Dwór Skrzynki świętował rocznicę festynem pełnym smaków i atrakcji rodzinnych

Dwór Skrzynki po rewitalizacji stał się prawdziwym centrum kulturalnym powiatu poznańskiego, a niedzielny festyn rodzinny przyciągnął tłumy spragnione dobrej zabawy i lokalnych smaków. Ponad 2 500 osób skorzystało z bogatej oferty wydarzeń, które pokazały, jak aktywnie i twórczo można spędzić czas w sercu regionu.
- Rodzinne atrakcje i kultura na najwyższym poziomie w Skrzynkach
- Kulinarne odkrycia i edukacja przy dworskim parku w Skrzynkach
- Pasja do tradycji i aktywny wypoczynek w sercu powiatu poznańskiego
Rodzinne atrakcje i kultura na najwyższym poziomie w Skrzynkach
6 lipca Dwór Skrzynki zamienił się w miejsce pełne radości, muzyki i kulinarnych doznań. Festyn „Dzień Otwartych Skrzynek” zgromadził mieszkańców powiatu poznańskiego oraz okolicznych miejscowości, którzy chętnie korzystali z różnorodnych propozycji przygotowanych przez Instytut Skrzynki – instytucję promującą regionalne dziedzictwo. Wśród atrakcji znalazły się m.in. warsztaty artystyczne, zajęcia jogi, rozgrywki szachowe oraz teatrzyk kamishibai, który zachwycił najmłodszych uczestników.
Nie zabrakło też muzycznych emocji – kilkunastu śmiałków wystąpiło na scenie podczas warsztatów wokalnych prowadzonych przez siostry Paulę i Sabinę Krauze, znane z energetycznego łączenia tradycji bałkańskiej i słowiańskiej z nowoczesnym brzmieniem. Koncerty tych artystek oraz zespołu Sound Lovers, prezentującego muzykę dwudziestolecia międzywojennego, były prawdziwą ucztą dla uszu. Wieczór zakończyła jazzowa interpretacja standardów w wykonaniu Zuzanny.
Kulinarne odkrycia i edukacja przy dworskim parku w Skrzynkach
Letnie smaki zawładnęły plenerową kuchnią – Ewa i Piotr Michalscy z Puszczykowa serwowali naleśniki z aromatycznymi ziołami zbieranymi na pobliskich łąkach, a Zbyszek Kmieć zaprezentował nowoczesne wariacje na temat tradycyjnego gzika. Katarzyna Bosacka zachwyciła uczestników chłodnikiem pełnym witamin, a także poprowadziła edukacyjne spotkanie o świadomych wyborach żywieniowych i czytaniu etykiet produktów spożywczych.
Wśród około 40 stoisk rozstawionych w parku nie zabrakło degustacji ostryg, win, regionalnych wędlin oraz przetworów dostępnych również w ramach akcji „Kupuj świadomie” organizowanej przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Poznaniu. To doskonała okazja, by poznać bogactwo lokalnej kuchni i wesprzeć rodzimych producentów.
Warto było także odwiedzić stoisko edukacyjne powiatu poznańskiego wraz z Wielkopolskim Parkiem Narodowym oraz Muzeum Przyrodniczo-Łowieckim w Uzarzewie – miejsce pełne inspirujących informacji o atrakcjach turystycznych regionu idealnych na letnie wypady weekendowe.
Pasja do tradycji i aktywny wypoczynek w sercu powiatu poznańskiego
Spotkania z lokalnymi pasjonatami wzbogaciły program festynu. Waldemar Wierzba zaprezentował swoją najnowszą książkę poświęconą tradycyjnym potrawom poznańskim, natomiast Adam Łukawski podzielił się unikatową kolekcją artefaktów związanych z polską produkcją wódek od XIX wieku po lata 50. XX wieku. Hieronim Błażejak i Janusz Łakomiec opowiadali o owocach i ziołach wykorzystywanych do tworzenia domowych nalewek.
Tadeusz Pięta przeniósł słuchaczy w świat wikliny – technik plecionkarskich oraz sukcesów konkursowych mieszkańca sąsiedniej wsi Tomiczki. Jak przypomniała dr Karolina Echaust z Instytutu Skrzynki, polskie plecionkarstwo jest na dobrej drodze do wpisania na listę UNESCO.
Dla miłośników ruchu przygotowano rajd rowerowy z Plewisk do Skrzynek – ponad 50 rowerzystów i motocyklistów pokonało trasę 16 km mimo upalnej pogody, by zakończyć ją wspólnym świętowaniem na festynie. Na mecie czekały upominki oraz nagrody dla zwycięzców konkursu wiedzy o kulinariach wielkopolskich oraz regionalnego konkursu „Wypieki na lato 2025”.
Na deser uczestnicy mogli zwiedzić Dwór Skrzynki z przewodnikiem lub skosztować wyjątkowej szabelkówki z fasolką szparagową przygotowanej przez szefa kuchni Kajetana Świokłę – danie inspirowane recepturą z książki Waldemara Wierzby.
To wydarzenie udowodniło, że Dwór Skrzynki to miejsce tętniące życiem i kulturą przez cały rok. Zaplanowane na lato kino plenerowe, koncerty oraz spotkania tematyczne czekają na wszystkich chętnych – szczegóły dostępne są bezpośrednio u organizatorów.
Na podst. Powiat Poznański
Autor: krystian