UM Poznań: Jesienny miesiąc u Raczyńskich

4 min czytania

Październik przyniesie mnóstwo atrakcji w bibliotece Raczyńskich. Odbędzie się Noc Bibliotek, dni kultury czeskiej, oprowadzanie po gmachu i miejscach niedostępnych na co dzień, warsztaty oraz inne wydarzenia. Każdy znajdzie coś dla siebie. Udział w spotkaniach jest bezpłatny, na niektóre obowiązują zapisy.

W ramach projektu Dzieciństwo na trzepaku, 4 października gościem biblioteki będzie Lucjan Moros - historyk, autor książki Made in Poznań. Uczestnicy spotkania wybiorą się w podróż do Poznania czasów PRL, w którym pachniało Przemysławką, kawą Marago, proszkiem IXI i jeździło się Tarpanem.

W środę rozpocznie się Noc Bibliotek - cykliczne, ogólnopolskie wydarzenie, które ma na celu przypomnienie o roli tych miejsc oraz zachęcenie do ich regularnego odwiedzania. W filiach Biblioteki Raczyńskich od 4 do 6 października będzie można wziąć udział w warsztatach plastycznych, wspólnym czytaniu i spotkaniach dla dzieci. Z kolei 7 października, w dniu finału Nocy Bibliotek w historycznym gmachu odbędzie się spotkanie z tłumaczami, będzie można obejrzeć osiemnastowieczny, pięknie ilustrowany atlas, a na wielbicieli poznawania nietypowych miejsc będzie czekać wyjątkowa wycieczka do magazynów. Szczegóły znaleźć można na stronie.

5 października odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu Strony Fotografii, tym razem z Katarzyną Bogusz. Dotyczyć ono będzie około-fotograficznych zagadnień związanych z tematem sacrum, gdzie motywem przewodnim będzie światło.

Od poniedziałku, 9 października trwać będą Dni Kultury Czeskiej. Z tej okazji w filiach biblioteki odbędą się wykłady, koncerty a także wystawa i spotkanie o Morawach. Szczegółowy plan znajduje się na stronie.

Warsztaty skryby, spacer śladem Iłłakowiczówny oraz konferencja bibliotekarska - wszystkie te wydarzenia czekać będą na uczestników we wtorek, 10 października. Natomiast 13 października Wojciech Ganczarek opowie swoich wrażeniach z podróży i codziennego życia w Ameryce Łacińskiej, a także wyprawach rowerowych.

W sobotę natomiast będzie można zwiedzić gmach biblioteki z przewodnikiem oraz wziąć udział w spotkaniu z Elizą Piotrowską, autorką cyklu książeczek o Cioci Jadzi. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu Dzieciństwo na trzepaku i jest przeznaczone dla dzieci powyżej 6 lat i rodziców.

Recital Jakuba Dery w 174. rocznicę śmierci Fryderyka Chopina rozpocznie kolejny tydzień wydarzeń w bibliotece Raczyńskich. Pianista podczas koncertu opowie również o znaczeniu twórczości muzycznej Chopina oraz idiomie narodowym zakodowanym w jego dziełach.

Z kolei we wtorek, 17 października wszyscy seniorzy będą mogli trenować szare komórki na łamigłówkach oraz odprężyć się podczas relaksacji. Tego samego dnia odbędzie się także spotkanie z udziałem prof. Wojciecha Ligęzy i prof. Edwarda Balcerzana Poezja na nieoznakowanych szlakach. Ostatnie wiersze Bogusławy Latawiec.

Co Polacy jadali w PRL? Jakie związki ma kuchnia z polityką? O tym będzie można posłuchać na spotkaniu 19 października z Moniką Milewską - poetką, antropolożką, wykładowczynią i autorką książki Ślepa kuchnia. Jedzenie i ideologia w PRL. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Dzieciństwo na trzepaku.

Podczas kolejnego spotkania w ramach cyklu Sztuk-mistrze będzie okazja, aby przyjrzeć się kulisom wydania Kroniki Miasta Rogoźna. Wydana w 2022 roku i udostępniona szerszej publiczności przez Towarzystwo Przyjaciół Rogoźna, była prowadzona przez burmistrza Augustyna Smukalskiego w latach 1919-1939 i stała się monografią dokumentującą dzieje miasta. Gośćmi spotkania będą Dariusz Paprocki - historyk oraz Lucyna Bełch, prezes Towarzystwa Przyjaciół Rogoźna.

21 października minie w towarzystwie Królowej Śniegu oraz Henryka Sienkiewicza. Dzieci w wieku 7-10 lat będą miały okazję wziąć udział w warsztatach, podczas których uczestnicy poznają lepiej bohaterów historii o Królowej Śniegu oraz odkryją tajemnice tańca. Tego samego dnia w Muzeum Literackim Henryka Sienkiewicza odbędzie się spotkanie poświęcone rzeźbie z kolekcji placówki, przedstawiającej Jana III Sobieskiego. Zaprezentowany zostanie kontekst powstania dzieła, związany z działalnością słynnej fabryki Mintera i dokonaniami Wojciecha Święckiego - jego autora.

W środę, 25 października, seniorzy będą mieli okazję zwiedzić gmach biblioteki. Tego dnia odbędzie się także spotkanie z cyklu Strony fotografii. Tym razem gościem będzie Dawid Misiorny.

Agatha Christie cierpi na niemoc twórczą. Z pomocą przychodzą bohaterowie jej książek m.in. Hercules Poirot i panna Marple. Co wyjdzie z tego spotkania? Czy królowa kryminału odzyska wenę? Tego można będzie się dowiedzieć ze spektaklu asz.teatru. Przedstawienie odbędzie się w formule słuchowiska na żywo, podczas którego publiczność widzi tworzone na bieżąco dźwięki, a trójka aktorów wciela się w siedem postaci.

Kolejne spotkanie Klubu książki u Raczyńskich odbędzie się 27 października. Uczestnicy udadzą się do Czech i wraz z trzema siostrami - i głównymi bohaterkami - ruszą w drogę jednym autem i przyjrzą się relacjom rodzinnym w powieści Pod śniegiem Petry Soukupovej.

Szczegóły październikowego kalendarium: http://www.bracz.edu.pl/events/2023-10/.

Urząd Miasta Poznania, poznan.pl/, poznan.pl/mim/info/news/jesienny-miesiac-u-raczynskich,213927.html

Autor: krystian