Poznański staw na Ratajach zyska nowe życie dzięki wodzie deszczowej

Susza coraz bardziej daje się we znaki nadwarciańskiemu stawowi na poznańskich Ratajach. Jednak dzięki pomysłowej inicjatywie lokalnych spółek wodociągowych mieszkańcy mogą liczyć na spektakularną poprawę stanu tego ważnego dla przyrody i rekreacji miejsca.
- Nowe życie dla stawu na Ratajach w Poznaniu
- Inwestycja za pół miliona złotych zmieni oblicze zielonych terenów Poznania
Nowe życie dla stawu na Ratajach w Poznaniu
W sercu Rataj, niedaleko popularnej Wartostrady i obiektów POSiR, znajduje się niewielki staw, który od pewnego czasu zmaga się z poważnymi problemami. Zmieniające się warunki klimatyczne – krótkotrwałe, intensywne opady oraz długie okresy suszy – powodują, że zbiornik regularnie wysycha, co niepokoi mieszkańców i miłośników przyrody.
Na ich apel odpowiedziały dwie spółki: Aquanet Retencja oraz Aquanet. Pierwsza z nich opracowała innowacyjny sposób na lepsze nawodnienie stawu, wykorzystując do tego deszczówkę z pobliskiego kanału deszczowego. Po wstępnym oczyszczeniu woda zostanie skierowana do zbiornika, a jej nadmiar będzie bezpiecznie odprowadzany do rzeki Warty.
Inwestycja za pół miliona złotych zmieni oblicze zielonych terenów Poznania
Projekt został już uzgodniony z Zarządem Zieleni Miejskiej i zostanie sfinansowany z budżetu Aquanetu. Koszt modernizacji kanału wraz z instalacją systemu filtrów to około 500 tysięcy złotych. Prace projektowe rozpoczną się w 2026 roku, a całość inwestycji ma być gotowa do końca 2030 roku.
- Staw jest ważny i dla mieszkańców, i dla utrzymania bioróżnorodności - przy wodzie rozwija się fauna i flora. Każdy, nawet niewielki zbiornik wodny jest cenny. Pamiętajmy też, że dziś traktujemy deszczówkę jako zasób, a nie jako ściek. Takie działania jak to realizowane na Ratajach są tego świetnym przykładem - podkreśla Maciej Wudarski, dyrektor ds. rozwoju Aquanet Retencja.
Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy mogą spodziewać się nie tylko estetycznej poprawy terenu rekreacyjnego, ale także wsparcia dla lokalnej przyrody, która korzysta na stabilnym poziomie wody w stawie. To przykład świadomego gospodarowania zasobami naturalnymi i odpowiedzi na wyzwania związane ze zmianami klimatu.
Na podst. Urząd Miasta w Poznaniu
Autor: krystian