Rękodzieło, które opowiada historie wraca do Galerii u Jezuitów

FOT. Urząd Miasta w Poznaniu
W niedzielę Galeria u Jezuitów na kilka godzin zmieni się w miejsce, w którym rzeczy przestają być anonimowe. Fifne targi mają przyciągnąć tych, którzy szukają czegoś więcej niż gotowego produktu – spotkania z twórcą, rozmowy o materiale i historii stojącej za przedmiotem. Na stołach pojawią się ceramika, biżuteria, moda, ilustracje i projekty z pogranicza sztuki oraz użytkowości.
- Na stoiskach nie będzie przypadkowych rzeczy
- Zaułek Rzemiosła pokaże pracownie, które pracują na własny język
Na stoiskach nie będzie przypadkowych rzeczy
Fifne targi od początku budują się wokół prostego pomysłu – dać przestrzeń bezpośredniemu kontaktowi między osobą tworzącą a osobą, która chce kupić coś wyjątkowego. To ważne, bo w takich miejscach decyzja nie zapada wyłącznie wzrokiem. Liczy się również opowieść o tym, jak powstał dany przedmiot, ile czasu zajęło jego wykonanie i z czego wyrasta pomysł autora.
Właśnie dlatego organizatorzy stawiają na starannie dobranych wystawców. Wśród prezentowanych rzeczy znajdą się m.in.:
- ceramika,
- biżuteria,
- moda,
- ilustracje,
- szeroko rozumiana sztuka użytkowa.
Dla odwiedzających to szansa, by zobaczyć rzeczy, których nie da się łatwo zamknąć w jednym sklepowym schemacie. Takie targi zwykle przyciągają nie tylko osoby szukające prezentów czy dodatków do domu, ale też tych, którzy lubią obserwować współczesne rzemiosło z bliska.
Zaułek Rzemiosła pokaże pracownie, które pracują na własny język
Partnerem wydarzenia jest Zaułek Rzemiosła, a to oznacza obecność pracowni, które rozwijają własne, rozpoznawalne podejście do formy i materiału. Na miejscu będzie można spotkać między innymi Cuda Dzbanki oraz Paraboską. Obie pracownie pokazują, że rękodzieło nie musi być tylko dekoracją – może być także przemyślanym połączeniem funkcji, charakteru i indywidualnego stylu.
Takie spotkania mają jeszcze jeden wymiar: pozwalają zobaczyć, jak szerokie jest dziś pojęcie designu robionego ręcznie. Zamiast seryjnej powtarzalności pojawiają się drobne różnice, ślad narzędzia, osobisty wybór koloru czy faktury. Dla jednych to detal, dla innych właśnie ten detal przesądza o zakupie.
Fifne targi odbędą się:
- w niedzielę, 22 marca,
- w godzinach 11:00–18:00,
- w Galerii u Jezuitów przy ul. Dominikańskiej 8,
- wstęp będzie bezpłatny.
To wydarzenie wpisuje się w rosnące zainteresowanie przedmiotami tworzonymi lokalnie i w krótkich seriach. W praktyce oznacza to jedno – tego dnia w centrum Poznania będzie można znaleźć rzeczy, które nie tylko dobrze wyglądają, ale też mają własny rodowód.
na podstawie: Urząd Miasta Poznania.
Ilustracja wykorzystana w artykule została pobrana z zewnętrznego źródła (Urząd Miasta w Poznaniu). W przypadku zastrzeżeń dotyczących praw do zdjęcia prosimy o kontakt.
Ostatnie Artykuły

Majówka z rozkładem świątecznym. ZTM uruchomi też linie turystyczne

Matejki znów ma być przejezdna po południu. ZDM rusza z kolejnymi naprawami

Zimna fala, Aleksandria i kino na weekend bez pośpiechu

Berdychowski łącznik już gotowy. Rowerzyści zyskali krótszą drogę nad Maltę

Wiejskie pamiętniki ożywiły dyskusję w poznańskiej bibliotece

Tramwaje pojadą objazdami przez centrum. ZTM wprowadza duże zmiany

Majówka z radiem. W powiecie czeka kilka mocnych adresów

Marsze, historyczny tabor i objazdy wokół Placu Wolności w Poznaniu

Dwa podpalenia w jedno popołudnie - 34-latek zatrzymany tego samego dnia

Jak aromaty spożywcze wpływają na powtarzalność smaku produktu?

Pyrkon rozsadza wyobraźnię - Poznań żyje fantastycznym fandomem

39-latek znęcał się nad partnerką - po wniosku policji czeka go deportacja

Autobus 125 pojedzie inaczej. Na Sowicach rusza objazd

