
Gonitwa myśli, napięcie, przebodźcowanie. Mnóstwo obowiązków, drugie tyle rozrywek, które także potrafią wzmagać chaos w Twojej głowie. Szybkie tempo życia, jedzenie w biegu, robienie kilku rzeczy jednocześnie – wszystko to powoduje, że czasami czujesz przeciążenie? Sprawdź, jak dojść do stanu spokojnej głowy bez większego wysiłku!
Kiedy warto zatrzymać się w rozpędzonym mieście?
Współcześnie przeciążenie psychiczne zauważalne jest szczególnie w dużych miastach. Wszystko dlatego, że atakują one dużą ilością bodźców jednocześnie i często bywa tak, że niemal nie zwalniają tempa.
Hałas, brak przestrzeni, niewielki kontakt z naturą – to między innymi dlatego medyczna marihuana w Poznaniu, Krakowie czy Warszawie jest popularnym zapytaniem do wielu lekarzy zajmujących się fachowym wsparciem w redukcji stresu.
Ludzie próbują radzić sobie na różne sposoby – z lepszym lub gorszym skutkiem. Często pomaga psychoterapia, mindfulness i różne metody alternatywne, ale co, jeżeli to nadal za mało?
Jak uspokoić głowę bez uciekania od życia?
Jedną z ciekawszych technik przywracania równowagi umysłowej jest tzw. brain dumping, czyli dosłownie zrzucanie uciążliwych myśli – na przykład na papier. Kiedy czujesz, że coś uciążliwie krąży Ci po głowie, spisz wszystkie myśli na kartce, aby je uporządkować. Gdy wyrzucisz je z głowy, szybko odczujesz ulgę i spokój.
Inna metoda to analogowe rytuały relaksacyjne. Nie dokładaj sobie bodźców, szczególnie przed snem, dlatego zrezygnuj wieczorem z urządzeń emitujących niebieskie światło. W miejsce ekranu wybierz książkę, rysowanie czy czytanie magazynów.
Korzystaj także z naturalnych tendencji regeneracyjnych organizmu, bo relaks najłatwiej osiągnąć jest poprzez kontakt z przyrodą. Krótki spacer w parku pozwoli Ci szybko zredukować poziom kortyzolu we krwi, poukładać myśli i zwyczajnie odpocząć.
Sztuka mówienia dość bez wyrzutów sumienia
Spokojna głowa to nie tylko wyciszanie jej z pomocą różnych technik. To także świadoma umiejętność decydowania o tym, ile uwagi chcesz komuś (lub czemuś) poświęcić. Przyda się więc nauka asertywności, niezależnie od Twojego wieku – warto nauczyć się odmawiać jeżeli czujesz, że musisz zrobić coś nie w zgodzie ze sobą.
Spróbuj raz sprawdzić, jak ogromną ulgą jest odpuszczenie. Nieodpisanie na maila o 22:00, zostanie w domu zamiast pójścia na głośną imprezę, na którą wcale nie masz ochoty. Znasz powiedzenie: kurz leży, to i ja poleżę? Czasem warto osiągnąć właśnie ten stan.
Dbaj też o to, co wpada do Twojej głowy. Fake newsy, dezinformacja, stresujące wiadomości, których celem jest tylko to, by w nie kliknąć – wszystko to potęguje chaos w głowie i uniemożliwia Ci po jakimś czasie normalne, krytyczne funkcjonowanie. Dbaj o to, co czytasz, co oglądasz, żeby nie zaśmiecać umysłu niepotrzebnymi treściami.
Dodatkowo najspokojniejsza głowa to ta, która nie porównuje się do innych. Każdy z nas jest wystarczający i kompletny taki, jaki jest. Im szybciej to zrozumiesz i zaakceptujesz, tym prędzej osiągniesz psychiczną równowagę. Powodzenia!