Wydział Klimatu i Środowiska UMP zaprasza mieszkańców na spotkanie dotyczące prawnych wymogów ochrony drzew w Poznaniu. Odbędzie się ono 17 listopada stacjonarnie i online.

Spotkanie odbędzie się w piątek, 17 listopada, w godz. 11:00-14:00. Obecnie przyjmowane są jedynie zapisy na udział online - po wysłaniu zgłoszenia na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., w odpowiedzi zostanie przesłany link do spotkania.

Spotkanie poprowadzi dr Kinga Nowak - absolwentka Akademii Rolniczej w Poznaniu (obecnie Uniwersytet Przyrodniczy) wydziału Ogrodnictwa, kierunku Kształtowanie Terenów Zieleni. Od 2004 roku pracuje w Instytucie Dendrologii PAN, od 2009 roku kieruje Arboretum w Kórniku będącym jego częścią. Jak sama mówi o sobie "ogrodniczka z wykształcenia, zamiłowania i charakteru". Miłośniczka zabytkowych parków, szczególnie interesuje się starymi drzewami oraz metodami minimalizowania ryzyka w otoczeniu drzew. Inicjatorka i organizatorka podejmowanej w Arboretum działalności edukacyjnej i popularyzatorskiej związanej z dendrologią.

Standardy ochrony drzew i innych form zieleni, opracowane dla Poznania, stanowią realną pomoc dla wszystkich podmiotów procesu inwestycyjnego. Określają jasne zasady i wytyczne prac dla projektantów oraz uczestników budowy - dzięki temu można uniknąć uszkodzenia koron, pnia czy korzeni oraz ochronić glebę przed zagęszczeniem. Co istotne, nad przebiegiem inwestycji czuwają inspektorzy, specjaliści w zakresie ochrony drzew lub osoby wyznaczone do tego. Konieczne jest bowiem prowadzenie monitoringu w czasie prac i po ich zakończeniu. Dokument znaleźć można tutaj.

Szkolenie finansowane ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

PD