Występ zespołu kameralnego Filharmonii Poznańskiej, koncert przebojów minionych lat, do tego spora dawka ruchu, bezpłatne badania profilaktyczne, warsztaty i zajęcia - tak zapowiada się ostatni z serii dziesięciu międzypokoleniowych festynów "Poznań w formie". Tym razem skierowany jest przede wszystkim do poznańskich seniorów.

"Poznań w formie" to cykl międzypokoleniowych pikników, których inicjatorem jest Miasto Poznań. Są one okazją, by skorzystać z bezpłatnych badań oraz porad medycznych, a także przekonać się, jak ważna jest profilaktyka. Najbliższy odbędzie się w piątek, 29 września, w godz. 11:00 - 16:00 w Iglicy Międzynarodowych Targów Poznańskich. Wejście: Hol Wschodni, ul. Głogowska 10.

Ruch i rozrywka

Spotkanie będzie obfitowało w atrakcje artystyczne. W programie znalazły się koncerty "Antonio Vivaldi. Cztery pory roku" w wykonaniu Filharmonii Poznańskiej, "Wehikuł czasu" z przebojami Zbigniewa Wodeckiego, Andrzeja Zauchy, Anny Jantar oraz Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu artystów agencji Art Bonsai, a także spektakl dla dzieci Teatru Animacji "Misja Poznań".

Partnerzy wydarzenia będą zachęcać uczestników pikniku do zdrowej porcji ruchu każdego dnia. Będzie można zatańczyć zumbę, poznać podstawy sztuki walki, jaką jest capoeira i poćwiczyć na ergometrach wioślarskich pod okiem doświadczonych trenerów.

Organizatorzy zapraszają też na warsztat "Metody radzenia sobie ze stresem", podczas którego Marta Kupsch, trenerka i terapeutka, przedstawi podstawowe techniki terapii skoncentrowanej na emocjach, używanej do redukowania stresu i napięcia w codziennym życiu. Warsztat rozpocznie się o godz.12.30 i będzie poprzedzony dyskusją z terapeutką.

Bezpłatne badania

Strefa Zdrowia, tworzona przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania, to bezpłatne badania, profilaktyka i edukacja prozdrowotna. Tym razem w ramach festynu "Poznań w formie" dostępna będzie również strefa cardio tworzona przez spółkę Telemedycyna Polska, w której można zadbać o zdrowie swojego serca i skorzystać z bezpłatnych badań EKG, sprawdzić ukrwienie kończyn, zmierzyć poziom cholesterolu, glukozy, ciśnienie krwi, tętno i saturację. Można będzie też obliczyć swój wskaźnik BMI i skorzystać z porady dietetyka.

Dla chętnych dostępne będą badania związane ze słuchem, takie jak tympanometria z odruchami strzemiączkowymi, otoskopia i videootoskopia ucha czy przesiewowa audiometria tonalna. Firma Family Optic zaproponuje natomiast przesiewowe badanie wzroku oraz czyszczenie okularów w myjce ultradźwiękowej.

Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka nauczy, jak zapobiegać nowotworom skóry oraz opowie o zagrożeniach dotyczących nadmiernego korzystania ze słońca i solarium, tatuaży, a także przeprowadzi instruktaż samobadania piersi.

Podczas festynu będzie też można odwiedzić stoisko Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ, gdzie jego pracownicy będą zachęcać do udziału w programach profilaktycznych, a także promować serwisy internetowe pomagające prowadzić zdrowy tryb życia, takie jak Diety NFZ, Akademia NFZ oraz cykl: "Środy z Profilaktyką".

Katedra Żywienia Człowieka i Dietetyki Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zaprosi na pomiary składu ciała połączone z omówieniem wyników oraz krótkie porady dietetyczne na temat zdrowego żywienia. Stowarzyszenie "Ratajskie Centrum Kultury" opowie o powikłaniach chorobowych związanych z niewyrównaną cukrzycą. Tu też będzie można przeanalizować swój skład ciała i porozmawiać z dietetykiem.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu zachęci palaczy do badania zawartości tlenku węgla w wydychanym powietrzu. Dzieci nauczą się prawidłowo szczotkować zęby, a dorośli - jak skutecznie usunąć kleszcza.

W strefie badań mobilnych będzie można wykonać badanie RTG klatki piersiowej, które pozwoli ocenić stan płuc, dróg oddechowych, serca, naczyń i kości, a także badania densytometryczne, które pomogą szybko wykryć osteoporozę. 

AW