Bocian z Afryki szuka domu, a nie miejsca na mapie

FOT. Urząd Miasta Poznania
Na scenie Teatru Animacji w Poznaniu pojawia się bocian, który od początku ma pod górkę. Urodzony w Afryce Nanji, znany też jako Fryderyk, nie pasuje do stada i właśnie z tego napięcia rodzi się opowieść pełna ruchu, humoru i tęsknoty. To spektakl, który pod warstwą przygody niesie proste, ale mocne pytanie o to, gdzie człowiek naprawdę czuje się u siebie. Dla młodszych widzów to barwna wyprawa, dla dorosłych – przypomnienie, że bliskość bywa ważniejsza niż geografia.
- Nanji i Fantu uciekają z miejsca, które nie umie ich zatrzymać
- Spektakl dla dzieci od 6 lat mówi o różnicach bez wielkich słów
Nanji i Fantu uciekają z miejsca, które nie umie ich zatrzymać
W centrum historii stoi biały bocian Nanji, urodzony nie w Europie, lecz w Afryce. Wśród czarnych bocianów wyróżnia się od pierwszych chwil, a jego obcość nie jest dekoracją, tylko codziennością. Jedyną osobą, przy której naprawdę odpuszcza, pozostaje Fantu – czarna bocianica, zwariowana, energiczna i gotowa na psoty.
Ich relacja nadaje spektaklowi lekkość, ale i sens. Gdy nadopiekuńcza mama oraz zmęczony tata zabraniają im spotkań, nie chodzi wyłącznie o dziecięcy bunt. To historia o tym, jak łatwo dorośli mylą troskę z kontrolą. Nanji i Fantu wybierają więc drogę ucieczki do Europy, którą bohater traktuje jak wymarzoną ojczyznę.
Wędrówka przez obcy świat staje się dla nich czymś więcej niż przygodą. To sprawdzian zaufania, odwagi i tego, czy wyobrażenie o lepszym miejscu wytrzymuje zderzenie z rzeczywistością.
Spektakl dla dzieci od 6 lat mówi o różnicach bez wielkich słów
„Odlot” nie udaje prostego morału podanego na tacy. Zamiast tego pokazuje, że różność nie musi dzielić, a poczucie przynależności nie bierze się z mapy ani z granic. Najważniejsza myśl tej opowieści wybrzmiewa jasno: własnego miejsca nie trzeba szukać gdzieś daleko, jeśli można je odnaleźć przy kimś.
To właśnie dlatego spektakl może być dobrym wyborem dla rodzin z dziećmi od 6 lat. Młodsi widzowie dostają pełną przygód historię o bocianach, starsi – opowieść o samotności, przyjaźni i o tym, jak zmienia się spojrzenie na świat, kiedy przestaje się go oceniać wyłącznie przez pryzmat własnego pochodzenia.
W poznańskim Teatrze Animacji taka historia wybrzmiewa szczególnie mocno. To nie tylko bajka o ptakach, lecz także cichy, ale wyraźny komentarz o akceptacji i o tym, że czasem największym odkryciem jest nie nowy kraj, lecz człowiek, który idzie obok.
na podstawie: Urząd Miasta Poznania.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta Poznania). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Reportaż jak thriller - Tacik rozpisuje Bliski Wschód na nerwy i fakty

Seniorzy wyliczają, co trzeba poprawić. W Poznaniu ruszyły konsultacje

„Saga i nocowanka” - ciepła książka na pierwszy sen bez rodziców

Na Cytadeli rusza ogród miododajny. Amfiteatr zmieni się nie do poznania

W Sobocie ruszają darmowe treningi dla dzieci i seniorów pod Poznaniem

Serbska i Naramowicka zablokowane po wypadku. Ruch stoi w obu kierunkach

Strzeszyn wchodzi w sezon objazdów. Zmiany obejmą kilka ulic naraz

Tramwaje wracają na Ogrody. Zaraz ruszą dwa kolejne remonty torowe

Nowe zasady parkowania w Poznaniu. Identyfikatory będą tylko elektroniczne

W Jerzykowie recital pianisty z czołówki wypełnił aulę do ostatniego miejsca

Brązowy pojemnik nie przyjmuje wszystkiego. Tych odpadów lepiej nie mylić

Sekundy od tragedii w Napachaniu - policjanci wynieśli nieprzytomnego 53-latka

Dzieci ruszą w językową podróż przez pięć krajów i angielski w ruchu

Cenzura, poezja i muzyka. Czerwiec 1956 wraca przez dokumenty i rękopisy
Przydatne dane teleadresowe
- Komisariat Policji Stare Miasto Poznań - kontakt, adres, dzielnicowi
- Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego - kontakt, ośrodki edukacyjne, parki
- Zakład Robót Drogowych Miasto Poznań - kontakt, działy i zakres robót
- Parafia Chrystusa Sługi w Poznaniu - kontakt, kancelaria, sakramenty
- Ortopedyczno-Rehabilitacyjny Szpital Kliniczny im. Wiktora Degi w Poznaniu - kontakt, oddziały, rejestracja
- Parafia Nawiedzenia NMP w Poznaniu - msze, kancelaria, sakramenty
