Poznań świętuje 1000 lat koronacji Bolesława Chrobrego festiwalem tradycji

Poznań szykuje się na wyjątkową podróż w czasie! Festiwal Tradycji Poznańskich z okazji 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego zaprasza mieszkańców do wspólnego odkrywania historii i smaków dawnych wieków.
- Wydarzenia w Poznaniu przy moście biskupa Jordana zachwycą miłośników historii i kulinariów
- Poznań zaprasza na sierpniowe atrakcje Ostrowa Tumskiego i Święto Bamberskie pełne muzyki i zabawy
Wydarzenia w Poznaniu przy moście biskupa Jordana zachwycą miłośników historii i kulinariów
Już 6 lipca Poznań stanie się miejscem niezwykłych spotkań z przeszłością. Na moście biskupa Jordana pojawi się biesiadny stół, przy którym od godziny 12.30 będzie można skosztować “piastowskiego kapuśniaka” – potrawy inspirowanej kuchnią pierwszych polskich królów, przygotowanej przez restaurację Hyćka. To niepowtarzalna okazja, by poczuć smak historii na własnym podniebieniu.
W programie znalazły się także fascynujące wykłady. O godzinie 12.00 dr Agnieszka Stempin przedstawi wystawę “Bolesław Chrobry - z Poznania po władzę i koronę”, która rzuci nowe światło na postać pierwszego króla Polski. Dwie godziny później prof. Tomasz Jurek poruszy temat kontrowersji wokół miejsca koronacji Bolesława Chrobrego, a o 15.30 archeolodzy Ewa i Paweł Pawlakowie opowiedzą o najstarszym moście w Poznaniu, który jest świadkiem wielu dziejów miasta.
Wydarzenie to jest częścią Weekendu na Szlaku Piastowskim – inicjatywy promującej dziedzictwo historyczne regionu.
Poznań zaprasza na sierpniowe atrakcje Ostrowa Tumskiego i Święto Bamberskie pełne muzyki i zabawy
Za miesiąc, 2 sierpnia, kolejna odsłona Festiwalu Tradycji Poznańskich przeniesie uczestników w serce Ostrowa Tumskiego. Spacer po najstarszej części miasta oraz zwiedzanie Katedry wraz ze Złotą Kaplicą z przewodnikiem pozwolą lepiej poznać bogate dziedzictwo Poznania. Dla najmłodszych przygotowano warsztaty artystyczne, a dorośli będą mogli zobaczyć otwarcie wystawy czasowej “1000 lat Dziedzictwa Poznania” oraz posłuchać koncertu w kościele NMP in Summo.
Kulminacją festiwalu będzie tradycyjne Święto Bamberskie, które odbędzie się 3 sierpnia na Wolnym Dziedzińcu przy placu Kolegiackim 17. Uczestnicy będą mogli cieszyć się licznymi animacjami i zabawami, a także występami Orkiestry Miasta Poznania przy MPK oraz zespołów ludowych. W programie nie zabraknie również koncertów poznańskiego zespołu jazzu tradycyjnego Dixi Company oraz Żuki Roll z Roll Band.
Festiwal odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania, co podkreśla jego znaczenie dla kultury i tożsamości miasta.
Na podstawie: Urząd Miasta w Poznaniu
Autor: krystian