Poznań w zasięgu butów - premiera “Wstęp do Poznania. Przewodnik po sercu miasta” i sześć tras, które warto przejść

FOT. Kultura Poznań
Poznań znów daje powód, by zostać turystą u siebie. W Concordia Design debiutuje przewodnik stworzony przez trzy kobiety, które chcą, żebyśmy spojrzeli na miasto inaczej - przez podwórka, klatki schodowe i zapomniane elewacje. To propozycja dla tych, którzy wolą odkrywać codzienną historię niż tylko listę zabytków.
- Autorki pokazują Poznań z własnej perspektywy w “Wstęp do Poznania. Przewodnik po sercu miasta”
- Przewodnik myśli telefonem - kliknij pinezkę i zobacz, jak miasto wyglądało kiedyś
- Spotkanie z autorkami i mapa na start
Autorki pokazują Poznań z własnej perspektywy w “Wstęp do Poznania. Przewodnik po sercu miasta”
W sercu pomysłu jest Instagram i lata spacerów z turystami - Joanna Lip, Justyna Śmidowicz i Jagoda Jankowska zbudowały przewodnik „Wstęp do Poznania. Przewodnik po sercu miasta”, który ma bardziej autorski niż dokumentalny charakter. Fotografie są tu celowo subiektywne - zdarza się im dodać miejscom elegancji, czasem kobiecego uroku - co nie wszystkim przypadło do gustu, ale takim właśnie obrazem autorki chcą mówić do swojej publiczności 😊.
“Uczestnicy spacerów pytają o rzeczy i miejsca, które mają mało wspólnego z wielkimi zabytkami, a wiele z mniejszymi ulicami i zabudowaniami - mówi Joanna Lip.”
Przewodnik to efekt pięciu lat testów tras z turystami i znajomymi - w efekcie przygotowano sześć tras spacerowych, na każdej około 40 budynków, wybierając miejsca, które najczęściej przyciągały uwagę uczestników: kamienice, opuszczone domy, boczne uliczki i podwórka. Dla tych, którzy chcą zacząć od małego kroku, autorki przygotowały wersję demo - krótszą trasę trwającą około 1,5 godziny, pokazującą 11 budynków.
Przewodnik myśli telefonem - kliknij pinezkę i zobacz, jak miasto wyglądało kiedyś
Format przewodnika powstał z myślą o smartfonie - proste scrollowanie, pinezki prowadzące do mapy, a kliknięcie często odsłania archiwalne zdjęcie porównujące dawniej i dziś. Z feedbacku pierwszych czytelników wynika, że ten interaktywny element spodobał się najbardziej. Dodatkowo wersja demo powstała dzięki wsparciu miasta Poznania i jest przygotowana tak, by była dostępna również dla osób niewidzących i z niepełnosprawnościami.
Gdybyś chciał od razu zajrzeć do wersji próbnej - można ją pobrać z tej strony: http://www.poznanskakamienica.pl/ . Demo jest darmowe i dostępne od ręki - link do pobrania to http://www.poznanskakamienica.pl/ (warto mieć go w telefonie przed spacerem).
Spotkanie z autorkami i mapa na start
Spotkanie to nie tylko premiera książki, to też okazja, by poznać warsztat autorek, posłuchać o procesie zbierania historii i zobaczyć zdjęcia, które nie trafiły do przewodnika. Zapisz datę i miejsce w kalendarzu - 22.03, g. 17 będzie można spotkać autorki w Concordia Design - Concordia Design. Powtórzę jeszcze raz dla porządku - wydarzenie zaczyna się 22.03, g. 17 w Concordia Design.
Grafik wydarzenia:
- 22.03 - g. 17 - Spotkanie z autorkami - Concordia Design
Kilka powodów, by zabrać ten przewodnik na spacer:
- bo odkrywanie Łazarza i innych dzielnic przez detale daje satysfakcję i nowe opowieści;
- bo autorki opierają się na źródłach i własnych poszukiwaniach archiwalnych, które potem przystępnie opowiadają;
- bo format mobilny i interaktywne porównania zdjęć pozwalają zobaczyć, jak miasto zmieniało się na przestrzeni lat 🙂.
Autorki chcą, by to nie był jednorazowy projekt - jeśli mieszkańcy przyjmą „Wstęp do Poznania” dobrze, kolejne części mają szansę zabrać nas jeszcze głębiej, między innymi na Łazarz, który jest bliski sercu Joanny Lip. Jeśli lubisz chodzić po mieście z otwartymi oczami - to będzie dobra premiera do zapisania.
na podstawie: Kultura Poznań.
Autor: krystian
