Andrzej Stasiuk w Poznaniu - spotkanie z pisarzem, który nie ufa własnym książkom

FOT. Kultura Poznań
W poznańskiej Bibliotece Wielkopolskiej im. Stanisława Barańczaka szykuje się wieczór dla tych, którzy lubią literaturę z pazurem i bez upiększeń. We wtorek, 9.06, o g. 18 pojawi się tam Andrzej Stasiuk - autor, który od lat pisze tak, jakby zaglądał pod brudną stronę mapy i nie miał zamiaru jej wygładzać.
- Andrzej Stasiuk przyjeżdża do Poznania z prozą, która nie pozwala przejść obok obojętnie
- Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem zapowiada się na mocny literacki wieczór
Andrzej Stasiuk przyjeżdża do Poznania z prozą, która nie pozwala przejść obok obojętnie
Stasiuk od dawna funkcjonuje w polskiej literaturze jako ktoś osobny - bardziej wędrowiec niż salonowy bywalec, bardziej kronikarz peryferii niż celebryta książkowego obiegu. Jego teksty wracały do miejsc surowych, zapomnianych, rozpiętych między granicą, prowincją i pamięcią: od więziennych doświadczeń, przez Beskid Niski, po kolejne wyprawy na wschód Europy.
To właśnie z takiego pisania zbudował swój rozpoznawalny świat. „Murami Hebronu” uderzał bezpośrednio, „Opowieści galicyjskie” wyciągały na pierwszy plan ludzi zepchniętych na margines, a „Jadąc do Babadag” przyniosło mu Nagrodę Nike. Później przyszły jeszcze m.in. „Rzeka dzieciństwa” i „Przewóz”, a wraz z nimi kolejne potwierdzenie, że Stasiuk od lat porusza się własnym szlakiem - z dala od literackich mód. 📚
W tle jego biografii jest też doświadczenie opozycji, więzienia i długiego życia na uboczu, które wprost wpłynęło na jego język i tematykę. Autor nie ukrywa zresztą dystansu do samego pisania. W rozmowie z Maksem Cegielskim na antenie „Trójki” mówił:
- Wstydzę się swojego pisania, ale też mnie nudzi: jak już napiszę, to chcę zapomnieć, zapomnieć, zapomnieć.
Ten rodzaj szczerości dobrze tłumaczy, dlaczego jego spotkania przyciągają nie tylko czytelników, ale też tych, którzy szukają w literaturze mocniejszego tonu i bardziej bezpośredniego spojrzenia na świat. 🚶♂️
Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem zapowiada się na mocny literacki wieczór
Spotkanie z Andrzejem Stasiukiem odbędzie się 9.06, g. 18 w Bibliotece Wielkopolskiej im. Stanisława Barańczaka. Wstęp wolny, obowiązują zapisy online - i właśnie to warto załatwić wcześniej, bo przy takiej nazwie i takim gościu zainteresowanie w Poznaniu raczej nie będzie symboliczne. Wstęp wolny, obowiązują zapisy online.
Dla mieszkańców to okazja, żeby zobaczyć autora, którego proza od lat idzie pod prąd i nie próbuje nikogo głaskać po głowie. A że Stasiuk od dawna mówi o świecie bardziej niż o sobie samym, spotkanie może się okazać jednym z tych wieczorów, po których literatura zostaje w głowie na dłużej.
na podstawie: Kultura Poznań.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Kultura Poznań). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Cztery miejsca w Poznaniu z nowymi utrudnieniami. ZDM zapowiada ruch wahadłowy

Animator 2026 pokazuje dwa oblicza dostępności. Jedne sale są gotowe, inne nie

Remont Browarnej rusza w Poznaniu. Kierowców czekają cztery etapy i ruch wahadłowy

Hasior w Poznaniu odsłania swoje dziwne cuda - dziewięć prac w MN

Kościół w Węglewie kryje legendę. Co roku rusza stąd pielgrzymka

Ponad 1,5 promila za kierownicą - 25-latek został wydalony z Polski

Nowa Prasowa17 już jest. Powiat od budżetu po koncert i sport

Autobus 177 ominie pętlę Junikowo. Zmiana zacznie się w poniedziałek

Frezarki i zwężenia wracają na kilka ulic Poznania. Lista miejsc jest długa

Gran Fondo zmieni ruch przy stadionie. Tych ulic kierowcy nie przejadą

Orkiestra Antraktowa wyjdzie pod gołe niebo. W programie Elgar, Vaughan Williams i Holst

Jeden telefon i wieczór przyjaciół zaczyna się sypać

Śniadanie na trawie i Never Ending Story łączą siły. Liczy się rozmowa

Przebudowa Admiralskiej zamyka fragment ulicy. Kierowcy pojadą objazdem
Przydatne dane teleadresowe
- Parafia św. Michała Archanioła i Wniebowzięcia NMP w Poznaniu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Wielkopolski Ośrodek Adopcyjny w Poznaniu - kontakt, godziny, procedury adopcyjne
- Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy, św. Marii Magdaleny i św. Stanisława Biskupa w Poznaniu - msze, kancelaria, sakramenty
- Parafia św. Łukasza Ewangelisty w Poznaniu - msze, kancelaria, sakramenty
- Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu - kontakt, godziny, karta biblioteczna
- Parafia Najświętszej Bogarodzicy Maryi w Poznaniu - kontakt, msze, sakramenty
