kolejny etap robót przy kanale deszczowym, który ma uporządkować odwodnienie rozwijającej się części Strzeszyna.

Dla kierowców wyznaczono dwa warianty objazdu:

  • dla aut osobowych i ruchu lokalnego – ulicami Wańkowicza, Puszkina i Literacką, przy czym na Literackiej ma obowiązywać ruch dwukierunkowy;
  • dla pojazdów powyżej 3,5 t – ulicami Koszalińską, Golęcińską, Podolańską, Druskienicką i Strzeszyńską w stronę Suchego Lasu, a w przeciwnym kierunku Strzeszyńską, Lutycką i Koszalińską.

Zachowany ma zostać dojazd do posesji przy zamkniętym fragmencie ulicy. Zmiany obejmą też autobusy komunikacji miejskiej, a szczegóły mają być publikowane przez Zarząd Transportu Miejskiego. W rejonie inwestycji wciąż nieprzejezdny pozostaje także odcinek ul. Krajeneckiej przy zbiorniku – między Biskupińską a Grajewskiej.

Przy Krajeneckiej kończą rozbudowę zbiornika na ponad 7 tys. m sześc.

W tle zmian drogowych trwa praca, której nie widać na pierwszy rzut oka, ale właśnie ona ma znaczenie dla całego układu ulic. Poznańskie Inwestycje Miejskie informują, że zbiornik retencyjny przy ul. Krajeneckiej jest powiększany i ma po zakończeniu robót przyjąć ponad 7 tys. m sześc. wód opadowych i roztopowych.

Inwestycja obejmuje nie tylko sam zbiornik. W zakresie prac są też urządzenia podczyszczające, pompownia wód opadowych oraz rurociąg tłoczny. Do tego dochodzi przebudowa systemu kanalizacji deszczowej w okolicy, tak by deszczówka z nowych ulic miała gdzie bezpiecznie odpłynąć.

„Docelowo woda zbierana w nowym kanale pod ul. Biskupińską będzie trafiać do zbiornika retencyjnego przy ul. Krajeneckiej” – podkreśla Tomasz Płóciniaczak, wiceprezes spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Jak dodaje, zakończono już prace ziemne związane z poszerzeniem zbiornika. Teraz wykonawca prowadzi kolejne roboty przy kanalizacji deszczowej grawitacyjnej, a także przygotowuje odtworzenie nawierzchni jezdni na skrzyżowaniu przy zbiorniku. W ostatnim czasie były też prowadzone prace przy rozbiórce nawierzchni ul. Krajeneckiej oraz przy wylocie rurociągu tłocznego.

Następny front robót przesunie się na Waśniowską, Liryczną i Literacką

Obecny etap nie kończy zmian na Strzeszynie. Po uporządkowaniu robót na Krajeneckiej, Biskupińskiej i w rejonie zbiornika wykonawca ma przejść na kolejne ulice, które w praktyce domkną układ odwodnienia dla całej okolicy.

W planie są:

  • budowa ul. Emilii Waśniowskiej na odcinku od ul. Literackiej do ul. Lirycznej,
  • budowa ul. Lirycznej od ul. Biskupińskiej do ul. Waśniowskiej,
  • budowa ul. Literackiej od ronda Czapskiego do ul. Biskupińskiej.

To właśnie ten ciąg ma spiąć nowe fragmenty osiedla z modernizowaną infrastrukturą deszczową. Dla mieszkańców oznacza to jeszcze kilka etapów drogowych przestawień, ale też system, który lepiej poradzi sobie z wodą po intensywnych opadach. W rozbudowującym się Strzeszynie to ważne nie tylko z perspektywy inwestycji – przede wszystkim z perspektywy codziennego poruszania się po okolicy po deszczu.

na podstawie: Zarząd Dróg w Poznaniu.

Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (ZDM Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.