Plac Kolegiacki zaprasza na wystawę która odkrywa moc danych miasta Poznań

Plac Kolegiacki w Poznaniu zamienił się w niezwykłą galerię, gdzie liczby opowiadają historie miasta. Wystawa Po co nam te dane?” to nie tylko wizualna uczta, ale też zaproszenie do refleksji nad tym, jak statystyki kształtują codzienne życie mieszkańców i decyzje władz.
- Plac Kolegiacki w Poznaniu z nowatorską wystawą o danych miejskich
- Studencka kreatywność zmienia spojrzenie na Poznań i jego wyzwania
Plac Kolegiacki w Poznaniu z nowatorską wystawą o danych miejskich
Na sercu Poznania, na Placu Kolegiackim, można obecnie zobaczyć wyjątkową ekspozycję, która łączy sztukę z nauką o mieście. Po co nam te dane?” to projekt powstały dzięki współpracy Urzędu Miasta Poznania oraz Uniwersytetu Artystycznego. Studenci Pracowni Grafiki Informacyjnej zaprezentowali tam aż 32 infografiki, które w kreatywny sposób przedstawiają statystyki dotyczące różnych aspektów życia stolicy Wielkopolski.
W dobie zalewu informacji często trudno odróżnić fakty od emocji czy niezweryfikowanych opinii. Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, podkreśla wagę rzetelnych danych w podejmowaniu decyzji:
Żyjemy w czasach, w których nie zawsze wiedza i dane są podstawą do podejmowania decyzji i dyskusji publicznych. Dlatego od 2018 roku na stronie badam.poznan.pl przekazujemy wszystkim przystępne i transparentne informacje.”
Dzięki tej wystawie poznaniacy mogą spojrzeć na miasto przez pryzmat liczb od demografii, przez komunikację i środowisko, aż po kulturę czy sport. To także okazja, by docenić pracę wielu osób zaangażowanych w zbieranie i analizowanie danych miejskich.
Studencka kreatywność zmienia spojrzenie na Poznań i jego wyzwania
Za projektem stoją młodzi artyści z Uniwersytetu Artystycznego im. Magdaleny Abakanowicz, którzy od lat rozwijają unikalny program wizualizacji danych. Prof. dr hab. Lucyna Talejko-Kwiatkowska wyjaśnia, że praca na autentycznych danych jest dla studentów nie tylko wyzwaniem, ale i pasją.
Wystawa ma również wymiar edukacyjny pokazuje, jak ważne jest opieranie się na faktach w życiu codziennym i przy planowaniu rozwoju miasta. Dyrektorka Wydziału Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej UMP, Iwona Matuszczak-Szulc, zauważa:
Fakty, nie opinie, są w życiu bardzo istotne. Gdybyśmy się na nich zawsze opierali, życie dla wszystkich byłoby prostsze.”
Jacek Koralewski z Urzędu Statystycznego podkreśla natomiast ogrom pracy i kreatywności potrzebnej do przedstawienia danych w sposób przystępny:
Dziś widać, jak wiele wysiłku i kreatywności potrzeba, by przedstawić przystępnie niezafałszowaną rzeczywistość.”
Wystawę można oglądać do 6 lipca to świetna okazja dla poznaniaków, by lepiej poznać swoje miasto i zobaczyć, jak liczby potrafią opowiadać fascynujące historie.
Urząd Miasta w Poznaniu
Ostatnie Artykuły

Czujka dymu i plecak bezpieczeństwa. W Poznaniu rusza szkolenie dla mieszkańców

Event to nie tylko scena. Starosta pokazał studentom, jak działa powiat

Krzewy owocowe za odpady. W Poznaniu rusza zielony gest

Oscary, cisza i bunt - Marlee Matlin wraca na ekran w Poznaniu

Egipt sprzed stu lat wraca do Poznania na Noc Muzeów

Pełnowymiarowe boiska dla kilku gmin. Miliony już są przyznane

Leon Janikowski wygrał Wyścig Pokoju i wszedł do historii juniorów

W Konarzewie zabrakło miejsc. Sławomir Gortych przyciągnął tłum czytelników

Seniorzy wracają na sportowe tory. Spartakiada rusza w Poznaniu

Dzieci i rodzice staną na starcie. Pływacki Challenge wraca do Poznania

Kaliber 44 wraca do Poznania z pożegnaniem, którego nie da się zignorować

Festiwal Fabuły rozkręca Poznań - od nocnych czytań po wojenne rozmowy

Mandat nie pomógł - 36-latka po kradzieżach została wydalona z Polski

