Jarosław Maciejewski II wicewojewoda w Zaniemyślu upamiętnił wymarsz 15. Pułku Ułanów

W Zaniemyślu mieszkańcy i goście wspólnie przypomnieli dramatyczny wymarsz 15. Pułku Ułanów Poznańskich z września 1939 roku – pochód, modlitwa i meldunek sprzed kościoła przypomniały o poświęceniu żołnierzy, a obecność syna jednego z ułanów nadała wydarzeniu osobisty wymiar.
- Zaniemyśl pamięta wymarsz 15. Pułku Ułanów Poznańskich
- Zaniemyśl staje do meldunku przed kościołem św. Wawrzyńca - zobacz, kto był obecny
Zaniemyśl pamięta wymarsz 15. Pułku Ułanów Poznańskich
Jarosław Maciejewski II wicewojewoda wielkopolski wziął udział w uroczystościach w Zaniemyślu, które upamiętniały wymarsz 15. Pułku Ułanów Poznańskich na front II wojny światowej. Uroczystość miała charakter poruszającego hołdu – przypomniała o odwadze i poświęceniu żołnierzy, którzy we wrześniu 1939 roku stanęli do obrony Ojczyzny.
Obchody rozpoczęły się przy stacji Średzka Kolej Powiatowa. Stamtąd uczestnicy przeszli pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie delegacje złożyły symboliczne wiązanki i zapaliły znicze jako wyraz wdzięczności dla poległych i walczących.
Zaniemyśl staje do meldunku przed kościołem św. Wawrzyńca - zobacz, kto był obecny
Jednym z podniosłych momentów wydarzenia było zgromadzenie przed kościołem pw. św. Wawrzyńca, gdzie odbył się uroczysty meldunek o gotowości do wymarszu. Ta część uroczystości nawiązywała do historycznego rytuału mobilizacyjnego i stworzyła silny, symboliczny obraz pamięci zbiorowej.
Wśród uczestników byli przedstawiciele władz samorządowych oraz uczniowie ze szkół w Poznaniu i Zaniemyślu, co podkreśliło edukacyjny wymiar obchodów i przekazywanie pamięci historycznej młodszym pokoleniom.
Gościem szczególnym uroczystości był pan Lucjan, syn ułana, który 3 września 1939 roku wyruszył z 15. Pułkiem na front. Jego obecność dodała wydarzeniu osobistego wymiaru i stała się emotywnym łącznikiem między historią a współczesnością.
Uroczystości w Zaniemyślu pokazały, że pamięć o wydarzeniach z września 1939 roku jest żywa – mieszkańcy, samorządowcy i młodzież spotkali się, by wspólnie oddać hołd i przypomnieć o kosztach, jakie poniosła Polska w obronie niepodległości.
Na podstawie: Urząd Wojewódzki w Poznaniu
Ostatnie Artykuły

Koszula i krawat na trasie. Elegant na 5 przyciągnął rekordowy tłum

Kabaretowa piosenka wraca do głosu. W Poznaniu ruszają warsztaty dla seniorów

W CIR kobiety sprawdzą własne blokady. Wyjdą z warsztatów z konkretnymi narzędziami

W transformacji najwięcej waży człowiek. W Poznaniu wystąpi Bartek Juszczak

Poznań szykuje juwenalia, które stawiają ludzi przed line-upem

Perplexity zamiast zwykłej wyszukiwarki – w Poznaniu pokażą, jak szukać lepiej

Rodzic jako bezpieczna baza. W Poznaniu rusza seminarium o szkolnych relacjach

Woły, dudy i stare rzemiosło przyciągnęły tłumy do Szreniawy

Teatr Nowy zabiera dzieci do bajek. Klasyka zabrzmi inaczej

FIFNE wracają do Poznania. W Galerii u Jezuitów pojawią się twórcy i prezenty z charakterem

Cztery płyty, które pokazują, że polska muzyka wciąż idzie za światłem

Kobiałka spod ręki mistrza. W Poznaniu ruszają warsztaty plecionkarskie

Wildecka secesja wraca na trasę. PTTK prowadzi bezpłatny spacer bez zapisów
![[PIŁKA NOŻNA] Lech Poznań – Wisła Płock 2:2 w PKO BP Ekstraklasie](/images/mecz/thumbnails/lech-poznan-wisla-plock-23052026-22.webp)
[PIŁKA NOŻNA] Lech Poznań – Wisła Płock 2:2 w PKO BP Ekstraklasie
Przydatne dane teleadresowe
- Ośrodek Kuratorski nr 2 w Poznaniu - kontakt, zakres działania i kierowanie nieletnich
- Centrum Kształcenia Praktycznego w Poznaniu - kontakt, szkoły, rekrutacja
- Szkolne Schronisko Młodzieżowe nr 1 w Poznaniu - kontakt, ceny, rezerwacja
- Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu - kontakt, oddziały, rejestracja i dojazd
- Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego - kontakt, mieszkania, najem z dojściem do własności
- Urząd Skarbowy Poznań-Winogrady - kontakt, godziny, zasięg, e-usługi
