Dwa młyńskie koła, lodowisko, stoiska ze smakołykami z całego świata i liczne wydarzenia kulturalne - to tylko niektóre atrakcje tegorocznego Betlejem Poznańskiego. W tym roku jarmarki odbędą się w dwóch lokalizacjach - na pl. Wolności i Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pierwsze wydarzenia rozpoczną się już 17 listopada.

Betlejem Poznańskie od lat przyciąga tłumy poznaniaków i turystów. Tym razem wydarzenie potrwa ponad 50 dni. Dzięki temu tradycyjny poznański bożonarodzeniowy jarmark będzie najdłuższym w historii Poznania i jednym z najdłuższych w kraju. 

Święta w centrum miasta 

Jako pierwszy swoje bramy otworzy jarmark na pl. Wolności. Inaugurację wydarzenia, które odbędzie się już w piątek, 17 listopada o godz. 19:00, uświetni mappig na Arkadii. Betlejem Poznańskie w centrum miasta potrwa do 7 stycznia. 

W tym roku, po 4 latach przerwy, powraca w to miejsce młyńskie koło, oferując wyjątkowy widok na miasto. Co więcej, na jarmarku znajdą się też karuzele: z reniferami, wenecka i Świąteczny Pociąg.

Ponadto na gości czekać będzie ponad 60 wystawców z całego świata - m.in. z Włoch, Hiszpanii, Francji, Holandii, Niemiec, Polski, którzy zaprezentują swoje wyroby. Różnorodność oferty pozwoli znaleźć unikalne rękodzieło, wyjątkowe ozdoby czy praktyczne przedmioty codziennego użytku, które mogą stać się niezapomnianymi prezentami pod choinkę. Wśród niespodzianek czeka także sklep z upominkami, w którym motywy z magicznego świata Harry'ego Pottera przenikają do naszego. 

Jak co roku nie zabraknie też stoisk z jedzeniem. Po raz pierwszy na jarmark zawitają wyjątkowe przysmaki zza oceanu - amerykańskie corndogi. Organizatorzy zadbali także o obecność tradycyjnych smakołyków, cieszących się wciąż niesłabnącą popularnością. Owocowe fondue, aromatyczny bigos czy jadalne kasztany to klasyka, która zachwyci każdego.

Dla gości odwiedzających pl. Wolności przygotowano bogaty program kulturalny. To ponad 30 dni wydarzeń, które obejmują nie tylko koncerty i barwne przedstawienia, ale także dni tematyczne. Dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie, bez względu na wiek czy zainteresowania. 

Rodzinne środy to czas, kiedy najmłodsi wraz z rodzicami mogą cieszyć się specjalnymi promocjami stworzonymi z myślą o nich. Spektakle dla dzieci, animacje i świąteczne warsztaty to liczne atrakcje, które czekają na rodziny. Z kolei Studenckie czwartki to okazja do wspólnego relaksu w magicznym otoczeniu jarmarku, a promocje przygotowane z myślą o studentach pozwolą cieszyć się tym czasem przy dźwiękach Christmas Silent Disco.

- Święta Bożego Narodzenia to przede wszystkim czas, w którym myślimy o drugim człowieku i wzajemnie sobie pomagamy. To właśnie też robimy na jarmarku. Wspieramy organizacje pozarządowe. Jak co roku będziemy działać z Hospicjum Palium, Fundacją Bread of Life, Drużyną Szpiku oraz Fundacją Niesiemy Nadzieję. W ostatni weekend przed świętami na placu stanie duża scena i będziemy kwestować w ich imieniu - mówi Anna Dorna, przedstawicielka firmy Becker Eventservice.

Na placu Wolności nie zabraknie także spotkania ze Świętym Mikołajem (6 grudnia) oraz odwiedzin tego prawdziwego Świętego Mikołaja z Laponii, który przyjedzie do Poznania 11 grudnia. Tego samego dnia zgromadzeni na placu będą mogli odebrać Betlejemskie Światełko Pokoju, a kilka dni później (14 grudnia) wziąć udział w Poznań Silent Night. 

Klimat tegorocznego jarmarku dopełni świąteczny mapping, który będzie można podziwiać nie tylko w dniu inauguracji, ale też w każdy dzień otwarcia jarmarku. Na amatorów grzańca ponownie będą czekać tradycyjne już betlejemskie kubki z nowym wzorem. 

Jarmark na pl. Wolności będzie czynny przez 7 dni w tygodniu w godz. 11:00-21:00, z wyjątkiem 24 grudnia (nieczynne) oraz 25 i 26 grudnia oraz 1 stycznia (krótsze godziny otwarcia - od 13:00 do 21:00).

Szczegółowe informacje o jarmarku na pl. Wolności można znaleźć na stronie betlejempoznanskie.pl oraz Facebooku

Jarmark wraca na Międzynarodowe Targi Poznańskie 

- W sobotę, 18 listopada jarmark świąteczny na targach otworzy swoje podwoje dla mieszkańców. Podobnie jak w zeszłym roku przygotowaliśmy bardzo wiele atrakcji.  Każdy gość znajdzie coś dla siebie. Na naszym terenie zagościło już największe w mieście młyńskie koło. Po raz kolejny przygotowaliśmy też dla mieszkańców jedyne w Poznaniu lodowisko pod chmurką - zaznacza Karolina Niementowska, dyrektorka ds. komunikacji korporacyjnej, Grupa MTP.

W sobotnie południe znana i lubiana Bajanka zaprosi wszystkie dzieci pod scenę, aby zaangażować je do wspólnej zabawy i poczytać im piękną bajkę. O 15:00 rozpocznie się pierwszy koncert w ramach  konkursu: "Muzyka na jarmarku" - na świątecznej scenie wystąpi zespół Emce One, rozgrzewając wszystkich gości specjalnie przygotowanymi utworami muzycznymi. O 17:00 teren jarmarku wypełnią ze sceny utwory Pierwszej Poznańskiej Niesymfonicznej Orkiestry Ukulele, która zagra na swoich hawajskich gitarach, robiąc dużo pozytywnego hałasu.

W niedzielę o 13:00 najmłodszych na scenie do wspólnych pląsów i śpiewów zaprosi Wujek Ogórek w ramach swoich cyklicznych coniedzielnych koncertów na jarmarku. O 17:00 rozpocznie się ceremonia otwarcia z udziałem przedstawicieli miejskich władz. To właśnie wtedy nastąpi uroczyste otwarcie jarmarku, a chwilę później na scenie wystąpi zespół z poznańskimi korzeniami - Dagadana, który jest współtwórcą piosenki "Jesień - Tańcuj" w kinowym hicie "Chłopi". Szykują się dwa dni pełne emocji.

Jarmark świąteczny na targach otwarty będzie do 22 grudnia, od wtorku do czwartku oraz w niedzielę w godzinach 11:00-21:00, natomiast od piątku do soboty w godzinach 11:00-22:00. Zlokalizowany jest na pl. Powszechnej Wystawy Krajowej. Wśród stałych atrakcji znajdą się oprócz koła młyńskiego i lodowiska: domek Świętego Mikołaja, zjazdy na pontonach, karuzela wenecka, autodrom, mirror cube, gadający Łoś Marcin, strzelnica, iluminacje świetlne czy symulator lotu saniami. Do tego bogata oferta gastronomiczna i stoiska z rękodziełem. W pobliżu jarmarku w Pawilonie nr 2 znajduje się także Wielka Fabryka Elfów, która zaprasza wszystkie dzieci w wieku 3-10 lat - specjalnie dla nich przygotowano wiele świątecznych atrakcji.

Szczegółowy program weekendu otwarcia oraz atrakcji dostępny jest na jarmark.poznan.pl. Wejście i wjazd na parking od ul. Głogowskiej.

POZnań Ice Festival

Po raz kolejny stolica Wielkopolski stanie się areną zmagań rzeźbiarzy w lodzie. Wszystko to w ramach 17. edycji POZnań Ice Festival. W tym roku rywalizację zawodników i stworzone przez nich arcydzieła będzie można oglądać w nowej lokalizacji - na ulicy Święty Marcin (pod Alfami). Tegoroczna odsłona wydarzenia odbędzie się w dniach 8-10 grudnia. Ponownie rzeźbiarze staną w szranki w trzech konkurencjach: Konkursie Małej Rzeźby, Speed Ice Carving'u i Konkursie Głównym.
Łącznie rywalizować będzie 24 artystów z 9 krajów: Japonii, Kanady, Filipin, Polski, Czech, Francji, USA, Hiszpanii i Finlandii. Festiwalowi towarzyszyć będzie minijarmark, w ramach którego będzie można zakupić grzane wino oraz przekąski. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku oraz stronie: icefestival.pl.

Iluminacje i specjalny tramwaj

-  Montaż świątecznych dekoracji już się rozpoczął i do 1 grudnia zostanie ukończony. Co ważne, iluminacjami  zostanie udekorowanych wiele miejsc w Poznaniu. Podobnie jak w poprzednich latach, światełka nawiązują do Poznańskiego Szlaku Legend dla Dzieci - projektu realizowanego przez Bramę Poznania w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego - mówi Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP.  

Na ulicach znajdą się więc elementy świetlne nawiązujące do legend: o poznańskich koziołkach, o rogalach świętomarcińskich, o krawcu z Chwaliszewa, o królu kruków oraz o pustelniku z Muszej Góry. W sąsiedztwie każdej iluminacji znaleźć będzie można kod QR, umożliwiający zapoznanie z daną legendą.

W tym roku na Śródce ponownie będziemy mogli podziwiać piękną, przestrzenną instalację świetlną podkreślającą i wzbogacającą znany śródecki mural. Oświetlony zostanie także most Biskupa Jordana, Ostrów Tumski, a także śródmiejskie ulice i place: pl. Mickiewicza, pl. Cyryla Ratajskiego. Na pl. Kolegiackim stanie instalacja przestrzenna nawiązująca do kolegiaty św. Marii Magdaleny. Ozdoby na latarniach pojawią się na uliczkach wokół Starego Rynku, na moście Teatralnym oraz ul. św. Marcin i Chwaliszewo. Świąteczne choinki, podkreślające handlowy charakter tych miejsc, staną na rynkach: Jeżyckim, Wildeckim, Wielkopolskim, Łazarskim i Bernardyńskim. Świąteczne światełka będą zdobiły Poznań do 2 lutego. Z kolei miejska choinka pojawi się na placu Kolegiackim.

W okresie świątecznym także teren jarmarku na targach zostanie rozświetlony. Cała iluminacja zamontowanych tam instalacji to ponad 43 000 lampek LED. Ponownie stanie też imponująca 16-metrowa choinka. Oświetlenie to jest przyjazne dla środowiska. Diody LED zużywają nawet do 90% mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek oraz cechują się wyższą żywotnością. 

Aby ułatwić dojazd na Betlejem Poznańskie, ZTM uruchomi specjalną linię tramwajową nr 24. Pojazd będzie kursować, w godzinach od 16:00 do 22:00 we wszystkie dni tygodnia od 17 listopada (piątek) do 23 grudnia (sobota). Trasa została tak zaplanowana, żeby można było dojechać zarówno na Międzynarodowe Targi Poznańskie (wejście od ul. Głogowskiej), jak i w rejon placu Wolności.

Linia nr 24: GÓRCZYN - Głogowska - Matyi - Królowej Jadwigi - Strzelecka - Podgórna - ALEJE MARCINKOWSKIEGO. Kursy we wszystkie dni tygodnia, w godz: 16:00 - 22:00, co 60 minut.

JZ