Festiwal Sztuki Ludowej w Muzeum Narodowym Rolnictwa w Szreniawie przyciągnął artystów z całego świata, oferując mieszkańcom niezapomniane przeżycia kulturowe. Siedemnasta edycja tego wydarzenia, która odbyła się 15 sierpnia, łączy w sobie tradycję, różnorodność i lokalne wartości.
- Międzynarodowe spotkanie w Szreniawie
- Wartość lokalnych tradycji i wsparcie dla festiwalu
- Wydarzenia towarzyszące i warsztaty
Międzynarodowe spotkanie w Szreniawie
W tym roku Festiwal Sztuki Ludowej zagościł w Muzeum Narodowym Rolnictwa, przyciągając artystów z pięciu kontynentów. W wydarzeniu uczestniczyło ponad 180 twórców, w tym zespoły folklorystyczne z takich krajów jak Belize, Gruzja, Ukraina, Meksyk, Burundi, Senegal oraz Tajwan. To wyjątkowe zjawisko kulturowe, które odbywa się od 9 sierpnia, ma na celu pokazanie mieszkańcom Wielkopolski bogactwa tradycji i obyczajów z różnych zakątków świata.
Wartość lokalnych tradycji i wsparcie dla festiwalu
Festiwal zyskał wsparcie powiatu poznańskiego, co podkreśliła Joanna Michalak z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Takie festiwale pomagają w ochronie i przekazywaniu tradycji i obyczajów. Pozwalają na zachowanie elementów kultury w globalizującym się świecie oraz wspierają lokalną tożsamość – zaznaczyła. W Szreniawie można było poczuć lokalny klimat, a jednocześnie odkrywać różnorodność innych kultur. Stoiska zachwycały bogactwem rękodzieła oraz lokalnych smaków, w tym kulinarnych przysmaków z szlaku kulinarnego Smaki Powiatu Poznańskiego.
Wydarzenia towarzyszące i warsztaty
Podczas festiwalu odbyły się także różnorodne konkursy, w tym na najlepszy wieniec dożynkowy, oraz zorganizowany przez Instytut Skrzynki konkurs „Smak Chleba 2024”. Uczestnicy mieli okazję wziąć udział w warsztatach rękodzieła związanych z dożynkami oraz interaktywnych zajęciach związanych z wystawą „Chłop niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. Dzieci również znalazły coś dla siebie – liczne konkursy i zabawy sprawiły, że festiwal stał się miejscem integracji i radości dla całych rodzin.
Opierając się na: Powiat Poznański